Discutii Trandafiri (partea a III-a)

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu am boboci la cei de pe terasa care au stat acoperiti peste iarna. La grdina nu am mai ajuns.
 

cristinaf

Well-Known Member
Si eu trebuie sa ma apuc sa mai scurtez la unii, in special Fourth of july si Iceberg climbing am vazut ca trebuie neaparat.
La mine Tradescantul a scapat nevatamat datorita unei partuicularitati: e legat de o teava, iar ramurile au sustinut zapada datorita felului in care au fost legate.
In rest canadienii (recomand, pentru cine isi doreste un urcator de nadejde John Davis, John Cabot e neatins si el, dar are ghimpi de speriat, in schimb Davisul aproape e fara ghimpi) si cei 2 de damasc, si vreo doi hibrizi perpetual, ii am frumosi.
 

elianna

Well-Known Member
Am facut inspectie astazi si am vazut 2-3 afide. As vrea sa stropesc dar ma gandesc sa nu afecteze insectele polenizatoare. Mai am inca piersici si ciresul inflorit si astept marul. Voi ce parere aveti, mai pot astepta?
 

cristinaf

Well-Known Member
Mai poti astepta, afidele nu sunt atat de daunatoare, mai ales daca nu sunt intr-un nr exagerat de mare, dar dupa inflorirea pomilor trebuie stropit sa nu intre in actiune viespea care inteapa lastarii. Aia e beleaua mare.
Asa mi-am propus si eu: cum se trec florile pomilor stropesc.
 
Ultima editare:

gabrielais

Active Member
Pai atunci mai astept si eu cu stropitul; deocamdata le curat cu jetul de apa mai puternic, mai ales ca sunt numai 2-3 soiuri afectate, restul sunt ok; ciresul este inca in floare, urmeaza merii asa ca mai stau si eu cuminte
 

andreya

Member
Aaaaa nuuu....imi faceam planuri pentru un urcator galben la ghiveci si se ivise el....Offf...Trebuie sa caut altul.
 

andreya

Member
Tot eu :D... Pe climberul chewpurplex il are cineva?! Nu am gasit foarte multe date despre el si l-am plantat intr-o zona unde are soare doar putin dimineata...si acum parca stau in dubii :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si la mine e la fel Rimosa, George. Ma oftic maxim ca Cecille Brunner e si el la 5 cm taiat si avea mai bine de 2 m. Si Gloire de Dijon nu are nici macar un mugure, clar trebuie sa-l scot.
Iarna asta ne-a cam lovit zdravan...
 

adrianam

Well-Known Member
Vai cat de frumos este Rimosa! :visator:

Il am si eu, printre putinii care au rezistat dintr-o comanda de anul trecut din primavara.
L-am plantat la munte si acolo nu prea am avut pierderi. Ma duc in week-endu lurmator sa vad ce o sa fie si pe acolo, sper sa nu am surprize, ca la sfarsitul lui mai nu aveau ramuri innegrite.
 

andreya

Member
Ce stiti de Pharmarosa.ro?! Am dat de el astazi, din intamplare, cautand informatii despre un trandafir.
 

elianna

Well-Known Member
Astazi am avut doua surprize de la trandafirii mei. Una foarte urata: am cativa plini de purici verzi si unii cu niste chestii albe ca niste fire de ata. Tot ceva insecte, cred. Le-am facut dus dar n-am prea reusit sa scap de ei. Sper sa mai reziste vreo doua zile si ii spropesc cu insecticid.
A doua surpriza a fost foarte placuta: dragalasul de Munstead Wood are 3 bobocei:dans:Anul trecut cei mai harnici au fost Princess Alexandra of Kent si Zephirine Drouhin care acum nici n-au infrunzit complet.
 
Sus