Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mirceaspc

Active Member
Moderator
Red Leonardo da Vinci a fost cel mai tare din gradina mea anul asta, mereu inflorit, florile tin foarte mult. Aproape de el Julia Child - super remontant.
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Hai ca am pocit numele trandafirului - am scris gresit, il cheama Schneewittchen :D
Nu cred ca e prea mica distanta dar depinde foarte mult de soiul trandafirilor pe care-i alegi. Englezestii fac tufe maricele si late, sa ai in vedere si asta

Dar bujorii de ce-i scoti? Nu-ti mai plac?? :( ....
Bujorii m-au dezamagit, cer f multa apa iar dc nu-i ud vara urmatoare nu mai fac flori. Daca fac flori o fac pt o perioda scurta, trebuie legati ....

Schneewittchen am mai multi din butasii primiti de la tine in toamna :hug:
 

miki70

Active Member
mirceaspc a spus:
Red Leonardo da Vinci a fost cel mai tare din gradina mea anul asta, mereu inflorit, florile tin foarte mult. Aproape de el Julia Child - super remontant.
Mircea multumesc pt sfat, o sa-i studiez .
 

Roxana Peled

Active Member
Absolut de acord cu China Girl si Red Leonardo da Vinci :marfa:

China Girl e un trandafir de nota 12, tufa e perfect echilibrata, rotunjoara, nu rateaza nici un val de inflorire, florile tin destul de mult si sunt absolut superbe :indragostit: . Singurul "defect" pentru cine vrea sa-l numeasca asa este ca nu e parfumat :(
Asa arata la mine in gradina acum 2-3 zile


Red Leonardo la fel: tufa echilibrata, flori absolut superbe (zici ca sunt facute pe calculator :D ), are ceva parfum dar nu te loveste de la un metru, o culoare rosu Coca-Cola o nebunie, florile tin mai mult decat la orice alt trandafir din gradina. Im momentul de fata este plin de flori. Nu am poza cu el pentru ca a fost invadat de o dalie care mi l-a smotocit o leaca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca mai aud de Red Leonardo imi smulg parul din cap :rofl: Asta desi mi-ai trimis si mie butasi :evil:Cred ca mi-a devenit atat de antipatic din cauza ta, Roxana :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Eu cred ca esti doar suparata ca nu sunt si ceilalti trandafiri la fel ca asta ;-)

Asteapta sa-l ai sa vezi ca-mi dai dreptate.
 

Rovak

Member
De la nivel de incepator, recomand ,pe baza a ceea ce am vazut in propria gradina, ca infloriciosi pe Bonica si Grimaldi. Au fost plini de flori pana acum o saptamana cand a dat bruma. Bonica am inteles ca va creste pana la 1 m si se poate face o tufa frumoasa; Grimaldi nu corespunde ca si tufa, la mine se comporta ca un acoperitor, momentan
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
miki70 a spus:
Caut 4-5 trandafiri infloriciosi si parfumati culori diferite, care sa formeze tufe frumoase, ce-mi recomandati? Unul din ei ar fi Tradescant, sau Munstead Wood?? Altul ar fi China Girl . Mai am Angela si Sally Holmes dar acestea nu stau "disciplinati", nu stiu dc sa-i includ si pe ei in acest "grup de tufe"
Tradescant se inalta destul de mult, asteapta-te sa depaseasca 3m. Si nici MW nu ramane la dimensiunile din specificatii, sare de 2m la clima din sud. Daca vrei englezesti care sa ramana mici, uita-te dupa cei trecuti cu 60 cm, si asteapta-te la 120 cm in gradina.
 

geodezia

Well-Known Member
asa am patit si cu william shakerspeare 2000 acum are 2,5 m inaltime ..oare ce or avea de cresc ca nebunii ..am crezut ca numai la mine au turbat din cauza apei da vad ca peste tot e asa
 

miki70

Active Member
Caramell a spus:
miki70 a spus:
Caut 4-5 trandafiri infloriciosi si parfumati culori diferite, care sa formeze tufe frumoase, ce-mi recomandati? Unul din ei ar fi Tradescant, sau Munstead Wood?? Altul ar fi China Girl . Mai am Angela si Sally Holmes dar acestea nu stau "disciplinati", nu stiu dc sa-i includ si pe ei in acest "grup de tufe"
Tradescant se inalta destul de mult, asteapta-te sa depaseasca 3m. Si nici MW nu ramane la dimensiunile din specificatii, sare de 2m la clima din sud. Daca vrei englezesti care sa ramana mici, uita-te dupa cei trecuti cu 60 cm, si asteapta-te la 120 cm in gradina.
Auci :nu-mi_place: Deci mai caut, aman operatiunea pt la anul.
 

belisima

Well-Known Member
Doamne,fetelor,am nevoie de un sfat "coloristic". :roll: dupa ce am facut un strat multicolor,acum l-am face ceva mai uni,dar mie mila de trandafirii aia sa-i mut iar,si nu gasesc un trandafir cu 2-3 randuri de petale care sa stea in fata lui abraham darby si garden of rose ,si sa se asorteze si cu restul stratului...ma gandeam la ceva lila,chiar si la rhapsody,dar ideea e sa fie de inaltime mica 60 cm maxim,in rand cu el sunt friesia,patrick poivre si aspirin
 

Roxana Peled

Active Member
Rhapsody e inalt, se presupune ca ajunge la 2,50 m :)
Daca nu-l vrei strat "multicolor" si nu cauti ceva in contrast, iti recomand cu mare caldura Cubana. Este un trandafir absolut fabulos, iti fura inima cand infloreste si ar fi ton in ton cu cei doi mentionati.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Tradescant se inalta destul de mult, asteapta-te sa depaseasca 3m..
Carmen, l-ai vazut pe undeva asa inalt? CA eu stiam ca Tradescant e unul din austinii care raman mai scunzi, al meu inca nu are 1 m, pe cand toti ceilalti cu reputatie de uriasi, plantati deodata cu el, au cel putin dublu
 

cristinaf

Well-Known Member
Creste, dar nu formeaza tufa, e un fel de caracatita golasa. La mine s-a nimerit fain ca am o balustrada si i-am prins ramurile de ea, 3 la numar, curbandu-le astfel. Acum a dat lastari din ramurile rerspective care trebuie prinsi din nou, ca au toti peste 2- 2,5m. Asa ca o sa-mi iasa un fel de zid din ramuri de tradescant.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, Claudia. Chiar acum 2saptamani am vazut un Tradescant de 2 ani avand peste 2m. Iar pe HMF e dat ca ajungand la 2.5 m inaltime. Ori vazand cat de mult depasesc ceilalti englezesti dimensiunile specificate, ma astept ca Tradescant sa treaca lejer de 2.5m
 

gabrielais

Active Member
pe Tradescant l-am plantat bine, poate sa creasca cat vrea..dar MW daca se face tot asa, monstru....ma tem ca tb sa il mut si nu prea as vrea :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
aveti careva trandafiri plantati in apropiere vitelor de vie?credeti ca aceasta poate afecta dezvoltarea acestora?eu am cateva tufe de trandafir pe langa bolta,dar pe partea cu soarele,deci nu sunt umbriti,totusi se dezvolta greu si am inceput sa ii mut,dar spatiul ma preseaza :eek:f: nu mai am unde sa ii pun,plus ca aici altceva nu deranjeaza....e un spatiu liber,pe care speram sa il umplu cu trandafiri
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da , am eu ,dar nu au nimic ,dupa asa au umbra si nu se ard ,e fix bine .
uite niste poze de la prima inflorire ,acum trandafrii sunt de trei ori mai mari :)

 

daisy111

Active Member
Si eu am pusi niste Th. in spatele viei si sunt ditamai trandafirii de mari + un catarator.Nu cred ca ii afecteaza cu ceva.
Ana ce sunt acele tufe mici albastre?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus