Discutii Trandafiri (partea a III-a)

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da, si eu vreau nume mai ales la cel din penultima poza, ala violet.
Eyes for you e grozav, si la mine e full de boboci, a deschis vreo 3-4 flori doar, cred ca e un trandafir care e pacat sa lipseasca!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Geodezia, cati ani are Cecil Brunner la tine?
Si draga Claudia, nu putea sa ma tragi si pe mine de maneca, draga doamna, se poate sa nu-l am pe Eyes for you? Tare frumos....Si ca tot te-am pomenit, uite tu mandrete de trandafir de la tine, doamna draga (pe nume St Swithun). In gradina mea din decembrie 2013, cand l-am plantat, saracul, dupa multe zile de ignorare de am crezut ca n-are nicio sansa sa se prinda. Si anul asta eu zic ca are 2m:

[url=https://flic.kr/p/H1nVtW][/URL]
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai draga doamna gradinar, eu am batut mult toaca cu Eyes for you, cred ca prima data m-am laudat cu el acum vreo 4 ani, am umblat cu limba scoasa dupa el, primul mi-a murit si al doilea l-am primit asa mic de am zic ca are si el soarta pecetluita, 2 ani s-a chinuit, abia anul acesta arata cat de cat, abia astept sa deschida mai multe flori ca sa-l fac vedeta :rofl:)
Arata foarte fain St. Swithun, mie-mi place foarte mult cum miroase, are un parfum aparte. Vezi ca daca-l lasi in voia lui te inghite, se face mare tare!

Adriana, nu ramane mic, depinde si de taieri, daca aplici in fiecare an taieri scurte sigur ca e mai mic dar daca-l lasi putin mai lung se face foarte fain!
 

elianna

Well-Known Member
Am lipsit cateva zile de pe-aici dar acum revin si ma laud cu ce a mai inflorit: Rhapsody in Blue, Rose de Rescht, Souvenir du Dr Jamain, Blue for You, Comtessa, Eyes for You, Mme Gregoire Staechelin, Parade, Munstead Wood si nelipsitul Zephirine Drouhin. Din cauza frigului, chiar si cei carora li se deschideau toti bobocii in cateva zile, stagneaza cate o saptamana.
Rhapsody in Blue 2016-05-12 (4).jpg Rhapsody in Blue 2016-05-13 (2).jpg Rose de rescht 2016-05-12.jpg Rose de Rescht 2016-05-14.jpg Souvenir du Dr Jamain 2016-05-14 (5).jpg Souvenir du Dr Jamain 2016-05-15 (2).jpg Blue for You 2016-05-10.jpg Blue for You 2016-05-16.jpg Comtessa 2016-05-16.jpg Comtessa 2016-05-14.jpg Eyes for You 2016-05-10.jpg Eyes for You 2016-05-13 (2).jpg Mme Gregoire Staechelin 2016-05-08.jpg Mme Gregoire Staechelin 2016-05-14 (4).jpg Parade 2016-05-08 (2).jpg Parade 2016-05-14.jpg Munstead Wood 2016-05-14 (2).jpg Munstead Wood 2016-05-14 (6).jpg Zephirine Drouhin 2016-05-15 (3).jpg Zephirine Drouhin 2016-05-16 (4).jpg
 

jasp15

Active Member
Multu Geo, sirop si dulceata nu mai fac. Am avut 50 de trandafiri rosh de recht dar i-am vandut in toamana, nu mai am timp sa ma ocup de ei. Am facut chiar si ulei aromat pentru corp.
Claude, acela este route 66, dpmdv este un trandafir de nota 10...isi pastreaza nuanta in soare, si la mine este soare..., super parfumat, nu tu fainare si infloreste fara pauze.Il ador.
Pe eyes for you nu l-am tuns niciodata si il am de de 3 ani, nu l-am tuns pentru ca nu a avut uscaciuni si plus mi s-a parut ca ar fi ok sa-l lasa neciufulit.
Acum, denumirile le pun aici ca sunt in viteza si nu stiu cum sa modific"
1. munsted wood, 2. don juan, 3. eye of the tiger, lady of shalott, betty boop, abraham darby, necunoscut, new imagine, emilien guillot, galben necunoscut, roger lambelin, snow goose,little artist, sibelius,priereure de st cosme, eyes for you, route66, fourth of july
 

geodezia

Well-Known Member
Pai are pe putin 5 ani Cecil brunerul meu
na eu nu fac numai din rose de recht sirop fac din toate rosele care le prind
acum nu am rosu pentru baza dar in rest tot tot pun al sirop
 

geodezia

Well-Known Member
da dupa ce ii pozez si sunt deschisi aproape sa fie trecuti ii adun ii pun in frigider pina ajung la 400 gr si fac sirop cind am multi multi fac si 3-4 kile pe zi de sirop
terbuie sa tai coditele petalelor alftel se face amar aste e secretul
 

elianna

Well-Known Member
da dupa ce ii pozez si sunt deschisi aproape sa fie trecuti ii adun ii pun in frigider pina ajung la 400 gr si fac sirop cind am multi multi fac si 3-4 kile pe zi de sirop
terbuie sa tai coditele petalelor alftel se face amar aste e secretul
Din orice trandafiri parfumati?
 

jasp15

Active Member
revin cu poze caci tare ii mai iubesc
little artist,purple splash, new imagine, regensberg, burgundy ice, easy does it, bettyboop, nimet.
Cu mii de multumiri Adrianei!!! Comenzile comune si tot ce-am citit pe forum m-au ajutat sa am si eu parte de bijuterii florale.
20160517_183022.jpg 20160517_183432.jpg 20160517_183159.jpg 20160517_183118.jpg 20160517_182638.jpg 20160517_182717.jpg 20160517_182532.jpg 20160517_182508.jpg 20160517_182609.jpg 20160517_182324.jpg 20160517_182350.jpg
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din orice trandafiri parfumati?
elianna, eu personal fac doar din trandafiri din clasa damascena, ca sa pastreze parfumul e nevoie de un anumit tip de trandafir, cei care, evident, pastreaza parfumul multa vreme :-D
Geo zice de taiat partea alba a petalei...iti creste par alb pana tai cu forfecuta, crede-ma...daca folosesti trandafiri potriviti nu ai aceasta problema, nu e necesara decuparea petalelor.
Eu folosesc si la sirop si la dulceata Rose de Rescht si completez eventual cu ceva kazanlik, Rose de Rescht da culoare frumoasa, are si aroma bestiala si are uleiul volatil de calitate, care se pastreaza de la un an la altul! Daca ai doar damascene de culoare deschisa poti folosi la sirop, pentru culoare, si alti trandafiri, ca adaos. Dar la dulceata nu, e nevoie ca petalele sa fie subtiri si fine, nu merg petale cu orice textura
 

jasp15

Active Member
Mie una nu-mi mai tebuie dulceata de trandafiri. Era un adevarat calvar, la prima tura de cules imi ieseau cam 40 de borcane. Am incercat si eu sa pastrez in frigider petalele de rose de rescht dar nu-si mai pastrau calitatile. Aveam un interval de ore in care ii culegeam, de obicei intre 10-11 dimineata pentru a avea aroma puternica si culoare clara.
Am facut si trandafirata, mi se pare cel mai delicios lichior:rofl:
 

jasp15

Active Member
eee, o sa razi ...nu am o reteta. Pur si simplu cand au facut ai mei tuica(40-45 grade) am desfacut un borcan de dulceata de trandafiri si am lasat la macerat. Apoi am strecurat petalele si gata lichiorul meu. Am mai lasat cateva petale asa de pamplezir... La un borcanel de 380 g puneam cam un litru/un litru jumătate de tuica, in functie de cat de dulce o vroiam.
Stiu ca nu are nici o noima, dar tot ce stiu e ca a avut un succes enorm.Mai ales vara, asa pe inserat, un paharel cu niste gheata.De trei ani in fiecare toamna fac nebunia asta ...
 
Sus