Discutii Trandafiri (partea a III-a)

kerkyra

Well-Known Member
Credeti ca se pot scoate peturile de pe lastarii pusi la prins in toamna acum? Am 3 fairy care s-au dezvoltat frumos, am vazut si bobocei, stau cam inghesuiti in sticla.
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
Credeti ca se pot scoate peturile de pe lastarii pusi la prins in toamna acum? Am 3 fairy care s-au dezvoltat frumos, am vazut si bobocei, stau cam inghesuiti in sticla.
Vremea tine cu ei si ar putea fi date jos dar eu am decupat sticlele sus si-i mai tin putin asa.
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
lacrimioara a spus:
In sfarsit a inflorit si la mine primul trandafir, am asteptat acest boboc mai bine de o saptamana
Louise Odier
De unde e achizitionat? Ca floarea arata cam ciudat, nu prea seamana a Louise, chiar si culoarea e un pic altfel, vad ca are si variatii de nuanta pe petale, zone mai inchise. In mod normal floarea lui Louise are petalele aranjate frumos, a ta parca e cam ciufulita :gandit:
Uite cum arata florile la al meu:

Tu Claude ce le faci? Stai cu nuielusa printre ei si care nu infloreste corect si frumos il altoiesti? :rofl: glumesc...dar stii ca in primul an de la inflorire mai fac si ei variatii diverse..la mine asa s-a intamplat cu majoritatea apoi din anul 2 sau 3 au facut florile asa cum scrie la carte...
Foarte frumoasa floarea Louisei tale :visator:
 

lacrimioara

Member
claude a spus:
lacrimioara a spus:
In sfarsit a inflorit si la mine primul trandafir, am asteptat acest boboc mai bine de o saptamana
Louise Odier
De unde e achizitionat? Ca floarea arata cam ciudat, nu prea seamana a Louise, chiar si culoarea e un pic altfel, vad ca are si variatii de nuanta pe petale, zone mai inchise. In mod normal floarea lui Louise are petalele aranjate frumos, a ta parca e cam ciufulita :gandit:
Uite cum arata florile la al meu:

Trandafirul l-am primit in toamna , este abia la prima inflorire iar bobocul a stat intre deschis aproape doua saptamani, poate aceasta este cauza. Mirosul este puternic chiar daca vremea a fost ploioasa.
 

elianna

Well-Known Member
Adica toti sunt infloriti acum :eek: Le-ai cantat, i-ai descantat, nu stiu ce le-ai facut de sunt asa harnicuti si te felicit pentru rezultate :hug:
 

laural

Well-Known Member
Asa sensibili sunt Emilien Guillot ? :? :? .
Am o prietena care locuieste in Franta si are numai cuvinte de lauda pentru trandafirii Guillot . Sau producatorul butasilor a avut un lot mai prost :?
 

miki70

Active Member
Eu cred ca nu le place umezeala multa Emilienilor . Erau verzi deasupra dar in musuroi negri , cand i-am scos nici o radacinuta alba data .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabrielais a spus:
Tu Claude ce le faci? Stai cu nuielusa printre ei si care nu infloreste corect si frumos il altoiesti? :rofl: glumesc...dar stii ca in primul an de la inflorire mai fac si ei variatii diverse..
L-as altoi eu pe furnizor :rofl: Da, e drept ca la inceput floarea e mai altfel

bebe draga, ce frumos! Eu nu ma supar ca ai mei inca n-au inflorit, ca si-asa doar ma enervam sa le vad florile distruse de ploi si anul asta...asa ca sper sa infloreasca pe soare :rofl:
 

nick1971

Active Member

kerkyra

Well-Known Member
Buna idee, Miki, asa o sa fac, decupez bidoanele. S-au facut frumosi tare puii din lastarii de la tine :hug:
 

laural

Well-Known Member
Care e idea sa-i decupezi pet-ul ? Sa le mai tina totusi la radacina umezeala sau ce ?
Intreb pt. ca am si eu cativa la care tin tare mult si acum nu stiu cat sa le mai tin pet-ul :oops:
 

gabrielais

Active Member
Eu le-am scos capacele de acum 2 saptamani; tinand cont ca afara este innorat si nu bate soarele sa ii arda, am inceput sa scot pet-urile; cei ramasi fara pet de 2 zile arata bine, nu pare sa le fi fost frig..asa ca voi scoate astazi toate pet-urile; mai bine intr-o zi innorata decat in una insorita zic eu... ;-)
 

miki70

Active Member
laural a spus:
Care e idea sa-i decupezi pet-ul ? Sa le mai tina totusi la radacina umezeala sau ce ?
Intreb pt. ca am si eu cativa la care tin tare mult si acum nu stiu cat sa le mai tin pet-ul :oops:
Sa nu se deshidrateze, sa le faci acomodarea treptat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
:D La mine in fiecare zi apare ceva nou.
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2014
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2014/pagina2
Din pacate si la mine a decedat mortal Emilien Guillot, desi cand ati inceput sa povestiti de ei al meu inca era verde si am crezut ca daca nu ma laud cu el, va fi ok...dar se pare ca nu a tinut figura :p
Nu ma mai joc!!! :cry: :cry: :cry:
Goldfinger are o culoare superba!! Pe Madama ai combinat-o cu The President? A iesit super frumos!!
 
Sus