Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki draga, nu faci nimic, il lasi pe Morsdag acolo unde e si vezi tu ce face anul viitor ;-) Am mutat si eu trandafiri in locul unde au fost altii fara sa schimb pamantul, e drept ca in primul an le-a mers mai rau dar pe urma si-au revenit. Dar sunt si unii care i-am mutat in loc virgin si tot prost le-a mers in primul an, asa ca...nu stiu ce sa zic :nu stiu:

Si ala ce ti-a rasarit din radacina trebuie musai sa plece? :)
 

miki70

Active Member
Asa m-am gandit si eu ca trebuie sa-si revina. Mi-am luat ingrasamant din balega de vaca si de pui pt la primavara si o sa le dau sa pape bine. Cel rasarit din radacina nu e musai sa plece, il las acolo daca se incapataneaza sa ramana :)
 

belisima

Well-Known Member
hmmm,eu am mutat niste englezesti prinsi de mine si nu m-am indurat sa ii tund ,dar cred ca o sa o fac :?
in schimb am pus un ghislaine de feligonde intr-un loc unde a fost un liliac si o trompeta turcului,care a avut radacini pana in china,sper sa nu i cauzeze prea mult :roll:
 

Roxana Peled

Active Member
Eu tocmai am mutat un trandafir din gradina intr-un ghiveci din care am scos alti trandafiri si am refolosit pamantul. Va spun la anul daca a avut de suferit sau nu :) .
Multumesc bebe iris pentru sfatul de a nu mai tine cont de distantele intre plante ci a le planta pur si simplu, l-am pus in aplicare :rofl:
Trandafirii i-am inghesuit saracii ca in stratul de la ADP :) dar au intrat cu totii ... aproximativ :fluierat: pentru ca dupa cum spuneam inainte unul din ei nu si-a mai gasit loc in gradina si a sfarsit prin a fi plantat "la loc definitiv" in ghiveci.
Am facut atatea permutari zilele astea de mi-au iesit pe nas dar am terminat de pritocit tot ... cel putin pe sezonul in curs. Ceea ce ma streseaza insa este ca trandafirii (nemutati) continua sa dea lastari lungi si fragezi .... si vine iarna :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Multumesc bebe iris pentru sfatul de a nu mai tine cont de distantele intre plante ci a le planta pur si simplu, l-am pus in aplicare :rofl:
Ceea ce ma streseaza insa este ca trandafirii (nemutati) continua sa dea lastari lungi si fragezi .... si vine iarna :cry:
:tavalit: Deci asta era spilul! Draga mea, nu stiu daca tu reusesti performanta lui Bebe pe metru patrat, eu acum 2 ani am plantat trandafirii langa gard si acum mut dintre ei pentru ca deja sunt prea mari si situatia scapa de sub control :roll:

Si eu am de mutat, ma tot invart pe langa ei zilele astea cu harletul si imi tot impun sa mai astept :evil: Si, intre timp, ca sa-mi linistesc neuronul, mut altele :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki draga, eu nu mai suport sa deger de frig si sa plantez trandafiri pe zapada, spargand pamantul cu tarnacopul! :rofl: In ultimii 2 ani mi-a iesit pe nas plantatul asta :evil: Problema e ca mi-e frica sa-i mut acum, totusi, ca dupa gerul de la inceputul lunii care i-a prins cu boboci, acum unii se chinuie sa deschida amaratii aia de boboci, dupa atata caldura, deci e clar ca nu dorm si n-am nici un chef sa-i pierd :ros_unghii:
 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu cum e la tine Clau dar ai mei sunt deja la a doua mutare pe anul acesta :) , pot sa zic ca sunt obisnuiti deja :rofl: .
Fiind plantati intr-un pamant afanat nu cred ca le-am ranit foarte tare radacinile la extragere, i-am tuns un pic si i-am replantat. N-au avut nici pe naiba. Si bine inteles ca nu dorm nici astia ...
Nici nu-mi vine sa ma gandesc cum ar fi fost sa ma fi apucat de mutat dupa venirea gerului :pumni: , n-aveau decat sa se duca .....
Si bradul mi l-am cumparat tot acum numa' sa nu-l plantez pe ger :)
 

miki70

Active Member
Caut un cretzufolit alb, parfumat , remontant , tufa frumoasa de max 1m caruia sa-i placa si umbra :) . Ce-mi recomandati?
 

miki70

Active Member
Belisima vreau ceva cu mai multe petale, va sta in aranjamentul cu : Bicentenaire de Guillot, Emilien Guillot, Queen of Sweden, China Girl , Festival des Jardins de Chaumont si ????. Il am pe Iceberg dar nu e in ton cu cretufolitii astea :) Cel mai important e sa accepte umbra pt ca e foarte aproape de un tei , renunt la parfum in favoarea acestei caracteristici .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, ceva important...chiar si trandafirii toleranti la umbra au nevoie de 4 ore de soare pe zi!
 

Rovak

Member
miki70 a spus:
Caut un cretzufolit alb, parfumat , remontant , tufa frumoasa de max 1m caruia sa-i placa si umbra :) . Ce-mi recomandati?
M-am gandit imediat la Virgo; mi-a inflorit toata vara ca o floribunda, parfum slab, foliaj atragator, elegant, floare mare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus