Discutii Trandafiri (partea a III-a)

elianna

Well-Known Member
Ce frumosi! Sa te bucuri de ei!
Munstead Wood arata de parca ar fi urcator, la mine e tufa. Cat e de inalt?
Eyes for You este o frumusete!
Peste vreo saptamana ii astept si eu sa infloreasca! Anul trecut tot dupa 21 mai au inceput inflorirea.
 

elianna

Well-Known Member
Geodezia, nu ma mai supara si tu aratandu-mi minunatiile din gradina ta:) Pentru ai mei mi-am cumparat rabdare si acum astept.
 

Aimee

Member
Geodezia, imi place mult cel galben, are e o nuanta aprinsa.
Elianna, da, Munstead Wood e inalt, a crescut mai mult pe inaltime, dar eu ma bucur pentru ca initial ii lasasem mai mult loc, stiind ca se face tufa, dar pe urma am mai vrut si alti trandafiri si nu mai are asa mult loc in jur. Cred ca are cam 1,65-1,70 m, dar ramurile sunt mai firave decat ma asteptam si daca il compar cu altii.
Henri Matisse e deja inflorit de saptamana trecuta. Cam toti ceilalati sunt plini de boboci care stau sa se deschida. Cel mai mult il astept pe Eden care va fi un vis, are mai multi boboci decat frunze si e si inalt.
 

elianna

Well-Known Member
Elianna, da, Munstead Wood e inalt, a crescut mai mult pe inaltime, dar eu ma bucur pentru ca initial ii lasasem mai mult loc, stiind ca se face tufa, dar pe urma am mai vrut si alti trandafiri si nu mai are asa mult loc in jur. Cred ca are cam 1,65-1,70 m, dar ramurile sunt mai firave decat ma asteptam si daca il compar cu altii.
Interesant :visator:Este dat ca tufa 80 x 80 cm. Astept sa vad ce face al meu ca in primul an a depasit 1 m. Acum e in al doilea an.
 

Aimee

Member
La mine cam toti care s-au dezvoltat, ca am si unii ramasi in urma din cauza pozitiei defavorbile, au crescut mai mult decat apare in descrieri. Henri Matisse, ca tot am vorbit despre el e dat ca fiind de 1m/60 cm si e mult mai inalt, cred ca are si el 1,60 si mai lat, desi a fost taiat in fiecare an. Nu mai spun de Falstaff, care e dat de 1,50 si a depasit 2 m, arata ca un copac :-D
 

elianna

Well-Known Member
Da, asta am constatat si eu dupa ce i-am plantat conform descrierii:) Dar cum toti se dezvolta mai mult decat in descrieri, sper ca macar sa pastreze proportiile.
 

cristinaf

Well-Known Member
Am zis eu ca mai e de asteptat la noi... :D La sfarsitul lui mai incepe fiesta, iar apogeul e la inceput de iunie.:wink:
 

geodezia

Well-Known Member
pai si eu am plin podul cu rabdare
na vazui az dimineata ca se dechide frumusetea de variegata
lol de-abia o astept
s-a pus pe inflroit si rose de recht
sa ma puu pe adunat petale pina duminica
 

leonora

Active Member
Ceva retete care aveti cu petale de trandafiri de dulceata,m-ar interesa trandafirata daca tine pentru iarna,multumesc.
 

geodezia

Well-Known Member
eu fac dulceata si sirop dar este simplu la 700ml de apa 300 gr de flori si 1 kg de zahar prima data faci siropul pe urma pui petalele si pe urma zeama de la lamiie sau sare de lamiie neaparat ca asta da culoarea intensa na cel mai ok citesti retetele pe net eu nu sunt fan dulceata dar sunt fan sirop este nemaipomenit cu apa minerala sau sifon pus la rece
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
iata si trandafirul de care povesteam vara trecuta ca a fost scos mai fara de radacini si credeam ca nu va supravietui, nu l-am taiat dar l-am udat in continuare si acum infloreste, e adevarat ca nu a crescut de anul trecut decat foarte foarte putin, dar cred ca anul asta se va intinde. Credeti cumva ca este new dawn? L-am prins dintr-o crenguta acum cativa ani, asa ca nu-i stiu numele.
 

elianna

Well-Known Member
Desi e vorba despre trandafiri, e usor tangential cu subiectul dar n-am considerat necesar sa deschid un topic nou. Vroiam sa spun mai demult despre asta dar acum chiar m-am revoltat.
Ieri a venit o prietena sa ma roage sa-i dau butasi de Rose de Rescht, acum in iunie, ca sa-i faca o bucurie unei sarbatorite care-si doreste enorm de mult trandafiri de dulceata. Unii au noroc sa inradacineze butasi acum dar e riscul mare plus ca dulceata facea peste vreo 3 ani. Nu m-ar fi mirat daca persoana era necunoscatoare in domeniu dar ar fi trebuit sa fie priceputa pentru ca tocmai a terminat facultatea de Design peisagistic. Pe vremea cand eram total necunoscatoare in domeniul trandafirilor i-am cerut manualul dupa care invata despre arbori si arbusti, materie de un an. Despre trandafiri erau scrise doua pagini, un talmes-balmes din care n-am inteles nimic. Ce este pe forum, este enciclopedie. In perioada in care am avut probleme cu mainile, un coleg de-al ei m-a ajutat in gradina. Daca in teorie ne intelegeam, la partea practica nu puteam sa-l scap din ochi pentru ca nu stia mai nimic. Ma intreb cum se vor descurca oamenii astia in viata cu meserie lor? Chiar asa slab pregatiti ies de pe bancile facultatilor? Le-ar trebui o reciclare pe egradini.
 

gabrielais

Active Member
Cine are un Eyes for you de mai mult ani in gradina? as vrea sa stiu cat de mare se face ? eu l-am mutat de vreo 3 ori si are abia vreo 50-60 cm...am ramas cu impresia ca ramane mic, caz in care va trebui sa il mut din nou:(
 
Sus