Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
paul transon sau cecil bruner flori mici dar remonteaza slab .. flori mici .. buchete ff frumoase culoare roz deschis ambele rose mie imi plac sunt nebunii cresc luuungi 5-6 m acum paul il urc pe bucatarie .. are deja 5 m creaca
 

Dea

Active Member
Dragele mele, trandafirii plantati in aceasta toamna si musuroiti bine, am observat azi ca dau lastari intr-o veselie... Ce sa fac? Sa le pun sticle de plastic deaspura? Daca vor ingheta lastarii pe care ii dau acum, e un risc sa nu treaca peste iarna?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Dea ! daca sunt musuroiti bine ,nu au ce sa pateasca ,nu pune pet ca nu trebuie !
lastarii ce sunt in afara musuroiului o sa inghete ,dar o sa aiba de unde sa dea lastari de sub musuroi in primavara :D
 

miki70

Active Member
Daca o sa fie zapada pusa peste ei atunci cand va fi ger nu vor ingheta. Si eu am 4 trandafiri plantati acum in toamna cu lastari de 3-4 cm iesiti din musuroaie si cu frunze.
 

mg

Member
Am primit un trandafir care arata super bine . A fost rupt acum doua saptamini dintr-o gradina , a stat afara si acum ma gindesc sa incerc " prinderea " lui . Ce sanse am la vremea asta si cum credeti ca ar merge incercat ? Afara in gradina sau in casa ???
 

MASCHA

Active Member
Acum un an am luat de la Lottum trandafirul Joseph's Coat,din cei luati este singurul caruia i-au dat doi lastarasi si in rest nimic.....ba da si o floricica in vara :x
Stiu ca a mai comandat cineva ,as fi curioasa sa aflu la altii cum s-a dezvoltat
 

laural

Well-Known Member
Il am si eu dar numai din toamna asta platat, asa ca sper sa pot iti spun in vara...numai de bine :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tocmai am primit o oferta de la Anthesis care contine trandafiri - englezesti si alte soiuri mai speciale. Pretul e de 65 RON/buc - daca va intereseaza, gasiti mai jos si lista de disponibilitati:

Trandafiri cataratori - A Shropshire Lad, Roz pal cu centrul roz intens, floare batuta, parfumat, 2,5 m
Trandafiri cataratori- Teasing Georgia, Portocaliu, floare batuta, parfumat, inaltime 2,5 m
Trandafiri cataratori - Wollerton Old Hall, Crem, floare batuta, parfumat, 2,5 m inaltime
Trandafiri urcatori - Chris, Galben intens, floare batuta, parfumat, 2,5-3 m inaltime
Trandafiri urcatori- Ghislaine de Felisgonde, Crem-somon, floare batuta, 3 m inaltime
Trandafiri urcatori - Super Elfin, Rosu intens, floare batuta, 3-3,5 m inaltime
Trandafiri urcatori- The Aalbrighton Rambler, Roz, floare batuta, 3-3,5 m inaltime
Trandafiri tufa - Charles Rennie Mackintosh, Lila, floare batuta, parfumat, 1 m inaltime
Trandafiri tufa - Pat Austin Portocaliu intens, floare batuta, parfumat, 1,2 m inaltime
Trandafiri tufa - Princess Alexandra of Kent Roz intens, floare batuta, parfumat, 1 m inaltime
Trandafiri tufa - The Pilgrim Galben, floare batuta, parfumat, 1,2 m inaltime
Trandafiri tufa - William Shakespeare 2000 Grena, floare batuta, parfumat, 1 m inaltime
Trandafiri tufa - Winchester Cathedral Alb, floare batuta, parfumat, 1,2 m inaltime

Am lasat descrierile asa cum le-am primit de la ei desi unele chestii mi se par ciudate - nu vad care-i diferenta intre cataratori si urcatori asa ca daca va intereseaza ceva e bine sa verificati soiul respectiv si pe helpmefind.
 

nick1971

Active Member
MASCHA a spus:
Acum un an am luat de la Lottum trandafirul Joseph's Coat,din cei luati este singurul caruia i-au dat doi lastarasi si in rest nimic.....ba da si o floricica in vara :x
Stiu ca a mai comandat cineva ,as fi curioasa sa aflu la altii cum s-a dezvoltat
Tot de la Lottum, tot din toamna trecuta... s-a dezvoltat foarte bine
 

MASCHA

Active Member
Multumesc fetelor,inseamna ca si cainii au avut contributia lor....l-au rupt de doua ori....acum l-am mutat in alt loc, mai ferit :D
 

miki70

Active Member
Cresa din balcon :) Deocamdata se prezinta bine toti :D


Queen of Sweden pus pe 12 nov . Butasul mi s-a rupt cand am platat trandafirul mama, acesta era foarte hidratat iar acum butasul da semne de prindere :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iti urez sa ti se prinda toti copilasii! Cat despre semnele de prindere ale Queen of Sweden, stai sa aiba vreo 10 cm lastarelul acela si abia apoi poti vorbi de asa ceva ;-)
 

miki70

Active Member
claude a spus:
Iti urez sa ti se prinda toti copilasii! Cat despre semnele de prindere ale Queen of Sweden, stai sa aiba vreo 10 cm lastarelul acela si abia apoi poti vorbi de asa ceva ;-)
Multumesc ! Am rabdare si sunt optimista ca se vor prinde :-) Dc vad mustati prin pet inseamna ca s-au prins ;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Am fost si eu la gradina aseara!
Mi-au inghetat mainile pe foarfeca si pe butasi - am luat de la aproape toti care erau infloriti!
Stiti ce frumos si parfumat poate sa fie Julia Child? :D
I-am desfrunzit si i-am pus in apa cu Atonik de la Miki, multumesc Miki! :hug:
I-am pus intr-o galetusa, in camara la racoare.
Am facut rost si de pet-uri mici si cred ca luni ii pun pe toti la prins.
Aveam trei butasi de la Miki pe care ma gandeam ca ii pun la gradina cu pet, dar la cat de frig era acolo, apa era inghetata in galeti, sufla vantul, am zis ca nu au nici o sansa sa se mai prinda. Asa ca i-am luat iar acasa. Diseara le pregatesc peturile.
 

miki70

Active Member
Multumesc Roxana :hug: . Se prezinta foarte bine mititeii :D

Adriana nu-i mai amana pe cei de la mine, sa-i pui neaparat in seara asta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus