Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MASCHA

Active Member
Are cineva "lavender ice",am vazut niste poze cu el si m-a impresionat,dar....stiti cum sunt pozele pe net....de aceea as vrea parerea cuiva din Romania si care-l are in gradina
 
A iesit soarele dupa ceata prelungita si am zis sa bazai putin prin gradina sa mai lopatez din zapada de 80 cm poate o ajut sa se topeasca altfel voi avea zapada pana in mai si flori de primavara ioc :) . m-am simtit ingrozitor de rau dupa ce am vazut cate ramuri sunt rupte la trandafiri. Englezestii mei vor trebui taiati de jos anul acesta nu mai au nici macar cate 2 ramuri intregi asta dupa ce i-am lasat 3-4 ani netaiati si anul acesta ma gandeam la niste tufe spectaculoase. De unde trag concluzia ca nu e bine sa te lacomesti iar taierile de usurare din toamna sunt absolut necesare
 

claude

Well-Known Member
Moderator
roxanicibogdanici a spus:
r taierile de usurare din toamna sunt absolut necesare
Imi pare rau, Roxana, ca ai avut pierderi :( Eu cred ca exista si alte solutii la taierile de care vorbesti, eu la trandafiriii mari am pus in toamna pari mai inalti (cei de la rosii) de care i-am legat, i-am tras un pic in sus tocmai in ideea ca greutatea zapezii sa nu-i rupa, sa-mi dea putin timp in caz ca ningea mult de tot in timp scurt si nu puteam sa-i scutur ca sa se usureze La ninsoare abundenta se scutura putin ramurile...sigur, la niste ninsori totusi mai normale, nu la dezastrul pe care l-ati avut voi, ca ma indoiesc ca puteai bantui prin viscol sa scuturi ramurile trandafirilor :(
 

miki70

Active Member
Si eu am multe ramurele rupte la acoperitori dar si la un urcator care avea 3 lastati, acum are doar unul :( .E vorba de Alister Stella Gray.
 

elianna

Well-Known Member
Cand am inceput sa ma preocup de trandafiri, am citit postarile voastre de pe forum si m-am gandit sa iau masuri preventive. Am gasit la Baumax niste suporturi pentru plante sub forma unor semicercuri cu picioare laterale. Am pus la cele doua tufe pe care le aveam anul trecut ca sa nu creasca lastarii aiurea si sa le protejeze iarna de zapada prea abundenta. Cu lastarii, nu prea mi-a reusit figura iar zapada asa multa ca anul trecut nu am avut. Urcatorii i-am legat de suport.
 
Nu stiu cum a fost in alte zone , dar la mine era absolut exclus sa dau zapada de pe ramuri in conditiile in care viscolul a asezat zapada complet peste trandafiri pe inaltime de peste 1 m si asta intr-un interval foarte scurt de timp. Oricum eu asa zapada nu am vazut in viata mea. Voi vedea pierderile abia cand se va topi zapada deoarece va spuneam ca stratul de zapada in unele locuri e de peste 50cm.
Asa ma enerveaza astia cu vremea ca la noi nu sunt temperaturile mari astea anuntate sa topeasca mai repede zapada sa ma lamuresc si eu exact ce si cum cu trandafirii :cry:
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Miki, da' n-ai legat lastarii la urcator, erau lasati in bataia vantului? :mrgreen:
E pui trantafirul , plantat in primavara 2013 iar lastarii nu ersu f lungi. Pe cel mare care a supravietuit l-am dirijat spre un gardut dar ceilalti s-au rupt de jos, de la baza. Erau f subtiti, mai grosi putin decat o scobitiare.
 

ghia_don

Active Member
Am inspectat si eu azi trandafirii atit cit am putut, ca inca e strat de zapada, dar nu am vazut nici o ramura rupta. :) Sper sa nu am surprize neplacute la topirea totala a zapezii...
 

cristinaf

Well-Known Member
Postase anul trecut, in iarna, Annamaria un link spre o poza cu trandafiri din gradinile lui David Austin, pe timp de iarna. Mi-a ramas in minte pentru ca, la momentul acela am ramas uimita cat de mult sunt taiati toamna (probabil la indrumarea "tatalui lor" :) sunt facute taierile) in conditiile in care noi zicem ca nu ar cam trebui facut asta. :?
Repostez link-ul.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... e=1&ref=nf
Cred ca asa se explica si de ce "dimensiunile oficiale" sunt mai mici decat cele date de ceilalti cultivatori... gradinari... posesori de trandafiri englezesti in general.

LE: Inca una, tot de acolo.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... permPage=1
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus