Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Inseamna ca eu am luat teapa cu comanda mea in care am luat doi Red eden rose cataratori, prin Eutopia. Probabil ca nu sunt ce trebuie. Nu sunt deloc multumita de ei pentru ca florile nu prea sunt parfumate, se ard la ploaie cred, si nu prea arata niciodata grozav.
Eu am pus unul la munte si unul in gradina din Craiova.
Pana acum nu prea se grabesc sa devina cataratori.

Poze am aici:
http://adrianam.sunphoto.ro/Red_Eden/83821606
 

Rose

Active Member
Eu cred ca este vorba de Red Eden. Tocmai am citit pe hmf despre cateva persoane care au intampinat aceeasi problema: flori arse care intepenesc asa fara sa se mai deschida.
 

Rose

Active Member
ghia_don a spus:
Eu il am in varianta necataratoare, dar banuiesc ca are aceleasi caracteristici.
Al meu e din butas si anul asta a fost primul lui an de viata, dar a inflorit superb in vreo trei valuri . Florile sint foarte rezistente si la soare si la ploaie, pot spune ca fac parte din categoria "mumiilor" :rofl: pentru ca floarea tine de te plictisesti :) .
Parfumul cum ti s-a parut? Ciudat ca parerile difera...eu o prefer pe cea favorabila :) chiar imi doresc un catarator rosu, romantic, rezistent si, mai ales, parfumat. Si Florentina(Kordes) are o cupa superba, pacat ca este lipsit de parfum...
 

Rose

Active Member
adrianam a spus:
Inseamna ca eu am luat teapa cu comanda mea in care am luat doi Red eden rose cataratori, prin Eutopia. Probabil ca nu sunt ce trebuie. Nu sunt deloc multumita de ei pentru ca florile nu prea sunt parfumate, se ard la ploaie cred, si nu prea arata niciodata grozav.
Eu am pus unul la munte si unul in gradina din Craiova.
Pana acum nu prea se grabesc sa devina cataratori.

Poze am aici:
http://adrianam.sunphoto.ro/Red_Eden/83821606
Ambii se comporta la fel?
 

adrianam

Well-Known Member
Da se comporta la fel, se ard florile.
Cel de la munte insa este mai putin dezvoltat ca cel de la Craiova.
 

belisima

Well-Known Member
red eden parca este tabarly?!are la multe plante la 19 lei,pret bun.....e bine de stiut ca remonnteaza,la mine eden rose nu vrea deloc sa faca flori dupa primul val,ma pun cu ingrasarea pe ei ca nu mai tine :rusine:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
merita cu siguranta :)
florile tin mult ,daca e foarte cald se decoloreaza repede dar chiar si asa la mine e in top ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
primul e foarte frumi :) Chippendale gold mi se pare cam spalacit :)
probabail e prea nou si inca nu prea il are lumea si de aceea nu e inca pe hmf :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus