Discutii Trandafiri (partea a III-a)

adrianam

Well-Known Member
De unde ati luat Florentina?
Si eu caut un trandafir rosu, catarator, cu floare mare si rezistenta, remontant.
Este si parfumat?
Am gasit, nu este parfumat!
 
Ultima editare:

monika 82

Well-Known Member
monika 82 ai avut ceva de furca cu vremea rea. Cum e florentina?! De cat timp e la tine? E urcator parca?!
Da , este urcator, la mine este din primavara 2014, anul trecut la noi in Gorj a fost mai rau ca anul acesta, am taiat mult din el fiind degerat, anul acesta nu am avut probleme cu el, in rest sanatos , nu este supus fainarii sau patarii negrii, este un urcator rosu, cu o floare cupata si foarte batuta asematoare englezestilor!
 

elianna

Well-Known Member
In ultimile zile trandafirii mei si-au luat avant. Am cativa cu inceput de frunzulite. Cred ca am sa incep si eu sa-i tai ca sa nu inverzeasca de tot. Ma misc mai greu asa ca cu 2-3 in fiecare zi termin pe la jumatatea lui martie. Numai sa nu ploua ca acum nu e zi in care sa nu stropeasca cate putin.
 

Luciana35

Member
La mine nu misca nimic, inca e frig, cred totusi ca e foarte devreme comparativ cu alti ani. Am asa o presimtire ca iarna nu a plecat de tot, cred ca va mai fi cel putin un episod de frig si zapada.
 

elianna

Well-Known Member
Ciudata iarna fara zapada dar si primavara care nu stim cand vine :nu stiu:La mine trandafirii au deja frunzulite dar azi a fost bruma si inca nu s-a dezghetat. Am taiat deja un trandafir care avea lastari si de 2m desi era dat de 8o cm. Oricum trebuia sa-l retez serios ca-mi incurca planurile iar daca ingheata, mai am de unde taia. Sper sa nu mai vina vreun episod de frig si zapada, doar babele si acelea se accepta:)
 

belisima

Well-Known Member
si eu am tuns trandafirii, si am fost surprinsa ca nu era asa rau cum ma asteptam... unii negri pana la punctul unde i a prin sgerul in zapada, dar am topait putin de bucurie ca eden rose si palais royal nu mi-au mai degerat, ca anul trecut.... unii sunt mai nerabdatori si au deja frunzulite , a;ltii deabia trezesc mugurii... abia astept primavara, deocamdata temperaturile oscileaza ,cand prea cald, cand cam frig.
 

lelia

Well-Known Member
Eu i-m tăiat pe toți ,unii dintre ei aveau lăstari de 5 cm plus frunzele de anul trecut.In grădină mea parcă nici n- a fost iarna .Ser ca nu mai vine acum,ar suferi trandafirii,căci i-am scurtat drastic.
 

elianna

Well-Known Member
Tare i-as mai taia si eu dar la noi zona e deschisa pentru vanturile din nord, n-avem nicio pavaza. Frunze de anul trecut au si ai mei, ba MW are frunzulite noi iar la jumatate au pocnit deja mugurii. Am doi urcatori intr-o zona mai ferita si cred ca am sa incep cu ei ca sunt masivi si trebuie sa ma urc pe scara la 3m. Intre timp ma lamuresc si cu vremea.
 

andreya

Member
Kletter Star. Cat de spinos e? Cat de flexibile sunt tijele? Cat de infloricios e? Intrebari la ceas de seara :)
 

gabrielais

Active Member
Tare i-as mai taia si eu dar la noi zona e deschisa pentru vanturile din nord, n-avem nicio pavaza. Frunze de anul trecut au si ai mei, ba MW are frunzulite noi iar la jumatate au pocnit deja mugurii. Am doi urcatori intr-o zona mai ferita si cred ca am sa incep cu ei ca sunt masivi si trebuie sa ma urc pe scara la 3m. Intre timp ma lamuresc si cu vremea.
Emilia, am vazut prin oras forsitzie inflorita...si la mine, cea pe care mi-ai dat-o tu, cred ca in 2 zile infloreste....eu am inceput sa tund, mai am putin si termin...unii trandafiri aveau deja frunze marisoare...am si narcise inflorite, bujorii arbustivi au frunze mari...toti arbustii au muguri gata sa se desfaca...de-acum cum ne-o fi norocul cu vremea....a fost ciudata rau anul acesta
 

elianna

Well-Known Member
Si la mine forsythia e gata sa infloreasca. Ma bucur ca s-a prins forsythia de la mine, chiar vroiam sa te intreb. Am vazut narcisele inflorite si m-am minunat. Am inceput sa tai trandafirii ca am vazut o prognoza cu temp peste 10 grade pana la sf lunii. S-a modificat clima, e bine, e rau, nu stiu:nu stiu:Eu cu trandafirii am probleme, am 10 urcatori cam incalciti si la inaltime de 3 m, greu ma descurc cu ei. Unul este Bobby James care chiar nu stiu cum sa-l tai :) Poate-mi da cineva o sugestie, chiar va rog
 

gabrielais

Active Member
Pe Booby eu il scurtez pe lungime sa imi incapa pe arcada (imensa dealtfel) alocata lui, mai raresc din ramuri, las doar 4-5 maximum, iar ramificatiile laterale de pe crengile principale le tai la 2 ochi; ideal ar fi de facut asta dupa inflorire, dar ei oricum mai cresc pana in toamna asa ca tot tb curatat si primavara; stiu ca tu nu te induri sa ii tai :wink: dar trebuie sa circule aerul prin ei...trebuie sa ii tii din scurt, ramblerii invadeaza usor spatiul din jur...eu leg ramurile ramase aproape una de alta si le infasor pe arcada, astfel nu ocupa foarte mult spatiu...plus ca mai intru in ei si in timpul verii...nu ii las chiar de capul lor :-D
 

Teodora

Member
Buna ziua,
Am si eu o intrebare in legatura cu niste miniroze in ghiveci, tinute pe terasa afara toata iarna, invelit ghiveciul, bineinteles. Acum sunt uscati asa, cu flori cum i-a prins iarna...
Intrebarea era, cum ii revitalizez, tai tot ce e uscat in ghiveci? practic totul e uscat. Si cand incep sa ii ud?
Multumesc.
 
Sus