Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
Marie a spus:
Roxana, uite cum s-a transformat la mine Leonardo de la unguri! Asa arata prima floare (eram sigure ca nu e el)
si asa urmatoarele !!!
Al tau ce mai face?
Marie, si la mine s-a transformat la fel! :marfa:
Nu mi-a venit sa cred. La primul val de flori as fi putut baga mana in foc ca nu e el. La al doilea arata ca la carte, incredibil!
Ceea ce nu reusesc eu inca sa inteleg este de ce se zice ca ar fi parfumat :? . Eu nu simt mare lucru de la el si am mai mirosit si altii aflati la vanzare prin diverse locuri si tot nemirositori mi s-au parut :gandit: .
 

Marie

Member
Multumesc Claude. Sunt foarte mandra de ei, s-au dezvoltat foarte frumos desi aproape toti sunt plantati in acest an.
 

bradut

Well-Known Member
Little White Pet, un trandafir plantat in primavara, ma incanta cu micutele lui flori. O singura ramurica a rezistat, insa este incarcata de boboci.

 

Roxana Peled

Active Member
E absolut superb bradut!!!!
Asta e un trandafir fix pe sufletul meu, cu multe flori mici si ultra-batute! :indragostit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, atunci ti-ar place si Boule de Neige...si unde mai pui ca e si parfumat :) desi nu tine florile pana la Pastele cailor :tavalit:
 

gabrielais

Active Member
Fetelor...ieri am trecut prin Brasov si am intrat la Hornbach...aveau trandafiri Tantau (si nu numai) la reduceri toti...intre 9-27 ron ....mai erau mai scumpicei unii, la 49 ron parca (Leonardo da Vinci, Chippendale, Jacques Cartier)...cine are drum, merita sa intrati
 

Roxana Peled

Active Member
Si Snow Goose e parfumat (asa cum imi place mie, sa-l simti de la distanta nu sa trebuiasca sa-ti bagi nasul in el :) ) si mai e si englezesc si tin si florile :D . Nu pana la pastele cailor e adevarat :p :rofl: dar tin destul de mult mai ales ca si le deschide pe rand ... tot alb, tot floricele mici, tot foarte batut :indragostit:

Apropo Claude, Red Leonardo Da Vinci nu e asa de neparfumat pe cat credeam. De fapt, in opinia mea, e mai parfumat decat cel roz care mie nu mi se pare ca miroase neam de neamul lui :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si mie-mi place Snow Goose, imi plac ciorchinii uriasi de flori pe care ii face, juma' de metru de lastar imbracat in flori :indragostit: Interesant, al meu nu e extrem de parfumat, ori sunt eu cu nasul mai nesimtit, ca nu-l simt de la distanta :rofl:

 

Roxana Peled

Active Member
Ei ca sa vezi! :pumni: Si la mine majoritatea celor care sunt dati drept foarte parfumati nu prea imi par ca miros atat de puternic in timp ce pe langa asta cand trec pe terasa zici ca e inflorita iasomia (desi mirosul in sine nu seamana). Tare ciudata mai e si treaba asta cu parfumurile trandafirilor! :gandit:

PS. Frumoase poze!
 

bradut

Well-Known Member
Ciorchinii astia lui Snow Goose imi amintesc de florile unei Yucca filamentosa. Arata foarte bine! :visator: Asemanator cu Snow Goose mi se pare a fi Francine Austin, frumos si ala, de altfel.
 

lacrimioara

Member
As dori sa cumpar trandafiri mari care isi pot pastra structura singuri , ma puteti ajuta cu sfaturi ? pe internet am gasit o gramada de soiuri dar as vrea sa stiu cum se comporta la voi in gradina.
 

belisima

Well-Known Member
mie mi-a facut o impresie buna dark lady anul asta,flori mari,parfumate,remontanta buna,deocamdata e mic,dar pare destul de teapan :D
 

simali

Member
Experienta mea cu furnizorul polonez de trandafiri:

Furnizorul de trandafiri din Polonia este foarte riscant. Am comandat 14 trandafiri si dintre ei numai jumatate au fost ceea ce trebuiau sa fie. In acest moment, in loc sa am in fata casei niste frumoase tufe de trandafiri rosu burgund-roz-alb am o combinatie strepezitoare de roz-portocaliu-galben-rosu burgund. Da, trandafiri ieftini, dar jumatate dintre ei nu au fost David Austin.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus