Discutii Trandafiri (partea a III-a)

Luciana35

Member
Eu cred ca nu, si eu am pus si nu mi s-a parut ca e vreo problema, dimpotriva, cred ca ajuta la mentinerea umiditatii.
 

kerkyra

Well-Known Member
Sissi este!
Si eu am sedum la baza a doi trandafiri, chiar ma gandeam daca sa mai smulg din el pe langa radacina, s-a facut covor. Daca e benefic, cu atat mai bine!
 

LadyBug

Well-Known Member
Nu vreau sa-ti stric bucuria, kerkyra, dar pe asta l-am tot avut, a inflorit, insa iarna a murit... am luat altul si apoi altul, iar in toamna trecuta cum nu aveam inca gardul si-au adus vecinii pamant si au trecut cu vola peste el... acum se pare ca a rasarit iar, dar inca nu da semne de floare, deci in opinia mea e cel mai sensibil trandafir pe care l-am avut (*si cel mai ghinionist), sa vedem cum o va duce de acum incolo.
 

kerkyra

Well-Known Member
Se poate sa ai dreptate, tinand cont ca si eu sunt la a treia incercare, macar m-am bucurat de doua flori :D
 

laural

Well-Known Member
Eu il am din 2012, anul trecut a inflorit asa si asa, acum deja arata mult mai bine...imediat infloreste :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu il am de vreo 7 ani pe Sissi, a sduferit si o mutare la 4 ani si a reusit sa supravietuiasca, e drept ca 2 ani la rand a fost de neprivit :mrgreen: Da, e un trandafir mai sensibil, mai lipsit de vigoare, cumva firav, dar nu e mai bolnavicios decat altii, la mine singura boala pe care a facut-o a fost patarea neagra, ca zona mea e predispusa la asa ceva
 

Roxana Peled

Active Member
As lasa 1m! Pare urias, aproape absurd cand ii plantezi dar in 3-4 ani o sa te feliciti! :)
Sunt foarte mari, la maturitate o sa ai o tufa enorma fara ca cei doi trandafiri sa se sufoce intre ei.
 

geodezia

Well-Known Member
nu doar ca mi-a dat colt emilianul cica au avut boala din fabricatie na asta e o sa ocolesc guillotul
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
As lasa 1m! Pare urias, aproape absurd cand ii plantezi dar in 3-4 ani o sa te feliciti! :)
Sunt foarte mari, la maturitate o sa ai o tufa enorma fara ca cei doi trandafiri sa se sufoce intre ei.
Austin parca recomanda mai putin. Zice sa lasi 1m daca nu sunt acelasi soi dar 0.5 m daca sunt din acelasi tip si vrei sa ai efect de masa - am cautat pe site si am scos paragraful exact:
They will then grow together to form one dense shrub, which will provide a more continuous display and make a more definite statement in the border. We suggest planting approximately 18” (45cm) apart within the group. Adjacent plants of neighbouring varieties should be planted approximately 2’ 6” to 3’ (75-100cm) away. For hedges for maximum effect, plant fairly close together 18” (45cm).
http://www.davidaustinroses.com/english ... ageId=2006

Acum, cred ca depinde si de zona ca la ei clima e mai rece ca medie si totusi mult mai blanda ca extreme. Oricum, as lasa mai putin de 1 m, cam 70 de cm.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca e prea putin 0,5 m, chiar pentru grup de trandafiri de acelasi fel, am impresia ca cei din prezentarile lui Austin sunt taiati foarte mut. Pozele alea de marketing arata bestial dar realitatea in gradina e diferita :mrgreen: Ganditi-va ca 0,5 m se lasa intre trandafirii TH, care au o crestere erecta, pentru un trandafir care se arcuieste e prea putin, o sa iasa o incalceala nasoala si cei doi trandafiri se vor incomoda reciproc destul de mult
 
Cei 3 trandafiri :) , ca vreau sa ii pun in forma de triunghi, intre 2 mesteceni plangatori :visator:
Citisem si eu pe site ca se pun la 50 cm distanta pentru a forma o tufa mare, mi se parea si mie cam putin spatiu intre ei...oricum am inteles ca sunt si informatii eronate pe acel site, asa ca "merg pe mana" celor care il au deja in gradina si ii stiu dezvoltarea.
 

laural

Well-Known Member
Sa va prezint primul meu trandafir obtinut din semintele pe care l-am tinut in frigider toata iarna la stratificat . Mai am doi frati de-ai lui, dar nu dau semne ca ar vrea sa infloreasca. Frumosul asta a fost cel mai harnic...sunt curioasa cum va evolua, oricum nu ma asteptam sa infloreasca asa repede :dans: :dans: :dans:
 

elianna

Well-Known Member
Am Route 66 plantat in toamna. A facut o floare pe un lastar de 10-15 cm. Celalalt lastar a crescut ca bezmeticul, are aproape 1,5 m si a inceput sa dea lastari laterali. Pe HMF scrie ca are inaltimea max 120cm :? L-am plantat in fata lui Falstaff care ar trebui sa creasca pana la 150 cm dar abia are 1m. V-ati confruntat cu probleme asemanatoare?
 
Sus