Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elianna

Well-Known Member
Cred ca mutatul depinde de foarte multi factori printre care si norocul fiecaruia :) Dar e bine sa nu abuzam prea mult de noroc ca nu se stie :?
 

Rovak

Member
elianna a spus:
Cred ca mutatul depinde de foarte multi factori printre care si norocul fiecaruia :) Dar e bine sa nu abuzam prea mult de noroc ca nu se stie :?
Eu m-am simtit, in aceea zi, foarte norocoasa ! :)
 

gabrielais

Active Member
eu pe Eyes for you saracul, de cand l-am primit, l-am mutat in fiecare sezon :oops: n-are nimic, decat ca e rahitic, in rest si-a vazut de treaba :mrgreen: ; mie nu-mi este deloc teama sa ii mut; singura regula pe care o respect cu strictete este tunsul si evident apa multa.....si pamant de la sac; n-am pierdut niciodata niciun trandafir mutat
 

miki70

Active Member
Va rog ajutati-ma cu un link cu zonele climatice, ce inseamna 3b,4b, 5b, 6b si 7b . Spre surprinserea mea am constatat ca am multi trandafiri de zona 4b, 5b si unul de 3b :eek: Vreau sa stiu ce nu musuroiesc :D
 

elianna

Well-Known Member
Am scos azi doi trandafiri ca sa-i mut si am constatat ca nu mai aveau radacini :eek: doar un ciot mai lung. Flori au facut ca abia se scuturasera de vreo doua zile. I-am plantat si abia acum m-am gandit ca o fi vreo problema dar nu stiu care. Ma puteti ajuta?
 
elianna a spus:
Am scos azi doi trandafiri ca sa-i mut si am constatat ca nu mai aveau radacini :eek: doar un ciot mai lung. Flori au facut ca abia se scuturasera de vreo doua zile. I-am plantat si abia acum m-am gandit ca o fi vreo problema dar nu stiu care. Ma puteti ajuta?
Asa am patit si eu :eek: . L-am mutat pe Rosenfee si spre stupoarea mea radacina arata ca un morcov cu foarte putine radacini din acelea subtirele . Nu am inteles deloc. Ce-i drept nu m-am impacientat prea tare si am zis ce-o fi o fi mai ales ca nu m-a impresionat prea tare chiar daca il am de vreo 3 ani ( face patare neagra fenomen rar intalnit in zona mea) .
 
Mai aveam o intrebare: trandafirii cumparati la ghiveci ( am avut in toamna asta un trandafir Rosario cumparat de la polonezi ) ii musuroiti la plantare? L-am plantat fara musuroi si ma enerveaza ca a inceput sa lastareasca. M-am gandit ca el e deja prins si avea si frunze multe care nu dadeau semne ca ar cadea .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
unele soiui de portaltoi nu prea dezvolta radacini secundare mici ,sau foarte putine , nu trebuie sa va faceti griji :D
Roxana ,da musuroieste-l .
 

carla

Active Member
Unde gasiti fratilor, trandafiri fara radacini, ca vreau si eu? M-am apucat sa mut trandafirii dintr-o gradina in alta si au niste radacini cat China ... pe Sally Holmes n-am reusit sa-l scot nici dupa jumatate de ora da asudat si tras de el, asa ca pana la urma am luat foarfeca de tuns copacii si i-am taiat frumos radacinile :oops: . Mi-ar trebui si mie niste trandafiri fara radacini ca ai vostri, ca mai am de scos inca vreo 30 de trandafiri si deja ma dor mainile numai cand ma gandesc :roll:
 

miki70

Active Member
Am citit o discutie pe un forum ca nu e ok sa plantezi un trandafir in locul altuia iar daca o faci sa pui o cutie de carton in groapa. Eu am pus cei 3 Morsdag (rosu+orange+alb) in locul unui alt trandafir f vechi , singurul care a supravietiuit ani de zile printre balarii si neudat sau musuroit. Morsdag orange a decedat iar celorlalti 2 le-a mers foarte greu.
Sa fie asta o problema? Ce sa le fac?
Acum vreau sa mut un alt trandafir in locul altuia care mi-a stricat aranjamentul, a ies altceva decat trebuia sa fie. Sa aplic metoda cutiei de carton? Pamantul scos de il duc si pe el acolo unde mut trandafirul (kinderul)
 
miki70 a spus:
Am citit o discutie pe un forum ca nu e ok sa plantezi un trandafir in locul altuia iar daca o faci sa pui o cutie de carton in groapa. Eu am pus cei 3 Morsdag (rosu+orange+alb) in locul unui alt trandafir f vechi , singurul care a supravietiuit ani de zile printre balarii si neudat sau musuroit. Morsdag orange a decedat iar celorlalti 2 le-a mers foarte greu.
Sa fie asta o problema? Ce sa le fac?
Acum vreau sa mut un alt trandafir in locul altuia care mi-a stricat aranjamentul, a ies altceva decat trebuia sa fie. Sa aplic metoda cutiei de carton? Pamantul scos de il duc si pe el acolo unde mut trandafirul (kinderul)
Eu cred ca e un mit cu o oarecare doza de adevar in sensul ca pamantul acela a fost oarecum secat de nutrienti de vechiul trandafir dar cu o oarecare ingrasare nu sunt probleme la o noua plantare in acelasi loc. Oricum la cati trandafiri avem achizitionati ne-ar trebui bani sa cumparam si terenurile vecinilor :rofl: si la cate permutari sunt necesare pentru obtinerea aranjamentului potrivit tare greu am mai reusi sa obtinem un loc " blank" .
 

miki70

Active Member
O sa folosesc metoda cu cutia de carton cand voi face aceasta noua mutare. La Morsdagi am pus ingrasamant granule de balegar de vaca , degeaba :(
 

daisy111

Active Member
Si eu am de mutat 2 in locul altora,cum se pune acel carton,in pamant si trandafirul cu radacinile peste el si apoi pamant pe langa? :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daisy, acel carton se pune roata pe langa peretii gropii, si pe fundul gropii de asemenea pui o bucata de carton, ca si cum ai fi bagat un ghiveci de carton in pamant.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daisy, in interiorul cartonului, deci unde vor fi radacinile trandafirului, se pune alt pamant decat cel care a fost in groapa, cartonul are rolul de a izola radacinile de pamantul din jur care a fost 'contaminat' cu asa zisele deseuri toxice ale trandafirului care era in acel loc initial.
 

miki70

Active Member
Claudia eu ce sa le fac la cei 2 Morsdagi plantati anul trecut in locul altui trandafir, trebuie sa-i scot? Parca nu i-as deranja inca odata :nu-mi_place:
Si bomboana pe coliva, mi-a rasarit dintr-o radacina ramasa in pamant de la rosa scoasa un butas care a si inflorit :) Parca ar spune ca e locul lui si de acolo nu pleaca :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus