Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Luciana35

Member
laural a spus:
A inflorit si la mine Sweet Pretty plantat in primavara asta :D
E mortal!

daisy111 a spus:
si in sfarsit surpriza mea iubita ce nu ii stiu numele asa arata bobocul cand l-am descoperit acum 2 saptamani (poza facuta cu telefonul), asa arata acum o saptamana :indragostit: o culoare mult mai deschisa,nu stiu de ce.Ma puteti ajuta sa il identific?
Nu o fi Twist?
 

Roxana Peled

Active Member
Daca va intrebati cumva ce fac croitoarele cu frunzele trandafirilor vostrii,
iata raspunsul :)



inauntru este depusa mancare de viermush (o chestie galbena cu miros acru) + un viermush iar cuiburile sunt depuse in pamant in gauri sapate de albine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce tareeeee! Roxana, esti un geniu, unde naiba ai scurmat de ai dat de cuibusor? :rofl: Eu stiam ca de obicei fac cuiburile in gauri din lemn putred
 

Roxana Peled

Active Member
La mine s-au gasit sa si le puna in sacii cu pamant mixat pentru jardiniere :) . Au gasit gaurici in saci, au intrat prin ele si au facut cuiburi acolo. Bineinteles ca atunci cand am rasturnat sacii am gasit cuiburile prin pamant.

Anul asta sunt o multime, le recunosc in zbor. Arata aproape identic dar misca diferit de albina normala, au tendinta sa baleeze stanga-dreapta cand zboara.
Astept cu nerabdare sa-si termine sezonul de impuiat :) - sper ca-l termina la un moment dat si nu "croiesc" frunze toata vara.
 

ghia_don

Active Member
S-ar parea ca sezonul lor e pe sfirsite, ca am inteles ca atacul este preponderent in mai -iunie..
 

Rose

Active Member
Cateva poze dupa ploaie

Leonardo da Vinci, Summer Song, idem


Cambridge Castle, Garden of roses, Golden delight



Necunoscut, Mr. Lincoln, Elfe



Elfe, Munstead Wood, idem

 

Rose

Active Member
Iti multumesc! Au rezistat binisor, numai ca parfumului i-a disparut intensitatea :(
 

elianna

Well-Known Member
Incantatori. Am ajuns la concluzia ca imi plac mai mult trandafirii cu flori mai mici si carora li se vad staminele :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus