Discutii Trandafiri (partea a III-a)

gabrielais

Active Member
Emilia, cu puricii verzi nu te supara prea tare...se duc cu jetul mai puternic si mai poti astepta cateva zile pana sa stropesti. Si eu am cativa, la unii cred ca au trecut si viespile la treaba, ca au frunzele gaurite, dar mai astept putin sa treaca florile la mar
 

elianna

Well-Known Member
Mai astept, ce sa fac:) Dar chestiile alea albe, ca niste scame, se trateaza tot cu insecticid? Vad ca lasa niste urme cleioase pe frunze.
 

gabrielais

Active Member
Mai astept, ce sa fac:) Dar chestiile alea albe, ca niste scame, se trateaza tot cu insecticid? Vad ca lasa niste urme cleioase pe frunze.
Nu am idee Emilia, ce ar putea fi alea...posibil tot paraziti; eu prima stropire cred ca o sa o fac cu zeama bordeleza....ulterior vad eu cu ce mai dau...:-D; eu si sotul meu facem niste amestecuri...moare lumea...:tavalit: bine ca nu mor plantele. Si la mine sunt plini de boboci trandafirii, trebuie sa actionez pana nu intra viespea prea tare in ei
 

elianna

Well-Known Member
Azi am reusit sa-i curat mai bine de verzaturi:D Eu cu zeama bordeleza i-am stropit. I-am stropit si cu Tilt pentru ca in toamna ii scapase la fainare. Mi-a ramas "dezinsectia" dar maine si joi bate vantul, miercuri ploua, deci vineri trec la treaba si sarbatoresc 1 mai prin munca
 

geodezia

Well-Known Member
neata la mine
a plouat putin dar a plouat
imediat florile date afara parca au inviat
degeaba am udat eu zilele astea
s-au trezit ele dar acum dupa ploita asta parca le-a facut transfuzie
asa au ridicat virfurile
nimik nu poate inlocui ploaia
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am cativa, la unii cred ca au trecut si viespile la treaba, ca au frunzele gaurite,
Gaurile alea nu-s de la viespe, aia sfredelitoare face doar gaurica in lastare pe unde depune oul iar cealalta, croitoarea, le decupeaza, dar e cam devreme pentru ea, m-as mira sa umble deja dupa umplutura de saltea la cuib :)
Cea mai periculoasa in aceasta perioada este sfredelitoarea, daca ati avut probleme anii trecuti dati neaparat preventiv un Calypso sau Mospilan, cand lastarii ajung pe la 15-20 cm. Desi teoretic zice-se ca nu are efect, pentru ca ea nu mananca planta, are totusi efect, din proprie experienta, ce am stropit a ramas intact, viespea probabil simte otrava si nu se apropie :-D
 

elianna

Well-Known Member
Nu glumeste Gabriela pentru ca si eu am cativa cu boboci:) In anii trecuti nu am urmarit sa vad cand apar bobocii dar acum am observat, m-am mirat si bucurat:-)
Dar am si testosi la Rose de Rescht :(
 

elianna

Well-Known Member
M-am mirat. E mic cam 1 mm, bej si semisferic. Poate fi altceva? Cand am vazut acum mi-am amintit ca aparusera si in toamna tot la Rose de Rescht. I-am curatat atunci dar probabil au ramas oua pe lastari si cum nu a fost foarte frig, au rezistat.
 

gabrielais

Active Member
Nu glumesc deloc...Souv du dr Jamain, daca prinde o ploaie buna si cateva zile insorite infloreste cam intr-o saptamana; englezestii sunt toti imbobociti, Palais Royal este iarasi pe aproape de inflorit...ma mir si eu ca de obicei eram la coada :-D; cred ca a plouat exact cand le-a trebuit, altfel nu imi explic...si evident a fost caldut cat trebuie.
 

adrianam

Well-Known Member
Anul trecut am avut si eu cativa boboci aproape deschisi la sfarsitul lui aprilie, dar anul acesta nici o sansa.
Poate cu ploaia de acum sa prinda avant.
 
Sus