Discutii Trandafiri (partea a III-a)

lucia2002

Active Member
miki70 a spus:
Lucia mi l-am luat pe Chippendale , sunt happy :D
Multumesc mult ca te-ai oferit sa ma ajuti .
Ma bucur ca l-ai gasit. Si mie imi place foarte mult, am stat mult in dubiu daca sa mi-l cumpar sau nu.
Eu in schimb nu l-am gasit in Dedeman ci la Praktiker.
 

Rose

Active Member
Ne-a cuprins pe toate dragul de frumusel! Sa avem parte de parfumul si frumusetea lui!
 

miki70

Active Member
Cine ii are pe Augusta Luise si Queen of Sweeden, e diferenta mare intre ei la culoare? Vreau sa stiu daca merge aranjamentul asta (dati clik pe imagine sa vedeti tot)

sau tb sa caut ceva mai portocaliu de genul:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki draga, nu stiu ce-i cu galbenul ala din colajul tau, Augusta Luise e asa:



Iar Queen of Sweden e roz deschis, cu o usoara nuanta de piersiciu, parca
 

miki70

Active Member
Eu il stiu pe Queen of Swenden un roz deschis , portelanat fara piersiciu :nu-mi_place: .
Pe Augusta o vreau mai piersicie :) Anul asta o pun in stanga reginei , daca nu se potrivesc ii gasesc alt loc apoi.

Augusta la tine a remontat bine??
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Miki draga, nu stiu ce-i cu galbenul ala din colajul tau
A... tu te refereai la China Girl? Credeam ca-mi spui ca Augusta mea din colaj e cam galbena.
Pai China e acolo din toamna, trebuia sa iasa alt aranjament dar dc 3 Guilloti au decedat tb sa o aranjez langa altceva, ce sa-i fac ? S-o casapesc si pe ea?
 

LadyBug

Well-Known Member
Mie imi plac trandafirii de care zice miki70.
Acum am cautat pe net si am descoperit ca trandafirul "Queen of England" este de flori taiate? Eu l-am achizitionat de la yurta ca fiind catarator si l-am plantat langa poarta, sa participe la bolta, sa inteleg ca m-au pacalit? Plus ca in poza de pe pachet parea un pic mai altfel... poate au gresit ei numele si o fi totusi catarator, ca altfel nu-l luam, roz teahibrid asa aveam deja unul care seamana foarte bine, o fi acelasi... in general nu am avut probleme cu trandafirii yurta pana acum deloc.
 

LadyBug

Well-Known Member
miki70 a spus:
Lady al meu e Queen of Sweden nu England
Da, ai dreptate, e altul :) E mai frumos al tau. Si nu e catator.
Vom vedea si despre astalalt, Queen of England, daca e catarator sau nu, ori poate nu am fost eu atenta la ce scria pe ambalaj, am ramas probabil cu o impreie gresita, tb sa caut cutia lui si sa vad ce scria.
 

miki70

Active Member
Ce ziceti de combinatia asta http://postimg.org/image/c1e7tar5l/
Nu l-as mai scoate pe Chippendale care e plantat acum 3 zile, Queen of S si China G sunt plantati din toamna mai sosesc Augusta si WC

In stanga de tot langa W.C. am o mica alee si apare un ront cu rosiatici , in linie dreapta cu W.C. e Guy Savoy
 

miki70

Active Member
LadyBug a spus:
miki70 a spus:
Lady al meu e Queen of Sweden nu England
Da, ai dreptate, e altul :) E mai frumos al tau. Si nu e catator.
Vom vedea si despre astalalt, Queen of England, daca e catarator sau nu, ori poate nu am fost eu atenta la ce scria pe ambalaj, am ramas probabil cu o impreie gresita, tb sa caut cutia lui si sa vad ce scria.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5044.2
E o floribunda si mai e cunoscut cu denumirea Queen Elizabeth , nu e urcator . Il am si eu, intradevar daca nu-l tai de jos in f an se urca mult dar face flori doar in capat.
 

belisima

Well-Known Member
miki,mie imi place colajul tau,am incercat si eu sa fac ceva asemanator (vezi pe sunphoto-un nou aranjament de trand)m-am chinuit mult pt ca in toate revistele vad ca sunt exclusi trand galbeni-vezi doamne sunt tipatori
china girl parca e mai pal asa,langa el il am pe friesia :nu-i nimic: in schimb in stratul asta am o varza,mi-e si rusine sa va spun cum i-am pus :tavalit: tare mi-e ca la toamna o iau de coada cu mutatul
pe peretele din spatele lor am :unul rosu-jasmina -rosarium uetersen-minieden rose-amadeus(e ok)
randul urmator:abraham darby,summer song+knok out,garden of rose,china girl,novalis,heidi klum
al treilea rand: friesia,patrick poivre ,aspirin
printre si pe langa ei ,una alta :mrgreen:
m-as obisnui cu combinatia de culoare ,problema este cu inaltimile la care pot ajunge,eu as prefera sa ii tin in frau
 

miki70

Active Member
Violeta am vazut aranjamentul tau, e f frumos dar sa-l pui intr-un colaj sa se vada mai bine. Pozele puse nu sunt f reusite, poate gasesti unele mai clare si te ajut eu sa-l faci.

Geo eu o tund pe Regina Angliei f scurt in f an pt ca face tije de 1m cu flori in cap. A mea are 5 ani, e prinsa din butas si pana sa ma lamuresc ce este si cum se comporta a trecut mult timp. Intr-un an am facut-o copacel si a ras Claudia de el :-)))

Deci Chipp al meu ramane in mijloc, nu-l mai scot. Aveam un stres cu scosul lui la 3 zile de la plantate si e o vreme asa urata afara ca nici musca nu-ti vine sa o scoti.
 

geodezia

Well-Known Member
pai si pina la urma asta este inseamna ca asa ii este felul si nu avem ce ii face
acum o las asa si vad cum se comporta anu asta
de dat afara nu o dau ca e frumoasa asa roz peste lonicera verde
 

miki70

Active Member
Si mie imi place doar ca nu-mi remonteaxa f bine. Eu nu o vreau inalta de aceea o tund cat mai scurt, a ta daca nu obtureaza vre-o imagine o poti lasa mai inaltuta.
 

Roxana Peled

Active Member
Pentru ca flori nu am de ude sa va arat :) va prezint colectia mea de "boboci colorati" de mai bine de o saptamana.

..... Abraham Darby ........... Madame Pereire .......... si Rhapsody in Blue pe care culmea l-am descoperit abea astazi desi pare cel mai evoluat.
. . . . . .
 
Sus