Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

laural

Well-Known Member
Rovak a spus:
La mine solul este o problema, e argilo-calcaros (daca nu exista cuvantul inseamna ca tocmai l-am inventat :D ) ! In plus, ploua putin si bate vantul mai tot timpul, cu precadere toamna si primavara. Faptul ca i-am udat doar la radacina toata vara mi-a adus o multime de paianjeni si au necesitat stropiri. De la anul pun furtunul pe ei !
O doamna foarte experimentata care locuieste in Franta :hug: , mi-a explicat o chestie pe care nu o stiam, o si citez aici, pt ca mi s-a parut foarte interesant.... si la trandafiri, in functie de tipul de sol se aleg port-altoii ( asta la producatorii care chiar se respecta ). Pentru terenurile acide si neutre se folosesc rosa multiflora , dar pentru terenurile alcaline ( calcaroase ) trebuie facute altoirile pe rosa laxa sau rosa canina.
Daca solul e acid ori neutru (cum e adesea terenul in Romania), nu conteaza port-altoiul
Insa daca solul e calcaros, trebuie neaparat port-altoiul adaptat (laxa, canina), altfel trandafirul va muri.

Marea masa a producatorilor folosesc poraltoi rosa multiflora, pt ca trandafirul o sa arate foarte bine inca din primul an pentru ca radacinile lui se duc drept in pamant, pe verticala, si pompeaza mai eficient substantele catre tulpina.
Daca trandafirul e altoit pe rosa laxa (canina), trandafirul o sa se dezvolte intr-un ritm mai lent in primul an, intrucat radacinile lui coboara in adancime pe o traiectorie in forma de spirala, deci e nevoie de un timp mai lung pentru a ajunge la aceeasi performanta :)
 

mg

Member
Ce concluzii trag referitor la problema mea ...
Ideal ar fi sa scap de trandafirii cu probleme , sa aleg altii altoiti pe maces , iar plantarea sa o fac in niste gropi uriase in care sa schimb total pamintul ! Vai de capul meu !!! :x
Noul pamint ???? Cam ce ar fi indicat , ca pe asflatul Bucurestiului mai greu de gasit ceva special !
Un particular care se ocupa cu trandafiri si altoirea lor , care poate expedia ??
E posibil sa fac si efortul asta , daca ma bazez pe un furnizor ...
 

Rovak

Member
Acum inteleg de ce, cu toata grija si cu tot efortul depus, trandafiri mei au crescut asa incet. Cresterea maxima in primul an -2013- a fost de 1 m. Multumesc de informatie, laural.
 

clematite

Well-Known Member
Rovak a spus:
Acum inteleg de ce, cu toata grija si cu tot efortul depus, trandafiri mei au crescut asa incet. Cresterea maxima in primul an -2013- a fost de 1 m. Multumesc de informatie, laural.

Eeeh, atunci stai bine, de ce ii vorbesti de rau?
Ai mei, unii, au crescut 20 cm, altii cam 80, iar unii (Munstead Wood) 10 cm (si ma refer la cei care trebuiau sa creasca, istorici, rambleri si shrub, nu la miniaturi si nici la acoperitori) :(
 

Rovak

Member
Pai, acum realizez ca a meritat sa stau cu furtunul in mana toata vara ! :oops: Mea culpa, clematite!
 

Rovak

Member
Am avut si eu probleme cu viespea croitoare, cu cosasii si acum la inceput de septembrie cu omizile. Daca despre viespe stiam de la voi ca este greu de depistat, cu cosasii m-a ajutat motanul care toata vara i-a vanat (si cei ai vecinei - 8 bucati). Omizile le-am exterminat personal deoarece i-au preferat doar pe 2 dintre trandafiri si am actionat :cool: cu muuulta atentie si rabdare. Ideea cu curcile imi surade :rofl: - poate il conving pe vecinu sa mi-le cedeze din cand in cand la vara viitoare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mg a spus:
Ce concluzii trag referitor la problema mea ...
Ideal ar fi sa scap de trandafirii cu probleme , sa aleg altii altoiti pe maces , iar plantarea sa o fac in niste gropi uriase in care sa schimb total pamintul ! Vai de capul meu !!! :x
Noul pamint ???? Cam ce ar fi indicat , ca pe asflatul Bucurestiului mai greu de gasit ceva special !
Un particular care se ocupa cu trandafiri si altoirea lor , care poate expedia ??
E posibil sa fac si efortul asta , daca ma bazez pe un furnizor ...
Nu cred ca la tine problema ar fi portaltoiul, in Europa in general se altoieste pe Laxa, care e foarte tolerant si face si el radacini profunde. Pamantul la tine e foarte prost? Cat de mult sau putin i-ai udat? Ca sa dea coltzu' toti, in masa, mi se pare extrem de ciudat :? La cei pe radacini proprii e posibil, de obicei trandafirii din clasa TH se descurca mai greu pe radacini proprii, am mai auzit si la alta lume ca au decedat repede, dar cei altoiti...cam greu, chiar si daca e seceta si nu sunt udati, ceea ce nu cred ca e cazul la tine...
 

miki70

Active Member
Caut 4-5 trandafiri infloriciosi si parfumati culori diferite, care sa formeze tufe frumoase, ce-mi recomandati? Unul din ei ar fi Tradescant, sau Munstead Wood?? Altul ar fi China Girl . Mai am Angela si Sally Holmes dar acestea nu stau "disciplinati", nu stiu dc sa-i includ si pe ei in acest "grup de tufe"
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bonica ar mai fi o optiune. Scheneetitchen si Lavaglut daca vrei niste tufe mai inaltute.
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Bonica ar mai fi o optiune. Scheneetitchen si Lavaglut daca vrei niste tufe mai inaltute.
Scheneetitchen am de la tine din butas si cred ca am si un Bonica mic dintr-un butasel, nu stiam ca se face mare.
Intentionez sa scot bujorii si sa pun in locul lor trandafiri infloriciosi, distanta intre ei e cam de 1-1.20m, e prea putin? :nu-mi_place:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Hai ca am pocit numele trandafirului - am scris gresit, il cheama Schneewittchen :D
Nu cred ca e prea mica distanta dar depinde foarte mult de soiul trandafirilor pe care-i alegi. Englezestii fac tufe maricele si late, sa ai in vedere si asta

Dar bujorii de ce-i scoti? Nu-ti mai plac?? :( ....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus