Discutii Trandafiri (partea a III-a)

cristinaf

Well-Known Member
Si eu tot din Moldova sunt; clima de pe la mine de ce nu le-a placut? :D
Peste vreo luna am sa-i vad infloriti... intotdeauna la inceput de iunie.
 

cristinaf

Well-Known Member
Ploaia a constat doar in vreo 10 min de tzaraiala.:astept: Pamantul e uscat, trebuie neaparat udat.
La mine ploua rar si putin.
 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
la mine sunt boboci, dar si sfredelitoare de-alea. nu stropesc pt ca am albine in curte.acum e un frig afara :((
 

Paulyna

Active Member
Eu am boboci la aproape toti trandafirii,dar AM PATARE NEAGRA la mai multi trandafiri,am inlemnit cand am vazut. Stiu ce poate face boala asta,cad frunzele si ramane urat tare trandafirul,si nici flori nu mai face. Kormun face an de an,iar acum mai multi Kordes si cativa englezesti,au frunzele patate cu negru.
Cu ce pot sa ii stropesc Topsin este bun ?
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte bun, dar sa repeti stropirea dupa o saptamana- 10 zile.
La mine anul trecut Tradescantul o luase asa, cu patare neagra din prima, si dupa doua stropiri, si-a revenit complet.
 

elianna

Well-Known Member
Maine nu ploua si sper sa reusesc sa-i stropesc ca nu se mai poate.
Ploaia a constat doar in vreo 10 min de tzaraiala.:astept: Pamantul e uscat, trebuie neaparat udat.
La mine ploua rar si putin.
Imi pare rau, distanta nu-i asa mare. Nici la noi n-a fost ploaie abundenta dar nu ma plang. Pot sa-ti trimit si tie niste nori sa se scuture.
 

gabrielais

Active Member
La noi a fost numai o tzaraiala...dar e un frig si sunt multi nori; poate ploua mai bine azi....si eu tb urgent sa stropesc ca a iesit si sfredelitoarea, am gasit si larve de omizi (cred ca astea or fi)..am gasit frunzele de la Souv de Malmaison rasucite toate...cu ocazia asta am observat si ce boboci multi si mari are, dar daca nu stropesc urgent cu imaginea asta raman; poate maine va fi ok afara sau sambata:astept:
 

cristinaf

Well-Known Member
Cristina, cu ce i ai stropit? Cat timp nu trebuie sa ploua dupa?
Eu cu Topsin am stropit, dar la mine patarea neagra apare rar si nu e o problema datorita climei - ploua rar si putin.
Daca ai stropit mult cu el anul trecut, s-ar putea sa ai surpriza sa nu prea mai aiba efect, de asta e recomandat sa se aplice o substanta de maxim 3 ori pe sezon de vegetatie, ca sa nu apara forme rezistente la substanta respectiva.
Mai poti incerca pentru patare sa stropesti cu: Bravo, Melody (anul asta vreau sa o incerc si eu, am inteles ca e o substanta care da rezultate si atunci cand apar forme rezistente la altele), Cabrio Top, Manoxin, Captan si bineinteles Topsin si Dithane.
 

cris75

Member
ieri ma uitam cu drag la un abraham darby cu bobocei si am observat deja doua puncte de rugina! Cu se sa stropesc, ca nu mai scap de ea? Si anul trecut am avut si am crezut ca am eradicat-o, dar de unde!
 

cris75

Member
am uitat sa spun ca ieri le-am facut un amestec de dithane si microthiol special si i-am imbaiat, dar dupa vreo ora a inceput sa ploua!
 

elianna

Well-Known Member
Spunea cineva, tot pe forum, ca Tilt este bun si pentru patare. De la fitosanitar au spun ca e indicat Score. Eu pana acum n-am avut probleme si n-am incercat. Voi ce spuneti?
 

geodezia

Well-Known Member
nu glumesc Claude
variegate e plina am un trandafir galben rechizitionat de la un bloc e plin de boboci barem aia rosii paalisati pe zid iar la fel
imi place ca am gasit la unul mic mic prins pus de mine in fata casii anu trecut fara pet fara nimik are bobbocel este graham Thomas
dar ma supar ca banchisea lutea am vazur ca are 4 craci negri mai are doar 1 crac verde dar fara frunzulite ca l-am uitat si a crescut o caldarusse si la- sufocat
am jumulti eu frunzele dar nu stiu daca mai scapa iceberg iar e plin de bobocei paul tronson cardinalul richeliu si rose de recht am mai vazut si prichardul plin de bobocei
na hai ma ca incep incet incet sa isi vina in fire
 

geodezia

Well-Known Member
fi-rar sa fie am vazut si eu pe variegate scirbosi astia verzi
trebuie sa stropesc ca nu am ce face
 

claude

Well-Known Member
Moderator
vreau sa stropesc numai ca nu as stropi cu ceva care sa afecteze albinele.
Madalina, daca vrei ceva bio, da cu macerat de urzici, eu folosesc cu succes la afide, iti dai seama ca nu pot da cu insecticid pe trandafirii de dulceata!

Ca insecticide chimice, eu stiu de Calypso, Mospilan ca sunt blande cu albinele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mersi, draga mea! La Mospilan sau Calypso ma gandeam si eu :) ca macerat de urzici n-am din ce sa fac...ca mi-e lene sa le caut prin padure :-D
 
Sus