Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lacrimioara

Member
Sunt foarte frumosi si sanatosi trandafirii tai si nu numai ... ai niste clematite :hipnotizat:
Imi poti spune te rog de unde ai cumparat trandafirul Florentina ? Am cautat date despre el si nu prea am gasit
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Pentru moment sunt hotarata sa "incerc" sa urc un Eden Rose 85 acolo dar pana la toamna cine stie ce se mai schimba (pe la mine prin cap :) )
Nu cred ca ai sanse sa conduci Eden pe pergola. E mai degraba arbustiv cu ramuri destul de tepene.
Cand ai timp, viziteaza Biserica Vatra Luminoasa, nu e departe de tine. Tot gardul de la strada, e imbracat numai in Eden. Poti vedea si pe street view, desi imaginile nu sunt chiar recente, arata mult mai bine acum decat in pozele acelea: https://maps.google.com/maps?q=44.43875 ... 1&t=m&z=17
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
De ce nu te decizi la un rambler remontant? Poate un Allistar Stella Grey (ajunge la 5m)? ;-)
Sau un Malvern Hills, dar acesta e mai micut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din ce am auzit eu despre Phyllis Bide, ca si defecte, e faptul ca la expozitie foarte insorita florilor le paleste rapid culoarea si faptul ca, dupa prima inflorire, de obicei spectaculoasa, e cam zgarcit, e considerat cam cu o singura inflorire.
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
De ce nu te decizi la un rambler remontant? Poate un Allistar Stella Grey (ajunge la 5m)? ;-)
Sau un Malvern Hills, dar acesta e mai micut.
La Allistar m-am uitat la un moment dat si ceva nu mi-a placut dar nu mai tin minte ce :?
Malvern Hills mi se pare oarecum asemanator cu Snow Goose doar ca e galben, are florile cam micute, parca mi-as fi dorit si eu ceva cu flori mai mari, mai impresionante :(
Multumesc pentru pontul cu biserica :D , o sa trec pe acolo sa ma "informez".
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
Din ce am auzit eu despre Phyllis Bide, ca si defecte, e faptul ca la expozitie foarte insorita florilor le paleste rapid culoarea si faptul ca, dupa prima inflorire, de obicei spectaculoasa, e cam zgarcit, e considerat cam cu o singura inflorire.
Iti multumesc Claude; ma mai gandesc daca sa iau cativa in plus sau numai ce am comanda. :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana, florile nu sunt foarte mici si mi-au lasat impresia de eleganta. Dar nu te pot ajuta cu mai multe informatii despre el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
are florile cam micute, parca mi-as fi dorit si eu ceva cu flori mai mari, mai impresionante :(
.
No bine, stiu si eu ca 'bigger is better', da' acu' zau daca mai inteleg ce vrei si tu :tavalit:
 

Roxana Peled

Active Member
Haideti mai fetelor, ce dumnezeu!
Un urcator la 3-4 m ghidabil pe verticala care sa infloreasca bogat (chiar si daca numai o data) cu flori la dimensiune normala nu gaseste omul nici sa dea cu tunul?
Va spun eu fetelor, trebuie sa ne apucam noi de hibridizari ca nu se mai poate asa :rofl:

Caramellutzo, varianta urmatoare era Super Dorothy. Mi-a placut tare mult din pozele tale iar la ideea de remontanta am cam renuntat deja. Avantajul si la Eden si la Dorothy este ca le atarna florile. Trandafirul cu pricina va fi intotdeauna privit de aproape deci nu pot avea unul cu flori tzepene ca nu le voi vedea decat ceafa :)
 

adrianam

Well-Known Member
Dar de Madame Isaac Pereire ce zici?. La mine s-au arcuit frumos toate ramurile si am vazut ca si Bebita il conduce frumos pe bolta, dar nu stiu cat de inalt poate creste.
La mine a ajuns cam la 2 metri dar nu prea am pe ce sa-l catar in continuare si il las sa se descurce cum poate el. Sa-l vad la anul ce lastari mai arunca.

Si Jasmina a ajuns la mine la aproximativ 2 metri, cat este dat pe HMF, dar sper ca la anul sa mai creasca sa-mi faca umbra pe terasa!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mme Isaac Pereire nu arata prea spectaculos la caldurile din Bucuresti. Florile sunt afectate, de 2 ani nici macar nu am incercat sa pozez vreuna de aproape.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Caramellutzo, varianta urmatoare era Super Dorothy. Mi-a placut tare mult din pozele tale iar la ideea de remontanta am cam renuntat deja. Avantajul si la Eden si la Dorothy este ca le atarna florile. Trandafirul cu pricina va fi intotdeauna privit de aproape deci nu pot avea unul cu flori tzepene ca nu le voi vedea decat ceafa :)
Si lui Allistar ii atarna florile. Super Dorothy va trebui sa o legi bine pentru ca ciorchinii aceia de flori sunt cam grei si tijele foarte flexibile.
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell a spus:
Si lui Allistar ii atarna florile. Super Dorothy va trebui sa o legi bine pentru ca ciorchinii aceia de flori sunt cam grei si tijele foarte flexibile.
Am suport solid de metal :D , pot sa-l leg din orice parte iar lastarii flexibili nu pot fi decat o veste buna pentru ca inseamna ca poate fi dirijat :marfa:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Parca si acela infloreste o data si apoi te rogi de el sa mai faca cate o floare
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus