Discutii Trandafiri (partea a III-a)

Paulyna

Active Member

Rosomane Janon butas pus pe 17 iunie si cred ca s-a prins. Pe asta daca pun pamant la toamna ca sa-l protejez imi e frica sa nu il rupa greutatea musuroiului. Pet apoi pamant ?
 

Paulyna

Active Member
Este butas fara radacina,si este sub pet si acuma. Am taiat butasul dupa ce s- a trecut floarea si l-am pus in pamant la noroc....si vad ca s-a prins deocamdata :openrose:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este prea devreme ca sa poti spune ca s-a prins. Lasa-l in continuare cu pet. :)
Iar pana in toaman vezi cum se dezvolta. In niciun caz sa nu ii pui pamant sub pet de exemplu.
 

geodezia

Well-Known Member
ehe fetele stiti ca io nu prea reusesc adica deloc sa prind rosele astea buclucase no anu trecut am pus la galeati adica vreo 5 galeti ceva butasi unii in mai alti in oct na si vreo 10 buc sau prins da in primavara asta cind taiam eu la rose prin fata casii am pus acolo pe un razor cu flori niste butasi taiati
nu i-am mai bagat in seama ca au fost coplesiti de florile alelalte acum trecind florile tot udind eu seara -ca alta meserie nu am cu piciorongu asta -ce ziceti cind dadui cu apa cu furtunu vazui 3 lastari de trandafiri a zic cred ca crescut ala rosu de am facut piping sau cum s-o zice
cind ma uit eu mai atent de unde erau niste lastari pusi din aia din primavara
ioi nu va spun cit de bucuroasa am putu fi .na sunt cam la soare da daca au vrut ei sa aiba zile ii lasa acolo si ud in continuare
na asa ce ma bucur ca o sa mai pun in locul ala la inmultit acum in toamna ca mai e destul pina la iarna
da sa stiti ca nu am pus pet ca nu le-am dat nici o sansa de trait stiind ca nu ma pricepesc sa prind
 

lacrimioara

Member
Eu am o mare dilema , poate ma ajutati cu cateva sfaturi : cum ati scapat de gura sotilor cu privire la trandafiri ? De cate ori primesc un trandafir de atatea ori intreaba daca mai am unde sa-l plantez, spre mirarea lui exista de fiecare data loc si pentru urmatorul:devil:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Nu cred ca vei putea scapa! Convinge-l ca trandafirii aceia au un scop care sa-l incate si pe el:
- un perete verde care sa va ofere mai multa intimitate
- sunt foarte parfumati
- poti face dulceata din ei

Sau, daca nu merge niciuna din ideile de mai sus, recunoaste in fata lui ca ai o problema cu trandafirii si nu le poti rezista. Si roaga-l ca atunci cand nu are idei de cadouri pentru tine, sa iti dea banii ca sa cumperi si mai multi trandafiri. Unora dintre soti (mai ales celor care nu au idee ce sa le cumpere sotiilor lor) chiar le place treaba asta! :D
 

geodezia

Well-Known Member
No draga mea Caramell are dreptate asa cum v-am spus eu ioc rujuri haine sau alte oje atit flori cind vede cite un colet ca nu ma pot duce la psota il pun sa ridice el mai recent asta e se ia cu miinile de par
acum cind cu anulatul comenzi de bulbi am stat eu asa suparata si caram piciorongu dupa mine si mai scapam vreo 2 lacrimi na m-a intrebat ma tu ce ai de esti asa flescaita
e ce sa am ete ca lesinata ca imi plac si mie si tie crini(hoasca batrina a bagat sentimentul in fata ) da uite nu mai pot planta ca imi e tare greu cu piciorul na il vad ca zice lasa ma decit sa fii tu asa suparata aduc eu 2 fete si rezolvam situatia mai ales ca am promis ca renunt al o bucata de gradina in favoare florilor
avem noi o disputa mai veche pe treaba cu gradina cu sapt udat muncit si cum a fost in vara asta de nu am avut mai nimik prin ea am decis sa pun floricele ( he lasa ca ma fac eu bine ca loc e si de gradina ca doar nu o sa ramin fara gradina )
macar imi fac o dambala si in caz de ceva doamne pazeste - cu serviciul - am material genetic pentru o chestie acolo
asa ca dragele mele cautind la plusuri si minusuri trebuie echilibrata balanta adica tu banii de master cursuri benzina masina toale eu bani de flori
No acum voi adaptati situatia ca la mine am scapat de scoli acum de pachete cu mincare cu bani cazare si buzunar la fete etc da si atunci tot imi faceam eu partea ca doar stiti
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:( mda , cica ''septembrie e ideal pt plantat ''
''udat zilnic ''
''acoperit cu bidon '' :eek:
mare destept ,asta care a scris articolul :mad:
 

elianna

Well-Known Member
Si mie, care sunt incepatoare, mi-a ridicat niste semne de intrebare, articolul.
Ca amuzament, va spun ca primul trandafir care l-am plantat acum vreo 3 ani, dupa indicatiile de pe forum, a necesitat cam 45 min dupa ce fusese facuta groapa:D. L-am tot invartit sa vad cum il orientez dupa soare, care radacini sa i le scurtez, daca si care ramuri sa le scurtez. Radeam de una singura dupa aceea :)
 

geodezia

Well-Known Member
da a aparut pe fb ma gindeam ca apare doar la ea si o atentioneaza ..ce este mai rau ca sunt multi care au facut conform indicatiilor na acum asta este
 

lacrimioara

Member
Trandafirii mei au intrat in iarna cu patare, rugina si mai stiu eu ce boli si as vrea sa stiu daca exista un tratament inainte de a intra in vegetatie ? Nu am reusit sa strang frunzele bolnave si mi-e frica sa nu reapara in primavara .
 
Sus