Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana Peled

Active Member
Sunt trandafiri noi sau vechi? Ca daca sunt din aceia vechi si cu radacini pana in centrul pamantului m-as mira sa-i afecteze treaba asta. Pe de alta parte trandafirul nu-i rhododendron, nu stiu daca ii place sau nu calcarul dar alergic la el nu e.
Dar daca ai mranita si esti dispusa sa le distribui sunt sigura ca vor fi foarte fericiti :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Trandafirii mei au fost plantati fix in solul in care constructorul gropase resturile de la constructie. Au avut pamant bun pus in groapa de plantare si s-au dezvoltat foarte bine fara probleme asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Mi=a ars soarele cativa muguri care i=am dezgropat ieri, azi am pus putina turba peste ei, poate isi mai revin cativa. Foarte puternic soarele :(
La trandafiri plantati mai demult sau la unii plantati in toamna? Daca sunt plantati in toamna meriti castane, ca la musuroaiele alora inca nu e de umblat
 

elianna

Well-Known Member
Am scapat de castane :rofl: Sunt trandafiri mai vechi. Ceilalti sunt inca infofoliti ca la mine forsythia abia acum doua zile a inflorit :D
 

miki70

Active Member
claude a spus:
miki70 a spus:
Mi=a ars soarele cativa muguri care i=am dezgropat ieri, azi am pus putina turba peste ei, poate isi mai revin cativa. Foarte puternic soarele :(
La trandafiri plantati mai demult sau la unii plantati in toamna? Daca sunt plantati in toamna meriti castane, ca la musuroaiele alora inca nu e de umblat
In toamna, la mine e canicula :) Cat sa-i mai las infofoliti? Un Fairy a facut radacinute sub musuroi :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, te strang de gat, zau! :rofl: CEI PLANTATI IN TOAMNA SAU ACUM IN PRIMAVARA NU SE DEZMUSUROIESC PANA CAND LASTARII AU 8-10 CM. Unul din motive e TOCMAI ARDEREA SAU DEZHIDRATAREA LASTARILOR. Na, acum ca am tipat la tine ma simt mai bine! :rofl: Musuroaiele ii protejeaza de canicula de la tine si ei pot sa lucreze la radacini, nu sa dea lastari intr-o veselie, pe care sa-i coaca soarele!
 

miki70

Active Member
Pai astea aveau lastari peste 10 cm dar erau cativa care nu scosesera capul, erau pitulati in musuroi. :) Aia s=au prajit putin. Azi pusai turba peste ei, poate isi revin. :)
 

magda

Active Member
Moderator
Dragelor si dragilor - ce va fac petrovicii ? Ai mei sunt bine. Am fost azi la tara si i-am admirat. El a avut sanse zero la viata, mama nici nu a vrut sa-l mai planteze - Buff Beauty http://magdasomesan.sunphoto.ro/Gradina ... 3/88362316
Alti trandafiri mai zdraveni http://magdasomesan.sunphoto.ro/Gradina ... 3/88362313
http://magdasomesan.sunphoto.ro/Gradina ... 3/88362311
Si azi am aflat ce a putut mama sa le faca la plantare, respectiv le-a taiat radacinile, cica le-a aranjat ca la trandafirii cumparati din magazin ambalati. Bine ca nu am aflat din toamna ca muream de grija.
 

belisima

Well-Known Member
pai ce-a facut,a facut bine :rofl: dupa cum se vede!pana acum n-am avut nici o [ierdere si am planta si mutat in toamna peste 30 de trandafiri,a fost un an bun,nici nu vreau sa imi amintesc acum doi am\ni din 3 trandafiri mari si lati din olanda am pierdut 2 :roll: si au venit buni zdraveni...
 

geodezia

Well-Known Member
:) :) ce ti-e cu petrovici asta
cind ne aateptam ami putin atunci da lovitura ..da si eu cred ca anu asta o fost bun pentru rose .. sunt ok tot ce am cumpart si in tomana sia cum in primavara ..
 

R@MONA

Active Member
Am reusit si eu sa vad trandafirii! :cry:
Pierderi?????????? Daaaaaaa! :cry: :cry: :cry:
Cred ca 3 (cel putin ) de la Petrovic, printre care Pat Austin si unul de la ungur. Nu stiu sigur numele lor, ca sunt musuroiti .Sper totusi sa nu ii trec in randul decedatilor, dar la cum se prezinta..... :x
 

geodezia

Well-Known Member
insista cu udatul .. nu ai ce face ..udai chiar si acum ...imposibil sa nu dea deloc ..si petrovic are marfa buna toamna primavara mai putin ca da si el ce ii ramine de toamna
 

ghia_don

Active Member
Ramona, ai umblat in musuroi si ai vazut ca sint morti? sau numai partea de deasupra e innegrita? Si eu am doi cu crengutele negre, dar sub musuroi am gasit muguri noi tare frumosi :D . Mai au sanse :) ..
 

R@MONA

Active Member
La unul am umblat, la Pat Austin, dar l-am desfacut putin, ramurile nu ieseau din musuroi si erau uscate, la ceilalti nu am mai umblat, ca m-am gandit ca poate totusi vor da lastari si sa nu ii deranjez.
 

aleynad

Active Member
Moderator
proaspat achizitionati de la Simfonie :D trandafiri de la Ciumbrud cu doar 6lei/bucata
* Rose de Recht, Osiria, Samba, Fresia si Sachsencruss
 

liliann

Member
Caut un tip de trandafir pe care il stiu din copilarie, cand mergeam la gradinita treceam pe langa gardul unei case pe care era acest trandafir urcator, cu flori micute, batute si cu un parfum imbatator. Este una dintre cele mai frumoase amintiri din copilarie, mirosul aceal nu o sa il uit niciodata. Din pacate, trandafirul nu mai exista la casa respectiva ca as fi cerut un pui :)
Asadar, aveti ideea cam despre ce trandafir este vorba?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Imposibil.
Dar iti mai poti incerca memoria cu niste detalii, precum: culoarea, inaltimea, de cate ori il vedeai inflorit pe an... :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus