Discutii Trandafiri (partea a III-a)

adrianam

Well-Known Member
La noi luni dimineata a intrat oferta, iar luni seara nu mai era nici urma de arcada!
Am rugat pe cineva si mi-a luat marti din oraselele mai mici din jurul Craiovei.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
La Kaufland au fost arcade cu 25 lei. Eu am luat una acum vreo luna si alta pentru un prieten acum vreo doua saptamani si cred ca mai erau cam 10 bucati tot la acelasi pret.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc frumos!
Cred ca voi da o fuga azi si la Kaufland sa vad ce si cum.Numai bine!
 

elianna

Well-Known Member
La Baumax au fost si s-ar putea sa mai fie, doua modele. Unul era simplu cu bare orizontale la 45 lei iar celalalt, mai sofisticat si mai rezistent, la 245 lei. Din acelea in jur de 40 lei am mai multe dar la vanturi puternice unele au cedat.
 

blueheart_d

Member
Dragilor, am si eu o intrebare. Am fost zilele astea pe la gradina si trandafirii mei sunt in intrecere cu infloritul. am descoperit insa intr-un colt unde am prins niste butasi acum cativa ani cateva tufe imense la care m-a atras in special mirosul. semana exact cu cel al dulcetei cumparate din magazin. eu am mai cautat pe net si toti trandafirii de dulceata sunt roz, dar al meu e rosu. se poate sa fie de dulceata si al meu, sau ,macar pot incerca sa fac dulceata din el? nu m-am gandit sa-i fac o poza, dar poate ma puteti ajutasi asa. are tulpina scurta si subtirica cu mai multe capete florale. tufa e destul de mare, aproape cat mine
 

sarselia

Active Member
Moderator
Va multumesc frumos.Mai caut fiindca la Kaufland nu mai sunt.
Baumax la noi nu este deci trebuie sa mai rascolesc internetul. :D

Blueheart cred ca totusi o poza ar fi binevenita pentru a ne da seama ce fel de trandafir este. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Sarselia, nu stiu cate vrei dar daca vrei mai mult de una eu zic ca mai ieftin si mai bine iesi daca ti le faci singura.
Pare complicat dar nu este, crede-ma. Teava profil patrat nu este scumpa deloc, mai ales daca nu alegi una prea groasa iar un nenic care sa-ti sudeze zic eu ca gasesti usor cu 100 de lei, mai ales daca nu-i ia toata ziua ... si nu-i ia :)
Le cureti frumusel, le dai cu vopsea (culoare la alegere) si-ti spun eu ca vor fi mai solide si mai ieftine decat orice o sa gasesti in comert ;-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu stiam ca putem sa mancam petalele de trandafir indiferent de soi, nu-i asa? Despre dulceata nu stiu, dar cred ca se poate incerca, nu pierzi mare lucru daca incerci.
Am si eu o veste: trandafirul mare catarator uscat complet pt ca l-a scos tata din pamant cam fara nici o radacina adevarata a inceput sa faca mugurasi :dans: Facea flori tare frumos, un roz deschis, ma bucur ca-si revine. Si nici nu l-am taiat, ca fiind crengile groase nu era asa usor pt mine sa fac asta, dar am avut grija sa-l ud cam la 2-3 zile.
Si mi-au inflorit primii trandafiri de la Dimov acum cateva zile:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
LadyBug a spus:
Eu stiam ca putem sa mancam petalele de trandafir indiferent de soi, nu-i asa? Despre dulceata nu stiu, dar cred ca se poate incerca, nu pierzi mare lucru daca incerci.
Da, orice trandafir e comestibil! Cat despre dulceata, pana la urma fiecare poate s-o faca din ce trandafiri doreste, dar daca vrei sa ai si aroma la dulceata aia, nu doar o chestie dulce, trebuie folositi de preferinta trandafiri de damask, sau, la nevoie, orice alt trandafir care pastreaza parfumul ore bune dupa ce e rupta floarea, e vorba de stabilitatea uleiului volatil din acel trandafir. Si e preferabil ca petalele sa fie subtiri.
 

blueheart_d

Member
[/quote]

Da, orice trandafir e comestibil! Cat despre dulceata, pana la urma fiecare poate s-o faca din ce trandafiri doreste, dar daca vrei sa ai si aroma la dulceata aia, nu doar o chestie dulce, trebuie folositi de preferinta trandafiri de damask, sau, la nevoie, orice alt trandafir care pastreaza parfumul ore bune dupa ce e rupta floarea, e vorba de stabilitatea uleiului volatil din acel trandafir. Si e preferabil ca petalele sa fie subtiri.[/quote]

Mirosul persista. A taiat un fir si il tin in vaza. Si la doua zile se simtea mirosul. Azi se mai simte daca sunt mai aproape de el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
blueheart_d a spus:
Mirosul persista. A taiat un fir si il tin in vaza. Si la doua zile se simtea mirosul. Azi se mai simte daca sunt mai aproape de el.
Nu in apa, ci floarea rupta si lasata sa se ofileasca! ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La dulceata pe langa aroma, este importanta si consistenta petalelor. Poti incerca sa faci dulceata din orice trandafir. Dar daca petalele raman tari, atoase si te ineci cu ele... o arunci la gunoi.
 

kerkyra

Well-Known Member
Pentru ca tot se discuta de dulceata, am inceput sa culeg petale de la trandafirii de dulceata, dar bobocii se deschid pe rand. Cum sa pastrez petalele deja culese cateva zile, o saptamana, pana adun mai multe sa pot face ceva cu ele?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, le poti pastra in frigider intr-o cutie. Nu mai mult de o saptamana.

Taie capatul alb al petalelor (partea dinspre codita), imediat ce desprinzi petalele de pe floare si le ai pe toate stranse manunchi in mana. Altfel, vei regreta daca vei ajunge sa tai petala cu petala.

La un moment dat am citit o discutie cum ca nu ar fi chiar necesara taierea acelei parti albe. Mie mi-au scapat in dulceata si cateva petale netaiate, iar partea acea ramane tare, nu se fragezeste la fel de mult ca restul petalei.
 

mymo

Active Member
kerkyra a spus:
Pentru ca tot se discuta de dulceata, am inceput sa culeg petale de la trandafirii de dulceata, dar bobocii se deschid pe rand. Cum sa pastrez petalele deja culese cateva zile, o saptamana, pana adun mai multe sa pot face ceva cu ele?
Si eu culeg florile pe rand,le tin in frigider 3-4 zile pana cand se aduna mai multe.Am facut luni din 500 g petale curatate si acum cred ca mai am tot cam pe atat.
Te-as sfatui sa pastrezi florile intregi pana in momentul in care ai destule pt macar o portie de dulceata.
Si da,partea alba trebuie musai taiata :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mymo, florile tinute in frigider mai pastreaza parfumul? Ca eu azi tocmai imi smulgeam parul din cap de nervi pentru ploaia care nu se mai termina ca incep sa infloreasa trandafirii de dulceata. Daca zici ca tin bine, maine culeg florile deschise. Imi pare rau ca nu le-am cules azi inainte sa inceapa ploaia :roll:
 
Sus