Discutii Trandafiri (partea a III-a)

monika 82

Well-Known Member
monika82 ce flori maricele! Cum se comporta?! de cat timp il ai?!
Nu il am de mult timp in gradina, este doar din toamna trecuta, dar imi place culoarea foare mult, florile sunt medii, pana acum este sanatos, nu pare predispus spre fainare sau patarea neagra! Sunt cu ochii pe el!
 

andreya

Member
ah...inseamna ca sunt de aceeasi varsta:D. Si eu il am in gradina tot de asta toamna, insa l-am mutat in primavara...acum nu stiu daca l-am mutat unde trebuie. Il am intr-un spatiu deschis unde are soare de la rasarit pana la 12, 13. Florile sunt totusi mai mici decat la al tau. Vad cum se comporta pana la toamna.
 

cristinaf

Well-Known Member
Pat Austin intors din morti. Ras la nivelul solului; toate ramurile moarte; m-am gandit sa plantez altul alaturi, si pentru ca am o multime de bulboase si perene printre ei, m-am gandit sa nu-i mai scot radacina. Apoi m-am trezit ca apar muguri din portiunea ingropata, asa ca l-am mutat din nou pe celalalt, pentru a doua oara.:worried:

 

cristinaf

Well-Known Member
Pana nu l-am vazut inflorit, nici nu prea m-am bucurat; anul trecut a aratat cam anemic- frunze galbene, flori chinuite- dar, spre surprinderea mea, anul asta pare sanatos.
 

cristinaf

Well-Known Member
Cred ca e. In prima poza seamana foarte bine.

Sa va arat cum arata gradina mea de sus. Stiu ca e inghesuita, dar atata gradina am pentru flori. Mai e o bucatica in lateral, dupa accesul pe poarta mare, dar nu am putut fotografia din cauza nucului.


Si mai am in lateralul garajului, intre perete si gard, plantati pe Veilchenblau si Violette, in ideea ca vor urca pe acoperisul garajului... deocamdata atat au reusit.


Si asta e toata gradina mea.:-) Unde sa mai plantez?:nu stiu:
 

elianna

Well-Known Member
Dupa cate poze cu flori ai postat, aveam impresia ca e mai mare gradina. Oricum, e foarte frumoasa. Ai reusit intr-un spatiu mic sa aduni o multime de frumuseti. Poate iti mai vine vreo idee si mai gasesti ceva spatiu.
 

monika 82

Well-Known Member
Cred ca e. In prima poza seamana foarte bine.
Prima si a treia sunt de la acelasi trandafir crazy for you , cel inradacinat este postat in poza din mijloc!

Sa va arat cum arata gradina mea de sus. Stiu ca e inghesuita, dar atata gradina am pentru flori. Mai e o bucatica in lateral, dupa accesul pe poarta mare, dar nu am putut fotografia din cauza nucului.


Si mai am in lateralul garajului, intre perete si gard, plantati pe Veilchenblau si Violette, in ideea ca vor urca pe acoperisul garajului... deocamdata atat au reusit.


Si asta e toata gradina mea.:-) Unde sa mai plantez?:nu stiu:
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos!:*

Geo, nu mai pun nimic, intrebarea era mai mult retorica, ca se vede ca nu mai e spatiu. La noi e o seceta crunta, de-as avea putere sa mentin gradina asa cum e...
 

gabrielais

Active Member
Superba gradinuta, Cristina....si la noi e seceta rau....abia saptamana trecuta a plouat putin dupa vreo 3 luni de uscaciune...unele tufe arata jalnic, nu le place apa de la retea si alta n-am....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu care credeam ca am o gradina mica...pai mai am o groaza de spatiu pana la performanta ta, Cristina! :-D:-D
Super! Sunt cumva si inconveniente ca le-ai plantat asa dese?
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc mult pentru aprecieri!:-)
Dezavantajul ar fi ca e greu sa trec printre ele si sa smulg buruienile, trebuia lasata o cararuie paralele cu strada. In rest nu am probleme ca nu ploua. Chiar daca sunt mai dese plantele, nu au apa pe frunze ca sa fie probleme cu uscarea, si mai bate si vantul... circula aerul printre ele de numai. Poate ne transformam in desertul Romaniei. :(
Poate nu se poate aprecia, dar englezestii au fiecare cam 2m patrati, dar in spatiul respectiv mai intra si diverse perene, de aia par inghesuiti. Intr-un fel imi place ca am ajuns sa nu mai vad pamant gol.
Andreya, trandafirul e Maxi Vita. La mine se comporta exemplar trandafirul asta. Nu da lastari lungi si inestetici, ci formeaza o tufa compacta, si e cel mai remontant trandafir din toti cati am. Intr-adevar ca nu are miros, dar compenseaza din plin cu restul.
 

adrianam

Well-Known Member
Ai o multime de frumuseti, am rasfoit si eu albumul!
Pe Maxi Vita l-am observat si eu, il pun pe lista pentru la toamna!
Dar am mai vazut o multime de alte frumuseti, parca toate plantele stau la expozitie! :)
 

monika 82

Well-Known Member
Am si eu o intrebare va rog, as dori sa combin cardinal de richelieu cu escimo de la kordes, este ok daca ii plantez in aceeasi groapa, sau ar fi de preferat sa ii pun in gropi alaturate!Va multumesc!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in nici un caz in aceasi groapa .
pe Eskimo nu-l cunosc ,vad ca e flribunda ,dar pt Cardinal ar trebuii lasat ceva loc ...........
 

monika 82

Well-Known Member
Buna dimineata!
Escimo
autor W. Kordes' Sohne, 2006

caracteristici

tufa înălţimea diametrul desimea plantării
60 cm 50 cm 50 cm

floarea diametrul forma foliajul
5 cm simple verde închis-lucios

culoarea parfum tip înflorire
alb parfumat remontantă

Ce am vazut eu la escimo. il am din toamna 2014, are deja 1 m, intr-adevar florile sunt superbe albe, medii ca si dimensiune, mai mari ca la sweet pretty, frunzisul este verde lucios, are o buna remontanta , sanatos, nu a fost afectat de boli, dar florile se scutura foarte repede!
Va multumesc pentru sfaturi!Pupici!
 

andreya

Member
Cine il are pe Red Eden si imi poate spune ceva despre el?! Il am din primavara dar l-am mutat ieri langa o pergola (destul de ingusta), acum nu stiu daca am procedat corect. Cat de lat se face?! Se arde la soare puternic? Pe o scara de la 1 la 5, cat de "spinos" e?! Dar infloricios? Nu am gasit foarte multe detalii despre el, detalii mai in amanunt.
 
Sus