Discutii Trandafiri (partea a III-a)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos, Violeta!
Anna, mai ai un pic de rabdare ;-) . Eu am vazut azi cativa boboci colorati (la Ferdinand Pichard si Falstaff) si o floricica mititica la Astronomia. Mai avem un piculet de asteptat....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine cred ca primul va fi Blanc Double de Coubert. Dupa cum arata bobocul cred ca in 2 zile se deschide :)
 

elianna

Well-Known Member
Felicitari fetelor si sa va bucurati de rose :D
Ai mei toti arata bine, au bobocei dar cu infloritul... peste cel putin o saptamana. Nu-i problema ca, de cand am inceput gradinaritul, am invatat sa am rabdare :)
 

ghia_don

Active Member
Violeta, te apuci de facut dulceata ? :) Ai acolo ceva recolta !! ;-)
La mine tot unul roz se arata primul, dar habar nu am ce e :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
doina sa stii ca le-am adunat azi si mai adun cateva zile apoi fac o dulceata!
am inca un trandafir primit ca fiind de dulceata,anul asta infloreste pt prima data,totusi cred ca niciun trandafir nu-l poate egala pe damascena in privinta parfumului,azi am concurat cu albinele la florile lui!
 

cristinaf

Well-Known Member
Dar sigur e damascena, ca din poza frunzele imi par a fi de rugosa?
La o prima vedere mi se pare ca seamana cu rugosa Hansa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Par destul de asemanatoare cele doua varietati (nu le am in gradina ar fi mai simplu sa fac diferenta intre ele) dar, din ce stiu eu, Rosa rugosa Hansa are o inflorire remanenta pe cand Damascena infloreste o singura data.
 

belisima

Well-Known Member
:) laura,e problema cu asta ,la mine nu s-a inmultit sub pet ,doar prin marcotaj....am observat ca drajoneaza in mica masura....
 

laural

Well-Known Member
Aha, lasa ca-l trec atunci pe lista de comenzi pe undeva :* Am vazut ca il au la Lottum :D
 

clematite

Well-Known Member
Buna, fetele
Deci, incepe spectacolul rozelor :visator:
Eu nu prea am cu ce sa ma laud, au inflorit cativa, dar astept sa pozez mai multi.

Sa ma tineti la curent cu trandafirii de la Guillot
 

claude

Well-Known Member
Moderator
lacrimioara a spus:
In sfarsit a inflorit si la mine primul trandafir, am asteptat acest boboc mai bine de o saptamana
Louise Odier
De unde e achizitionat? Ca floarea arata cam ciudat, nu prea seamana a Louise, chiar si culoarea e un pic altfel, vad ca are si variatii de nuanta pe petale, zone mai inchise. In mod normal floarea lui Louise are petalele aranjate frumos, a ta parca e cam ciufulita :gandit:
Uite cum arata florile la al meu:

 
Sus