Discutii: substrat, fertilizare, formare, daunatori

cornelia

Fondator
Membru staff
oany03
--------------------------------------------------------------------------------
tocmai am primit un "bonsai"spun asa pt. ca de fapt nu are caracteristicile unui bonsai ...nu inca....
l-am primit de la cineva care a incercat sa il formeze dintr-un alt bonsai...si a crezut ca treaba se face singura....deci nu l-a taiat sau modelat timp de 2-3 ani
intrebarea mea e: mai pot face ceva acum...fara sa il omor?????
daca da ....ce
-stiu ca trebuie taiate atat crengile cat si radacinile... dar nu stiu cat si cand?
-cum sa ii reduc dimensiunea frunzelor????
-si cum sa ii ingros tulpina???

Cornelia

--------------------------------------------------------------------------------
Oana exista in librarii o carte ieftina si utila care se numeste Bonsai pentru gradini si terase. Personal nu ma pricep la bonsai. Si eu sunt tot la inceput, dar sunt aici in forum cativa oameni care ar putea sa te ajute.

alin
--------------------------------------------------------------------------------
salut,
Iti dau citeva sfaturi pentru inceput, urmind totusi sa te documentezi. In primul rind trebuie sa afli specia: interior sau exterior. Apoi Iti sugerez avind in vedere ca a venit primavara si toata planta se revigoreaza, sa nu-i faci nimic. Eventual pune-o intr-un vas mai mare ca suprafata ca sa se poata dezvolta.

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
multzumesc mult pentru raspuns!
sa sti ca am inceput sa ma documentez inca de cand l-am primit...(asa am ajuns la voi)...dar pt ca bonsai-ul meu are o problema mai deosebita, nu am gasit raspunsurile necesare in carti sau alte materiale de specialitate(acolo toti bonsai cresc frumosi din prima incercare).
nu am reusit sa aflu inca ce specie este (inca mai incerc, comparand frunzele)...cert este ca a crescut pana acum inauntru.
Spuneai sa nu ii fac nimic acum fiindca planta se revigoreaza...insa copacelului meu nu i-au cazut frunzulitzele in toamna, deci acum are inca frunzulitzele vechi....si inca ceva in toate materialele pe care le-am citit spunea ca primavara este un moment bun pentru tunderi....tu cand spui ca ar fi bine sa incep????..si inca ceva...cand il voi muta in alt vas,ce ma sfatuiesti sa tai din radacini sau nu??
mai am o poblema...:trunchiul nu are decat cativa centimetri..vreo 5...si nu da semne ca ar mai creste(va creste daca il mut in alt vas?)...si...dupa ce am citit in mai multe locuri am luat o crengutza noua si am legat-o vertical..in continuarea trunchiului...dar am o intrebare...acea crengutza va da la randul ei alte crengi???
eu si bonsaiul meu ti-am fi foarte recunoscatori daca mi-ai putea raspunde la intrebari

alin

--------------------------------------------------------------------------------
cel mai bine ar fi sa-mi trimiti o poza pe e-mail cu bonsaiul tau.
In legatura cu bonsai care i-ai vazut, pierderile sint din 10, 5 la foioase si
8 la rasinoase in medie , in primii 7 ani. De aceea valoarea unui bonsai este mare.

alin

--------------------------------------------------------------------------------
ca sa vedeti ce se poate face cu rabdare si migala in 14 ani de activitate am gasit o solutie momentana. Adresa este photos.yahoo.com/mestecenilor


Vizitator
--------------------------------------------------------------------------------
am vazut pozele tale.....
oare cand voi avea si eu ce sa arat lumii?
oricum stiu ca dureaza......
si ma inarmez cu rabdare.
si cum am aflat ca de obicei primul bonsai de care te ocupi moare...
tot ce sper e sa nu moara acesta pe care il am acum....mi-a fost daruit cu drag...si are ceva valoare pentru mine...

alin
--------------------------------------------------------------------------------
Nu e o regula. Dar toate au timpul si momentul lor. Fa cum ti-am spus si va fi bine

Vizitator


--------------------------------------------------------------------------------
Vreau sa il corectez putin pe Alin. La experienta ta (mica) este mai bine sa nu incerci sa muti bonsaiul intr-alt ghiveci inca un an. Lasa-l exact asa cum este pana te edifici cu privire la toate aspectele care fac posibila supravietuirea lui. Nu te zgarci cu timpul, peste un an bonsaiul va fi in acelasi loc, dar tu vei sti mai multe. Nu te teme ca se va dezvolta prea mult. In ghiveci cresterea este anevoioasa. Colecteaza toate informatiile necesare si fa urmatorul pas abia cand vei fi pregatita. Eu am cativa arbusti de ienupar adusi de pe Postavaru acum doi ani si inca nu am umblat la ei. Inca ma mai documentez. Cand voi face prima taiere, voi sti foarte bine de ce si cum. Acelasi lucru ti-l recomand si tie. Il rog pe Alin sa nu se supere; cred ca aspectul evidentiat de mine i-a scapat pur si simplu din vedere.

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
Anonymous a spus:
La experienta ta (mica) este mai bine sa nu incerci sa muti bonsaiul intr-alt ghiveci inca un an. Nu te teme ca se va dezvolta prea mult. In ghiveci cresterea este anevoioasa.
un sfat bun.....dar nu cred ca mi-se potriveste...alin a vazut niste poze.....copacelul sta acum intr-un vas atat de mic incat ii e imposibil sa se dezvolte vreun pic, in plus pamantul este cumparat de la florarie...pamant de flori.....si nu i-a mai fost schimbat sau fertilizat de mai bine de 2 ani...mi-e si mila de el...!
Asa ca am hotarat sa il pun totus intr-un vas mai mare...cu pamant nou...sa se revigoreze putin.......
M-ar ajuta insa foarte mult sa stiu cum sa prepar pamantul....am citit ca pamantul pentru flori nu e bun....cat despre faptul ca nu stiu prea multe despre el......in ultimele saptamani am devorat cam tot ce exista pe net despre bonsai....am aflat lucruri f ineresante si ...teoretic...am inteles cum sta treaba...lipseste practica.....
oricum multumesc mult de sfaturi....e bine sa sti ca sunt oameni care sunt dispusi sa te ajute......

alin

--------------------------------------------------------------------------------
O parte mica din colectia mea pe care am realizat-o in 14 ani este pe photos.yahoo.com/mestecenilor.
Fiindca am multe poze facute de-a lungul anilor ma gindesc acum la un mod de a face un ghid despre bonsai cu multe, multe fotografi. Daca cineva are o idee cum le-am putea pune la dispozitia tuturora, il rog sa dea un bip. referitor la pamint: poti amesteca pamint de gradina sau de la florarie cu nisip si pamint lutos, procentul fiind diferit de la autor la autor. Eu folosesc raportul 1/2 pamint gradina, 1/4 nisip de riu, 1/2 pamint lutos din padure. O data la 2-3 ani tava de bonsai trebuie marita.

D3rutat
--------------------------------------------------------------------------------
as vrea sa te ajut referitor la compozitia pamantului, insa daca nu stiu specia, n-am cum s-ti spun ceva clar.In orice caz, eu recomand un amestec de 4 parti pamant de flori(daca ai vreo florarie Tria's prin preajma, cere acolo un sac de pamant din Olanda, are culoarea maronie, si e foarte fin la atingere,cred ca e turba, nu sunt sigur), 2 parti pietris(diametrul pietricelelor sa nu fie mai mare de 3mm, eu am vazut mai demult la bricostore, aveau pietris pt acvarii, dar cred ca au si la materiale de constructii) si 1 parte nisip.Nu prea recomand lutul pentru ca are tendinta de a forma cocoloase, adica nu se amesteca cu restul compozitiei. Acum,daca bonsaiul este la exterior, in loc de 4 parti pamant,pui 3, ca sa nu putrezeasca radacinile.sper ca te-am ajutat:D


oany03

--------------------------------------------------------------------------------
Cred ca voi urma reteta ta.....
acum mai am o intrebare....<Fertilizatorii>........de unde cumpar ...cum se numesc....sunt aceiasi ca pt. flori?????(eu sunt din maramures si nu avem acolo cine stie ce florari unde sa gasesc substante speciale pt bonsai)
mersi...pa

D3rutat
--------------------------------------------------------------------------------
TEORETIC, trebuie sa cumperi ingrasamant special pt bonsai. Insa eu nu prea ma omor sa caut special, orice ingrasamant e bun, insa te-as sfatui sa cauti pt plante acidofile (pt ca apa este calcaroasa, are ph-ul ridicat si vei avea depuneri albicioase ce afecteaza un pic sanatatea copacelului) Ingrasamantul pt plante acidofile are ph-ul scazut si mai elimina din depunerile de minerale. Oricum, nu-l da cu ingrasamant din prima zi, lasa-l o saptamana dupa ce i-ai schimbat pamantul. Si incearca sa nu ii tunzi prea mult din radacini, mai ai de invatat si nu e momentul sa pierzi bonsai-ul, nu-i asa??


oany03

--------------------------------------------------------------------------------
asa e...eu ma gandeam sa nu ii tai de loc din radacini... A stat intr-un vas mic si nu cred ca are radacini prea mari... in plus, daca ii tai acum din radacini, se va dezvolta mai putin anul acesta....se vor micsora frunzele...dar nu se va ingrosa tulpina...nu?
asa am citit undeva. Voi cauta ingrasamant. Poate daca sti o marca buna m-ar ajuta, dar ceva care sa se gaseasca usor ca in baia mare nu prea ajung noutatile in domeniul asta....

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
nu, ii tunzi un pic din radacini, maxim 1 cm lungime de data asta.daca ii tunzi radacinile fortezi ramificare.Nu trebuie sa tunzi mult.doar varfurile.in privinta ingrasamantului,orice e bun.Un mic secret: pe etichete trebuie sa scrie N-P-K (Azot-Fosfor-Potasiu) Azotul stimuleaza cresterea frunzelor, fosforul a radacinilor, iar potasiul al florilor.deci, trebuie sa alegi in functie de necesitati.Cel mai bine e sa iei unul echilibrat, ex : 10-10-10 sau 5-5-5


D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
in privinta cresterii, nu ai cum sa ti se micsoreze frunzele daca nu il "stresezi" adica ii tunzi frunzele, radacinile (nu se aplica daca ii tunzi doar varfurile , park as vorbi de tunsul varfurilor de par) Rata de ingrosare a tulpinii este proportionala cu marirea numarului de frunze.din experienta mea, a durat cam 3 sapt pana cand copacul si-a revenit (dupa schimbarea pamantului) si inca 2 sapt pana a inceput sa creasca serios

oany03


--------------------------------------------------------------------------------
Eu...nu am experienta, da am citit pe net un articol f interesant si complex despre cum sa formezi un bonsai...pas cu pas...tot ce te intereseaza... Si despre cum sa incepi un bonsai spunea ca mai intai trebuie sa te ocupi doar de tulpina. Abia cand aceasta se ingroasa suficient, te interesezi si de ramificatii, de pozitia lor.... si abia la final de frunze... Poate citesti si tu articolul, daca ai timp, si apoi vb despre ce ti se pare tie adevarat si ce nu... Ok! mie articolul mi-a parut bine argumentat si foarte credibil... si nu am citit decat partea pt. incepatori.
Dar sunt atatea sfaturi diferite pentru formarea unui bonsai, incat tot ce imi ramane de facut ar fi sa incep mai multi....si sa incerc diferite metode.
Articolul este pe adresa: http://www.evergreengardenworks.com

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
asta asa e, un maestru bonsai a spus ca el "creste trunchiuri si nu copaci".Trunchiul este primul pas in dezvoltarea bonsaiului. Cunosc site-ul, este f bun. incearca sa citesti cat mai mult din el.

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
...am mers la florarii....(vreo 5 in baia mare, care vand si subst. pt flori)...si am intrebat ...asa cum mi-ai spus...despre ingrasamant pt plante acidofile.....si se uitau floraresele la mine de parca le vb. in chineza... ..
deci nu am gasit.....si nici pamant de care mi-ai spus, din olanda,......
deci mai incerc la metro.....sper sa gasesc ceva mai bun acolo... .daca nu gasesc, pamant, pun de care gasesc...nu?.....
pe curand.....(foarte curand )

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
daca nu gasesti pui de care vrei, mai intreaba totusi daca au turba.daca nu, pui ce gasesti, repet


oany03

--------------------------------------------------------------------------------
am gasit la metro ingrasamant special pt bonsai...marca pokon......are NPK in raport de 4-4-4...ce zici...?
l-am luat pe ala pt. ca nu am vazut pe nici unul sa scrie ca e pt plante acidofile....si am zis ca daca iau special pt bonsai nu risc nimic....nu?
pamant ...mai caut....

Vizitator

--------------------------------------------------------------------------------
Pokon este cel mai cunoscut ingrasamant de bonsai de la noi. Nu l-am utilizat, dar nu are de ce sa nu fie bun, fiind conceput special pentru acest scop. In rest, am de facut niste remarci daca te intereseaza:

# Ingrasamantul este asemeni vitaminelor: putin si din cand in cand merge, dar nu prea mult. Bonsaii, fiind crescuti in ghivece mici, trebuie sa poata consuma toata cantitatea de ingrasamant inainte de a primi o noua portie. Altfel, substantele neconsumate se vor acumula in pamant si vor deveni otrava pentru bonsai.
#O buna regula de precautie este sa utilizezi doar jumatate din concentratia indicata. Se stie ca producatorii au tot interesul sa epuizezi mai repede produsul ca sa mai cumperi. In plus, stabilirea concentratiei se face in conditiile ideale ale crescatoriilor, ceea ce este departe de ce iti ofera o incapere sau un balcon. Si, in timp ce lipsa ingrasamantului nu ucide planta, surplusul poate avea acest efect.
# O alta regula de baza este sa nu utilizezi ingrasamantul pe plante slabite, anemice sau carora li s-a schimbat pamantul recent. In al treilea caz, explicatia este simpla: noul pamant are o cantitate suficienta de elemente necesare dezvoltarii bonsaiului, facand superflua intrebuintarea "din prima" a ingrasamantului. Asteapta pana ce planta se adapteaza perfect la noul habitat si abia apoi foloseste ingrasamantul. Stiu ca o data ce cumparam un produs suntem tentati sa il utilizam, dar abtine-te pana in vara si va fi mai bine.
#In sfarsit, desperarea ta - pamantul pentru plante acidofile. Asta inseamna in principiu pamant pe baza de turba, care are o aciditate mai mare, fata de solurile argiloase, care au un pH alcalin (de aceea se ia argila cand ai aciditate la stomac). Recomandarea mea este sa iei pamant normal de flori, dar sa cauti unul de firma, nu pungi transparente. In principiu, orice pamant de flori contine o anumita cantitate de turba. Il poti recunoaste dupa faptul ca este pufos, inchis la culoare, relativ usor si absoarbe multa apa. Pamantul argilos este greoi, cleios, de culoare galbuie sau rosiatica si cand se intareste devine precum caramida. Aceste caracteristici sunt de evitat. Iti recomand sa aplici mecanismul "prin incercare si eroare". Dat fiind ca o punga mica nu este scumpa, iti poti permite sa incerci mai multe tipuri de pamant. Alege-l pe acela care are in mai mare masura caracteristicile enuntate de mine (pufos, usor, absoarbe apa). Evident, deoarece retine mai multa apa decat alte soluri, trebuie sa il combini cu pietris. Ca regula de baza, granulatia acestuia trebuie sa fie intre aceste doua litere: (o O ). Principalul este sa inlaturi din el particulele mici (praful) folosind o sita mai grosiera.
In ce priveste proportia amestecului, trebuie sa mergi pe principiul bunului simt. Incepe cu o treime pietris doua treimi pamant, apoi pune combinatia intr-un ghiveci si toarna apa. Daca apa nu se scurge suficient de repede - adica imediat - si balteste, mai adauga pietris, pana la 50%. Drenajul este extrem de important.
Cam atat. Sa auzim de bine.


Marius (altul)

--------------------------------------------------------------------------------
Iti recomanad acest articol despre cum sa schimbi pamantul pas cu pas. Are si imagini. Conceptia despre structura solului difera putin de a mea, dar in rest este foarte instructiv.
http://www.gardenbonsai.com/article.asp?id=8&pag=1

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc mult mult de tot....
mi-ai lamurit cateva intrebari.....acum astept momentul sa incep practica...o sa caut deci solul sa fie turba.....cat despre ingrasamant....pe eticheta scrie ca se foloseste o data la doua sapt......deci cred ca o sa-l folosesc asa dar o sa folosesc concentratia mai mica....
mai am o intrebare ..(despre articolul respectiv) spuneai ca nu prea esti de acord cu reteta lor pt. pamant.....intrebarea e : particulele de sol..(pietricelele)...trebuie sa fie chiar asa de mari? Alea erau mai mari decat "O"..nu?

Vizitator

--------------------------------------------------------------------------------
#Nu am spus ca nu sunt de acord cu el, ci doar ca structura de sol pe care o propune este alta. In speta, pentru ulmul chinezesc, tipul utilizeaza un amestec 50/50% akadama (argila granulata) si pietris. Am citit ca aceasta argila este buna in conditiile de climat umed specific Japoniei, nefiind indicata insa in climatul nostru... ca sa nu mai spun ca daca intrebi de akadama, aia de la florarie o sa cheme prompt salvarea. Pe scurt, nu se gaseste.
Acest amestec are o caracteristica speciala: nu contine nici un fel de substante hranitoare si prin urmare copacul trebuie hranit "cu lingurita", adica ai un control absolut, ca si o responsabilitate totala, asupra a ceea ce ii oferi ca hrana bonsaiului. De regula, se foloseste un fertilizator organic sau o combinatie si se jongleaza cu raportul N/ P/ K ( remember? azot, fosfor, potasiu) in functie de necesitati.
#Solul tau este mai acid: japonezii au un corespondent care se numeste kanuma si il folosesc de pilda la azalee.
#Granulatia... Eu cred ca tipul care a scris articolul este mai documentat decat mine si in principiu as miza pe el. Prin urmare, cred ca e foarte bine sa pui un pietris asemanator cu ceea ce foloseste dumnealui. Important este sa elimini particulele mici, sub 1,5 mm. Iti sugerez ca mai intai sa pui, pe fundul vasului, un strat de pietris simplu, cu granula'
ie mai mare, apoi amestecul. In rest procedeaza conform indicatiilor.
#Pietrisul> tipul foloseste un pietris vulcanic, fiind rosu cred ca e porfir. Ce poti folosi tu este fie pietris de rau cu granulatia amintita, fie pietris de bazalt, pe care il recunosti usor pentru ca este negru-albastrui si colturos. Nu iti pot recomanda pietrisul alb, deoarece nu sunt sigur ca poti face diferenta intre pietrisul de calcar si cel de cuart. Pentru stiinta ta, se foloseste cel din urma.
#Pietrisul de calcar nu este indicat pentru ca nu este stabil chimic, iar multe plante nu suporta soluri calcaroase. Bazaltul si siliciul nu elibereaza compusi la contactul cu apa. De aceea sunt indicate. Pietrisul de rau este undeva la mijloc, dar merge. Sper ca te-ai dumirit. Astept poza bonsaiului pentru clarificarea speciei.

Shohin

--------------------------------------------------------------------------------
Este Carmona microphylla, numit "Carmona" sau "Fukien Tea". Intr-adevar este un bonsai de interior.
Din pacate nu mai am timp saptamana asta; trebuie sa lucrez ceva urgent. Te las sa savurezi singura aceasta descoperire si te rog, inainte de a te grabi sa actionezi, citeste mult despre acest bonsai.

PS. Din poze se vede ca ii merge bine. Am vazut ca are flori si de aceea nu iti recomand schimbarea ghiveciului. S-ar putea sa pierzi fructele care sunt ca niste cirese mici si rosii. Pentru o informatie absolut sumara,
http://www.bonsaihelp.co.uk/forum/viewtopic.php?t=266. Daca ai rabdare pana dupa Paste, poate punem la cale un plan de bataie. Succes.
Pentru identificare, vezi poza
http://img99.exs.cx/img99/1172/Carmona1.jpg

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc mult mult.....
florile au disparut si odata cu ele si majoritatea viitoarelor fructe...au mai ramas exact 3...(sa fie un semn ca nu se simte bine....? sau asa e normal sa se intample pt ca ai vazut ca are un ghiveci f. mic.......)
astept deci...in fond despre asta e vorba ....nu....rabdare!!!.......
si eu am ceva urgent de facut.....care, cam inca 2 sapt. dupa Paste o sa-mi ocupe tot timpul.....deci....o sa ma ocup de asta mai incolo...sa nu fac din graba mare ceva greseli.....nu...
multumesc inca o data tuturor care m-au ajutat pana acum pe forum....
Va urez tuturor sarbatori deosebit de fericite.

sasha

--------------------------------------------------------------------------------
pentru cei entuziaşti care nu ştiu exact de unde să înceapă, dar au voinţă şi cunoştiinţe de limba engleză recomand un site foarte bun (după părerea mea): www.bonsai4me.com.

sasha
--------------------------------------------------------------------------------
si inca ceva: mi se pare mie (da Doamne sa nu fie asa!) ca sunt oameni care nu se intereseaza foarte mult despre copacelul pe care vor sa-l creasca si se multumesc cu raspunsurile de pe forum. sunt aceeasi oameni care nu au rabdare si cum intra in posesia unui copacel vor sa-l transforme intr-un bosai, vor sa-l replanteze si sa-l tunda si....cate nu vo sa-i faca.....nu critic aceasta atitudine. este perfect normala! dar daca nu se opreste la o atitudine nu va face decat sa dauneze copacelului in cauza. bonsai inseamna rabdare inainte de toate. copacelul respectiv, indiferent de specie, este foarte sensibil. practic este ca o mica fiinta ce creste langa noi. asa ca ajutati-l sa cresca si lasati-l sa creasca inainte de toate.

sasha
--------------------------------------------------------------------------------
si inca o precizare ca se pare ca tot uit in seara asta: nu exista bonsai de interior sau de exterior. bonsai inseamna de fapt un copac luat din natura si crescut oarecum in mediul artifcial, umanizat, o reinventare a naturii la o alta scara. toti copaceii bonsai sunt copaci de exterior. ceea ce este adevarat e ca ei pot fi crescuti si in interior, mai mult sau mai putin, depinde de specia respectiva. sunt specii care se adapteaza mai bine si specii care trebuiesc tinute numai in exterior. este strict vina comerciantilor ca nu precizeaza acest lucru din motive, evident, economice. asa ca, nu va limitati la ce scrie pe instructiunile agatzate de recipient la cumparare, ci interesati-va, pentru ca o ingrijire nepotrivita poate duce la moartea copacelului.

sasha

--------------------------------------------------------------------------------
din cate stiu eu (corectati-ma daca gresesc), proportiile ideale pentru un vas sunt dupa cum urmeaza:

largimea vasului trebuie sa reprezinte 2/3 pâna la 3/4 din înaltimea plantei;
adâncimea vasului nu trebuie sa depaseasca 1/2 din înaltimea bonsaiului; înaltimea vasului poate fi uneori chiar egala cu diametrul trunchiului.


oany03
--------------------------------------------------------------------------------
in sf. cineva imi da raspunsuri despre vas....un lucru nu mi-e clar: proportiile pe care le-ai scris tu sunt date din motive estetice?....sau un bonsai trebuie sa creasca in astfel de vas pentru a se dezvolta frumos?
acestea sunt proporti valabile doar pentru copacei deja deveniti bonsai....al meu e inca foarte mic...intuitia imi spune sa il pun ntr-un vas mare...sa il las sa isi extinda radacinile ....practic sa il las sa creasca....nu
daca ti se pare ca ma grabesc sa ii schimb vasul...mai repet ca se afla intr-un vas f. f. mic...de mai bine de 2 ani....si ma documentez in privinta asta de vreo 3 sapt.

sasha

--------------------------------------------------------------------------------
nu te mai grabi. in general.
proportiile acelea sunt dupa cum am spus ideale. tin atat de principii de ordin estetic cat si de cele de ordin...fiziologic ....teoretic un bonsai trb replantat in fiecare an pana pe la 10 ani.....vasul in sine e important (uita-te la detalii mai sus: material, culoare etc). culoarea de ex e importanta pt display, atunci cand o sa ai un bonsai adevarat, dar materialul conteaza si acum (nu cumva sa reactioneze prost copacelul tau la el). japonezii spun ca bonsaiul este de 2 feluri: masculin sau feminin. nu este o chestie sigura, bunul-gust isi lasa mai mult amprenta aici. dar bonsaiul-feminin se planteaza mai degraba in tr-un recipient oval, iar cel masculin intr-unul dreptunghiular. te-am bagat in ceatza?
un vas foarte mare (si cand spun asta nu ma refer la unul enorm, ci la unul mai mare decat nevoile copacelului tau) nu este bun, dimpotriva, pentru ca va avea nevoie de mai multa apa (solul, nu copacelul). si de aici vin problemele...............cu aerisirea, cu umiditatea, cu ingrasamantul care va trebui folosit in cantitate mai mare pt ca si solul va fi mai...................mult si lat ! ...problema e ca in tot timpul asta copacelul tau va primi niste cantitati mai mari si poate mai dense de substante/lichide/.....stari..?! decat are nevoie.......

concluzia - vasul nepotrivit =problems

sasha
--------------------------------------------------------------------------------
stiu ca se recomanda scufundarea acestuia in apa..............din diverse motive. am citit de curand ca de fapt aceasta baie ocazionala nu este prea sanatoasa din cauza acumularii de sare in sol odata cu presiunea apei. fenomenul invers, adica de indepartare a sarii, este udatul corespunzator tip "ploaie".

daca este fukien eu stiu ca la replantare nu trebuie sa-i schimbi total solul, pt ca el e mai sensibil si deobicei replantarea este un experiment dureros in viata copacelului. la fel eu mai stiu ca ar trb sa stea pe tava aceea cu apa pt cere umezeala destula si ca in perioada asta pana in toamna trebuie hranit cu ingrasamant. si mai are nevoie de 1 ore pe zi de soare - lumina directa.
uite de ex pe www.bonsaigarden.net e un alt forum nice, pe care de obicei ti se raspunde si destul de repede. este detinut de o tanti cu multa experienta in domeniu darnica sa ajute pe cat poate.
marea ta problema cu copacelul asta vor fin insectele - asta pe viitor.......asa nu ii face probleme tu singura mai mult decat o sa aiba el de la natura.

copacelul fukien se replanteaza cam odata la 2-3 ani, primavara devreme, poate fi replantat si in intreaga perioada primavra - vara atunci frunzele ar cam trebui sa-i cada pe timpul verii de la caldura.
nu stiu ce sa zic...mai lasa-l macar pana prin iunie, iulie, daca nu mai ai rabdare....

alin

--------------------------------------------------------------------------------
In iunie , Acer saccharinum sau artarul de zahar, va avea seminte. Miracolul este ca acestea germineaza doar 1-2 saptamini dupa ce cad din pom. In acelasi an cresc cam 30-40 cm. Sint perfecti pentru asa zisa forma literara. In al 2-lea an deci anul viitor poti sa-i prezinti fara retineri ca pomi modelati. Am sa pun pozele cu acer saccharinum cit de curind in albumul foto. Nu sint pretentiosi iar frunza trece prin patru culori in timpul anului.

oany03
--------------------------------------------------------------------------------
hello!!
am revenit....tot cautand pe net informatii despre "Carmona" am observat ca are tendinta sa se ingroase catre varf (atat tulpina cat si celelalte ramuri).....asa pentu mai incolo (inca nu e cazul) sau pentru alti forumisti, .....cine stie tehnici pentru a combate aceasta???...poate un link??
si am mai observat ca nu prea ii place sa i se schimbe pamantul..(cel putin nu de catre incepatori )

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
aaaaa!!!
si as mai avea o intrebare pt cei experimentati, doar asa de curiozitate:
cam in cati ani ar trebui sa creasca suficient ....sa pot incepe modelarea copacelului?...are deja 2-3ani din cate am inteles?????
nu ca m-as grabi!!!!....dar vreau sa stiu cand e cazul sa ma ingrijorez si sa ma intreb ce am facut gresit?
e asa de dragut!!!.....are o ramurica ce creste...creste......(arata tare hazliu )....-ce ma fac o tai acum sau o las asa pana mai incolo??-.....in rest nu cresc decat frunze, direct de pe tulpina

sasha

--------------------------------------------------------------------------------
pai.....

1. o poza ar ajuta destul de mult
2. totul depinde de stilul pe care vrei sa il adopti mai tarziu, daca ai in cap exact, DAR EXACT felul in care vrei sa arate copacelul tau.... go ahead si taie.
3. eu zic , sfat prietenesc, sa nu-l ciopartzesti rau de la inceput ca pe urma ii ia destul sa isi revina si o sa-ti para si tie rau. prin ciopartzit rau inteleg de ex diverse interventzii asupra trunchiului.
4. uite-te, apropos de stiluri, la cele care vizeaza si dimensiunea lui, de ex shohin - copaceii mici.
5. asa ca probabil cel mai important e sa te hotarasti cum vrei sa arate copacelul peste vreo muuulti ani si sa.....astepti. el creste tu mai modifici ceva si tot asa.
6. in general copacelului tau o sa-i creasca mai mult frunzulitze - avantajul trunchiului care nu trebuie modificat radical.


oany03

--------------------------------------------------------------------------------
ok mersi!!!!1
ghiveciul are vre-o 5 cm iar plantuta....tot asa ceva
nu stiu daca a mai fost replantat...l-am primit de la o tanti care nu se prea pricepe la bonsai.....

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
dupa ce am vazut pozele.....parerea mea e sa il lasi sa creasca vreo 5 ani d acum incolo....intre timp mai cumpara-ti alti bonsai ca sa ai ce sa faci.


oany03
--------------------------------------------------------------------------------
salut din nou...!!
tot eu va bat la cap.....da acuma chiar am probleme........
am ascultat unele sfaturi.......si dandu-mi seama ca nu o sa rezist inca 5 ani fara sa il bazai am decis sa incerc sa transform copacelul in mini bonsai deocamdata......deci.......(desi poate ca nu era momentul potrivit )....chiar azi am incercat sa il modelez cu sarma....si asa cum am vazut pe un site despre mini-bonsai am legat si o crenguta noua (care e inca verde)....cu sarma de aluminiu f. f subtire.......abia au trecut cateva ore si deja am vazut ca au aparut niste pete maroni sub sarma......e normal?......
ce fac? il las asa ca se obisnuieste el sau dau jos sarma imediat?????
pls...........help!!!!!

sasha
--------------------------------------------------------------------------------
D3rutat a scris:
dupa ce am vazut pozele.....parerea mea e sa il lasi sa creasca vreo 5 ani d acum incolo....intre timp mai cumpara-ti alti bonsai ca sa ai ce sa faci.

...iti spune ceva parerea de mai sus.....?.....cum ti-ar placea si tie sa fii chinuita...........
pai acum ar trb sa raspundem ceva de genul: daca nu ne asculti de ce mai ne intrebi ce parere avem..........
(bine sunt eu rautacioasa ca sunt in toane proaste)

acum poate gresesc...corectati-ma va rog!!!...dar eu stiu ca nu se leaga crengutzele verzi..........sau depinde de copacel ? eu stiu ca ti-am dat exemplu cu stilul shohin dar tu ai in cap exact modelul in care vrei sa-l transformi.....? ca daca nu lasa-l in pace sa creasca

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
ramurile verzi nu se leaga intr-adevar. cred ca e mai bine sa tai firele si sa te rogi sa-si revina. Daca vrei neaparat sa-l legi, poti sa repeti operatiunea, insa in loc sa strangi firul de crenguta, il lasi la o distanta. Adica incerci sa construiesti un "tunel" in interiorul caruia sa creasca crenguta.


oany03


--------------------------------------------------------------------------------
poate verificati totusi adresa asta sa imi spuneti ce parere aveti!
tipul acela leaga, strans, o crenguta verde...adica doua
http://mini-bonsai.com/c4/mainichi-e/
hai nu ma mai certati ca inca experimentez.....sper ca micutul meu sa nu se supere prea tare pe mine

D3rutat


--------------------------------------------------------------------------------
e alta specie. desi e verde, are interiorul lemnos, la tine e inca verde. mai asteapta


sasha

Trimis: Joi Mai 19, 2005 9:22 pm Titlul subiectului: dragut dragut de tot !!!

--------------------------------------------------------------------------------
ok lume probabil ca ati mai vazut dar eu de-abia am descoperit. ce...? pai uite asta ! enjoy:

clic aici

alin

--------------------------------------------------------------------------------
din experienta mea iti pot spune urmatoarele: sirma trebuie sa fie lacuita sau cu izolator. Altfel in contact cu planta va oxida si ai probleme. Eu de-a lungul anilor am incercat si metoda cu rasucitul in jurul crengi sau al tulpini, dar daca nu esti atent intra in coaja si se strica aspectul. Acum pe sirma de cupru de 1,5-2 mm il fixez cu cercuri mai largi din sirma mai subtire. Cind ramura verde are 4-5 cm poti sa-i rupi virful pentru a facilita ramificarea si lemnificarea ei. Toate astea ti le spun din experientele proprii.

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc pt ca imi impartasesti din experientele tale....acuma......crenguta mea ( ) adica a copacelului are cam 5 cm....si are doar 3-4 frunzulitze ......sunt chiar in varf......nu va fi nici o problema daca il rup..?oare..?
oricum in cazul acesta tot ce poate fi mai rau e sa pierd crenguta cea noua nu?....(probabil ca voi incerca)
in legatura cu schimbarea pamantului: am decis pana la urma sa mai astept pana la primavare.....dar am observat ca are mari problema cu drenajul.....
ce sugerezi sa il schimb acum sau sa astept totusi????
A..! si inca ceva....in perioada asta pot sa il tin afara???
pe balcon?

gabriela

--------------------------------------------------------------------------------
buna! am primit un bonsai Carmona acum o luna, este inflorit si este f frumos dar am o problema, am vazut un painajan rosu pe pamant si pe cateva frunzulite probabil ceva oua... l-am stropit cu "regent" 5 picaturi in 2l apa, asa mi s-a transmis de la floraria de unde a fost cumparat. e bine? nu e bine? am inteles ca acest bonsai este f sensibil la insecticide...

daca e bine: de cate ori sa-i fac acest tratament? se stropeste pamantul, tulpina si coroana? acum cand este inflorit nu ar dauna florilor?

daca nu este bun "regent" ce altceva sa folosesc si cum?

in general cum il feresc de insecte?

si , il tin pe pervaz, in interior, la rasarit, ce parere aveti?

Cornelia

--------------------------------------------------------------------------------
Eu stiu ca pentru paianjan rosu se foloseste Mitac. Dar poate merge si cu ce i-ai dat tu ...

gabriela

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc cornelia !
ai idee unde pot afla despre substante specifice pt bonsai Carmona? am citit ca acest bonsai este f sensibil la insecticide.
multumesc,
gabriela

Cornelia

--------------------------------------------------------------------------------
Piata romaneasca e dezastruoasa la capitolul asta. Multe substante si plante lipsesc de la noi. Nici vorba sa fie ceva de cumparat specific pentru Carmona. Cel putin eu in drumurile mele n-am vazut asa ceva ... Este posibil sa ai dreptate in privinta sensibilitatii bonsaiului la insecticide.

Asteapta si sfaturile bonsaistilor de aici.

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
In cazul in care continui sa observi insecte ce "alearga" pe suprafata solului inseamna ca nu este bun insecticidul. Eu iti recomand sa te duci la orice florarie si sa cumperi un insecticid total. Vezi ca scrie pe eticheta ceva de genul: Total Protection/All diseases. Il gasesti pe la florariile Tria's sau Iris.

De stropit, stropesti zonele afectate.De obicei, se stropeste coronamentul, insa in cazuri exceptionale( ex:daca ai oua in pamant) se stropeste si solul.Tratamentul se face de maxim 1 data pe saptamana.

Ii poate afecta si florile, dar e un lucru temporar.

In general, nu prea poti sa-l feresti de insecte.tot ce poti sa faci e sa-l tii intr-un loc aerisit ( adica sa circule aerul liber, NU CURENT CONTINUU de aer) si sa nu lasi apa sa balteasca.

Referitor la locatie. Daca are 4-5 ore de lumina directa pe zi ar trebui sa ii ajunga. Daca e cald afara, poti sa-l tii si pe balcon, daca nu ploua/frig


Gabriela


--------------------------------------------------------------------------------
draga cornelia, iti multumesc tare mult pentru raspunsul imediat .Ai dreptate "mitac" este specific pt.acarieni. Nu am gasit mitac dar am cumparat un alt produs pt. acarieni (acum nu-mi amintesc). Din pacate l-am stresat cu o substanta -"Regent"- recomadata , cum am mai spus, de floraria de unde a fost cumparat bonsaiul, si aceasta substanta este specifica pt gandaci de colorado... ATENTIE !!! nu faceti ca mine tineti cont de sfaturi competente, eu am crezut ca cei care comercializeaza flori stiu sa le si ingrijeasca...

Gabriela

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc f mult D3rutat pt ca mi-ai raspuns la toate problemele ridicate, sfaturile tale imi sunt f utile. am sa caut si o carte pt ingrijirea bonsailor , puteti sa-mi recomandati ceva?multumesc inca odata.
cu bine!

Gabriela

--------------------------------------------------------------------------------
pentru a nu va plictisi cu aceleasi intrebari care au mai fost puse am citit ce s-a scris pana acum si totusi nu-mi este prea clar: cum se uda :prin imersie? prin pulverizare ? la cat timp ? ma refer la bonsai Carmona...

inteleg ca i-ar placea sa stea totusi afara pe timpul verii. eu stau la bloc si am balconul inchis dar am pus niste jardiniere in exterior, oare i-ar placea mai mult sa stea afara intre cele doua jardiniere cu petunii? acum il tin pe pervaz in bucatarie in interior.
cu bine!

oany03

--------------------------------------------------------------------------------

buna gabriela!!!
prima regula in bonsai e ca nu exista reguli (cel putin astA am invatat eu de cand am inceput sa ma interesez de bonsai)....deci udarea ....ar fi bine sa o faci normal ca si la alte plante in ghiveci...adica la suprafata solului...(doar si in natura copacul primeste apa de sus prin ploaie nu?)....prin imersie risti sa se acumuleze saruri in sol (cel putin asa am inteles eu...oricum nu e de bine)sau un surplus de apa.....
alti sustin ca e bine ca o data pe sapt. sa ii faci o baie, adica sa il pui intr-un vas mai mare cu apa si apoi sa il lasi sa se scurga singur. deci udarea se face nu dupaun program ci atunci cand vezi ca e nevoie.
Varsta NU SE POATE AFLA DIN CATE STIU EU DECAT ca la orice copac prin inelele din trunchi ( nu cred ca ai vrea sa iti tai copacelul nu?)
dar poti incepe sa numeri anii da acum..daca a fost cumparat din florarie si nu de la colectionar nu poate fi prea batran.
cam atat , pa

D3rutat
--------------------------------------------------------------------------------
o carte pe care o poti cumpara se gaseste la Carrefour Orhideea, la sectiunea lor de carti. Se numeste THE BONSAI GUIDE/SCHOOL. E o carte mare si alba cu un mar pe coperta


sasha

--------------------------------------------------------------------------------
salut gabriela, poate ca vin tarziu cu raspunsul meu, insa acum am intrat pe site si am citit ce ai postat. din cate stiu eu paianjanii rosii se mai pot trata si cu o solutie de nicotina; cu alte cuvinte pui niste tutun intr-un pahar cu apa si il lasi acolo peste noapte.
stiu ca e un copacel foarte sensibil, si am auzit ca mai poate fi tratat si cu sapun insecticid, ca sa traduc mot-a-mot.........am citit cazuri in care s-a folosit de ex sampon (evident diluat in apa....mult diluat). eu de ex folosesc sapun vegetal, non-toxic, cumparat de la plafar - dar eu am un zelkova, nu cremona. nu stiu daca la noi exista pe piata diazonin, dar asta nu ar trb sa folosesti pt ca iti va omori copacelul.

Vizitator

--------------------------------------------------------------------------------
multumesc tare mult pt raspuns. deci eu l-am scufundat o data pe saptamana, vasul pana ce apa a acoperit pamantul si l-am tinut asa pana ce nu au mai iesit bule apoi l-am lasat la scurs. cam la doua zile il pulverizez cu apa.

cand spui "i se face baie" te referi la o scufundare a copacelului?

si tu ai un bonsai carmona, nu-i asa? cum ii merge?

cu bine !

sasha
--------------------------------------------------------------------------------
am vazut pamant pt bonsai; pe punga era scris in italiana si erau trecute urmatoarele:

carbonio organico ul secco Š .........30,5%
acidici unici sul secco 8,5
acidici unici sul secco 8,5
total azot 82
raporta C/N..........48
Cu ...50 ppm
Zu....40 ppm
minim turba 55
salinita 900/14000unit/cm

torba bionda
argila bentonitica
argila montmarillonitica
coreccia di pinus
silicati vulcanici

ma intereseaza sa iau pt zelkova si pt ulm chinezesc. intrebarea este: e bun pamantul respectiv pt copaceii mei?

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
Foarte bun. Ia-l fara ezitare. L-ai vazut cumva la Romstal ??


oany03

--------------------------------------------------------------------------------
da gabriela, exact la asta m-am referit......eu am citit pe undeva despre asta, dar nu in articole de specialitate si deci nu stiu daca e o solutie buna.....mie mi-se pare ca nu prea e buna, oricum in alegerea modalitati de udare depinde f mult de pamant......cu drenaj mai bun sau mai prost....al meu de exemplu are inca pamant de flori deci daca as incerca sa fac asta nu cred ca ar fi tare fericit....oricum ideea e ca trebuie sa experimentezi moduri de ingrijire pana a-l gasi pe cel care i se potriveste bonsaiului tau....ex: acelas bonsai(ac specie) crescut in zone de clima diferite, in medii diferite in tipuri de pamant diferite, reactioneaza diferit...deci ce am inteles eu e ca fiecare bonsai e unic, (la fel ca o persoana ) si trebuie tratat ca atare, nu ne-ar placea sa fim tratati toti la fel...(hraniti dupa program fix) ne-ar subjuga personalitatea nu? ei si bonsai sunt fiinte, nu?
asta am inteles eu pana acum pt cei cu mai multa experienta corectati-ma daca e cazul

sasha

--------------------------------------------------------------------------------
scuze ca am raspuns asa de greu. pamantul l-a gasit o prietena care a fost plecata in tara si de-abia azi am reusit sa vb cu ea. se pare ca l-a luat de la o florarie vis-s-vis de liceul Hasdeu, adica la intersectia numita Dimitrov (intersectia dintre Iancului si Obor). sper ca mai au !

Gabriela


--------------------------------------------------------------------------------
draga oany03, deci sa-i fac baie? are drenaj f bun, pamantul este originar, cred, oricum asa a fost cumparat.

cum ramane atunci cu spalarea pamantului?
ce sa fac pana la urma? ce-mi recomandati?

Gabriela

--------------------------------------------------------------------------------
buna sasha, scuze, nu am avut timp.
multumesc pt mesaj. sapun insecticid? cum se spala cu sapun un copacel cu floricele? se stropeste? sau cum?
si, inca p problema oare ce sa fac cu el cand plec in concediu? nu am incredere in nimeni pt o perioada mai indelungata...

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
si eu am probleme cu ganganiile......
tocmai am observat azi pe copacelul meu un fel de pureci verzui, mici, mici....si care se aduna cu duiumul la capatul frunzulitei........
cred ca e vina mea.........ca l-am lasat sa stea langa alte flori care aveau acesti pureci..........
oricum prea tarziu pt regrete.........
puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti despre ce insecta e vorba si cu ce pot sa tratez?.....
dar daca as incerca sa il curat doar, cu un betigas de urechi.........nu ar merge oare????nu as vrea sa il dau cu cine stie ce solutie pt ca e inca micut si pare mai sensibil?

D3rutat

--------------------------------------------------------------------------------
aceia sunt acarieni verzi, sau paduchi verzi. Nu merge sa-l cureti cu betisorul, pt k o sa ramana oua pe crengute/pamant.asa ca te duci la florarie si cumperi un insecticid
_________________

oany03

--------------------------------------------------------------------------------
orice insecticid e bun sau trebuie sa cer special pt acarieni??
si inca ceva, pot sa folosesc in acelas timp insecticid si fertilizator?
sau mai aman fertilizarea?
acu 2 saptamani am pus ingrasamant pt prima data, si acum sunt incantata sa vad cel putin 3 viitoare crengute sper, sau frunzulite asta.....pe langa pureci..........nu credeam ca se iau........si in plus au stat cam la 20 cm distanta.........
 
Sus