Discutii Trandafiri (partea a III-a)

cistele1

Member
andreea laura a spus:
Buna.
Ati folosit ingrasamant granulat pentru trandafiri de la Vilmorin?
Nu granulat, doar lichid si care nu este specific doar trandafirilor, ci destinat unei grupe mai largi intre care si rose.
Oricum, am tufele de un an si s-au facut gigante!
 

Rose

Active Member
La mine s-au scos peturile de multa vreme. Mikishor, cei trei crai arata bine, numai galbiorul (Ghislaine) are o singura ramurica anemica.
 

ghia_don

Active Member
Paradis nu alta, in gradina ta Bebito !! :clap:
La mine, primul care-si arata petalele e un puiut mic de Magenta :)

 

elianna

Well-Known Member
Frumos Doina, mic si harnic :hipnotizat:
La mine doar se pregatesc de inflorire Alex of Kent, Zephirine si urcatorul meu roz necunoscut. Intre codasi sunt Bonica, Nahema, Kew Rambler si Tradescant la care abia daca se vad bobocii :(
 
In sfarsit primii trandafiri si la mine ! Se pare ca cei mai " iuti"la inflorire sunt englezestii la mine.
In ordine: The Prince, Chippendale, Sophie's Rose,Gloire de Ducher,Chippendale,Mainaufeuer, Summer Song, Bassino

 

oanaiulia

Member
Buna ziua,
stiti cumva cum pot (si cand) taia trandafirii, in asa fel inca sa creasca mai mici si mai compacti? In primavara i-am taiat destul de drastic ( am lasat vre o 20-30 cm), iar acum s-au inaltat foarte tare ( 1,5 m aproape, si lastari destul de imprastiati).... As vrea sa le dau forme mai compacte..dar nu stiu cum.. :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu cat ii vei taia mai mult, cu atat vor face lastari mai lungi. Pentru a avea trandafiri mici si compacti trebuie sa cumperi soiuri de trandafiri care raman mici si compacti.
 

nick1971

Active Member
roxanicibogdanici a spus:
In sfarsit primii trandafiri si la mine ! Se pare ca cei mai " iuti"la inflorire sunt englezestii la mine.
In ordine: The Prince, Chippendale, Sophie's Rose,Gloire de Ducher,Chippendale,Mainaufeuer, Summer Song, Bassino

:clap:
si la mine tot englezestii par mai harnici
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu 2-3 flori de trandafir :rofl:
Rose a parfum de l'Hay, cu o floare ca o farfurioara si Jacqueline du Pre. A inflorit si un Nevada minuscul dar i-au mancat florile gandacii parosi :x

 

sarselia

Active Member
Moderator
Mamaaaaaa ce de frumuseti aveti!Sa va traiasca toate!
Claude farfuria ta e super!Nici nu am mai vazut un trandafir cu asa o forma a florii.
In alta ordine de idei as vrea sa va intreb daca nu stiti pe unde as putea gasi o arcada.Caut de tare de demult insa am vazut pe internet la niste preturi extrem de piparate.As avea nevoie de una buna insa si ieftina daca se poate.Multumesc frumos!
 

adrianam

Well-Known Member
A fost oferta la Lidl cu 30 lei, dar nu cred ca mai gasesti.
Anii trecuti am vazut la Baumax, dar pretul era mult mai mare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
La noi la Lidl nu am vazut.M-am tot uitat prin 3 magazine si nici urma de ele.La Bricostore si alte din astea am fost insa au preturi intre 300-400 lei... :cry: :cry: :cry:
 
Sus