Discutii Trandafiri (partea a III-a)

ludmila

Member
o intrebare

as vrea sa va intreb, cine are trandafirii larissa si cindirella de la kordes, daca se poate sa ne povestiti ceva despre ei , mi se par foarte frumosi, si parca aduc putin cu englezestii lui Austin.
 

victoria222

Active Member
Re: o intrebare

Eu am Cinderella, e prins din butas si are doar doi ani. Abia in aceasta toamna l-am mutat undeva unde va avea soare din plin. Pana acum a stat intr-un loc ferit, langa un perete, si era cam umbra. In cele doua veri de cand il am a inflorit o singura data pe vara, in iunie. Probabil din cauza umbrei. Florile sunt superbe, de un roz portelan, parfum fin dar foarte special. Creste repede si viguros, are frunze verzi inchis lucioase. Este sanatos tun. In afara de inflorirea slaba care sper ca era datorata umbrei, nu am nimic sa-i reprosez. Daca vei urmari topicul in viitor, o sa mai scriu despre el la vara.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: o intrebare

Pe Cinderella il am si eu si am remarcat acelasi lucru, e cam lenes la reinflorit. Cred ca a facut un singur rand de flori anul asta si il am din toamna lui 2011. Florile sunt foarte frumoase dar nu pot sa spun ca trandafirul asta m-a impresionat.
 

belisima

Well-Known Member
Re: o intrebare

treaba cu remontanta slaba am observat-o la toti trandafirii kordes pe care ii am :( pentru mine e f importanta o durata cat `mai lunga ...
 

bebe Iris

Active Member
Re: o intrebare

Si eu am remarcat acest lucru in vara aceasta, cand incercam sa-mi fac un clasament al trandafirilor in functie de remontanta.
Dar vara aceasta n-a plouat deloc, asa ca inca nu pot sa le pun o eticheta definitiva...se stie ca au nevoie, ca si englezestii, de vreo 3 ani sa-si intre-n forma.
 

ludmila

Member
Re: o intrebare

eu ii stiam de la coral, dar odata dintr-o intamplare am intrat pe site-ul kordes din germania, si cd am vazut poze acolo cu ei am ramas socata cat de frumosi erau.dar daca spuneti ca infloreste slab asta este un mare minus.barem englezestii daca se scutura foarte repede au si foarte multi boboci.
 

bebe Iris

Active Member
Re: o intrebare

Pozele din reclame sunt photoshopate...nu prea infloresc in realitate asa de frumos, din pacate
 

gabrielais

Active Member
Re: o intrebare

bebe Iris a spus:
Si eu am remarcat acest lucru in vara aceasta, cand incercam sa-mi fac un clasament al trandafirilor in functie de remontanta.
Dar vara aceasta n-a plouat deloc, asa ca inca nu pot sa le pun o eticheta definitiva...se stie ca au nevoie, ca si englezestii, de vreo 3 ani sa-si intre-n forma.
aceeasi parere o am si eu...trebuie sa le acordam mai intai 3 ani sa se maturizeze, abia apoi putem "judeca" obiectiv; majoritatea trandafirilor Kordes din gradina mea au 1-2 ani asa ca mai am putin de asteptat ..
 

Roxana Peled

Active Member
Re: o intrebare

belisima a spus:
treaba cu remontanta slaba am observat-o la toti trandafirii kordes pe care ii am :( pentru mine e f importanta o durata cat `mai lunga ...
O fi o meteahna a trandafirilor Kordes in general? Sper ca nu. Cineva spunea aici pe forum despre Novalis de exemplu ca i-a inflorit toata vara.
Larissa imi place si mie tare mult, il planificam pentru toamna (daca Coralul o sa se hotarasca sa mai vanda si catre populatie :) )
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Re: o intrebare

N-as zice. Iceberg, Westerland, Angela, Friesia, Samba sunt marca Kordes. Eu sunt multumit de cat infloresc. E drept am si unii care sunt cam zgarciti cu remontanta dar compenseaza prin frumusetea florilor (Alinka, Antike chiar si Caramella). Nu poti generaliza.
 

Anysa

Member
Trandafirii de camera

Iubesc fff mult trandafirii, dar cum stau la bloc nu pot sa ma bucur prea mult de ei, e putin spatiu in fata blocului am pus cativa trandafiri (cu sticla) dar as vrea sa ma bucur si in casa de ei, exista trandafiri de camera? Daca da, de care? as pune eu trandafiri normali dar ei cresc si in lungime si in latime si nu am spatiu mult.

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii de camera

nu exista trandafiri de camera .
este un arbust si are nevie de repausul din timpul ierni .
 

Anysa

Member
Re: Trandafirii de camera

sannamaria a spus:
nu exista trandafiri de camera .
este un arbust si are nevie de repausul din timpul ierni .
Multumesc de raspuns, ma gandeam ca exista o specie mai mica, dar asta e.

Un moderator sa inchida/stearga acest topic.

:rose:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Trandafirii de camera

Exista mini roze dar in casa rezista cateva luni. Si nevoile lor sunt la fel ca ale celor mari.
 
Sus