Discutii despre plantele comandate in Polonia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Stiu ca au fost multe comenzi la ei. Cam ce procent din plante v-au iesit exact ce ati comandat? Eu am fost foarte dezamagita de plantele care au inflorit. Nu prea au corespuns cu comanda si ma mira sa vad ca se fac in continuare comenzi la ei. Nu ca ar fi o problema asta pentru mine, doar ca ma intreb daca nu cumva am avut eu ghinion cu ele. La voi au iesit ca pe site?
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat si eu aproape tot ce apare la ei in oferta. In primul an nu prea au inflorit, decat poate o floare mica si amarata.
Anul trecut-adica vara a doua la mine in gradina, au inceput sa apara frumusetile, insa tufele au fost inca mici.
Poate reusesc sa pun poze, dar nu le-am pus etichete, asa ca nu prea stiu daca au iesit cum trebuia.
 

gabrielais

Active Member
Radu, bujorii si la mine inca nu au inflorit....nu pot spune daca iese sau nu ce trebuie...poate am noroc anul asta sa infloreasca ceva.
In rest celelalte plante au iesit cam ce trebuie cu mici exceptii, insa procentul de prindere a fost destul de mic. Eu personal nu pot da vina pe nimeni pt ca pamantul din gradina mea este destul de dificil, plantele chiar daca se prind cu greu supravietuiesc peste iarna (am pamant lutos care retine apa). Eu am fost multumita de fiecare data, mai ales raportandu-ma la pretul plantelor, chiar nu am de ce ma plange.
 

radu

Member
Va rog ajutati-ma cu un sfat ca am o mare problema - cu capul ar zice unii. Tocmai vorbeam cu Claude de faptul ca eu am plantat Daliile, si zicea ca le-am plantat prea repede si ca le-as putea pierde daca ingheata. Sunt plantate la adancime de 5 cm .
Ce ziceti sa fac ? Sa le las sau le scot ?
 

geodezia

Well-Known Member
Claude are dreptate sa stii si brume or sa tot fie astea se moaie la iuteala cum da frigu in ele cum gata ingheata ca au multa apa in tubercul mai bine scoate-le sa nu le pierzi mai ales daca sunt de rasa
avind apa multa la orice temperataura sub 0 grade iti ingheata apa din ele si salut se duc le gasesti innegrite
 

gabrielais

Active Member
Va rog ajutati-ma cu un sfat ca am o mare problema - cu capul ar zice unii. Tocmai vorbeam cu Claude de faptul ca eu am plantat Daliile, si zicea ca le-am plantat prea repede si ca le-as putea pierde daca ingheata. Sunt plantate la adancime de 5 cm .
Ce ziceti sa fac ? Sa le las sau le scot ?
Radu, faci cum crezi ca e mai bine, insa si eu am de gand sa le plantez astazi, si la noi in Moldova vremea nu e prea pietenoasa; eu zic ca daca este rece nu vor rasari plantute prea devreme ca sa le arda vantul rece, dar nici vreun inghet asa mare nu cred ca va veni incat sa omoare rizomii. Acum fiecare face cum crede, eu imi asum si anumite pierderi la o adica....acum 3-4 ani parca a venit o bruma prin mai, nu avem de unde sti capriciile vremii, daca e s-o patesti, o patesti. :-D Asta ca s-a ai si o varianta pro:)
 

geodezia

Well-Known Member
la noi az- noapte a fost frig am gasit gheata in caldaria cu apa o pojghita destul de groasa
mie imi e frica ca am pus gladiolele care crescusera in galeata si alea au fibra nu sunt asa apoase da acum asta este
daca or fi sa se faca sa se faca
adica Gabriela nici nu le scoate din pamint si ale mele sa pata ceva? hm ca le zic si vreo 2 acum
 

radu

Member
Va multumesc. Adriana mi-a sugerat sa scot Daliile si asta si facut . Restul bulbilor de Gladiole, Canna, Delphnium,Irisi etc. i-m plantat pe toti.
 

geodezia

Well-Known Member
ce va fac floricelele
calele au inmugurit adica au rasarit din pamint
la unele beginii iar la fel le-a dat muguri la altele nu
plantutele puse in pamint si-au dat drumul frumos
ale voastre ce fac ?
 

monika 82

Well-Known Member
Hemerocallisi mei au frunze noi, arata foarte bine!
Iar daliile din 5 varietati , 3 au deja mugurasi!
 

gabrielais

Active Member
Geo, ma starnesti si pe mine cu fritilariile galbene...:-D abia astept si eu...la toamna vreau narcise muulteeee, fritilarii, lalele tot muulteee...
La mine vad ca nu ies crinii luati asta toamna...doar unul vad ca a rasarit...mai astept, poate sunt mai lenesi..ca nici altii mai vechi in gradina nu au rasarit, in afara de clasicul alb..
In rest hemerocallisii si la mine toti au rasarit, lupinii toti au frunzulite, phlox-ul vad ca rasare se vad mustacioare verzulii...(cei mai batrani au rasarit de mult, sunt marisori).
Si eu sunt foarte multumita de polonezi..:)
 

geodezia

Well-Known Member
nu mai stiu daca la comenzile benex sau swiat dar in toamna m-a mincat undeva sa command si pt colegi crini
cred ca stiti tarasenia ca nu mai vor ca ma retrag etc m-am enervate si m-am suparat
pina la urma d-l sot mi-a zis sa ii iau ca gasesc eu loc sa ii pun
si I-am luat
si au fost multiii cam vre-o suta aproape
si I-am pus
si au inceput sa rasara padure ca I-am si pus unii linga alti
pe de o parte ma bucur ca voi avea muninatii la mine in gradina
pe de alta sunt atitia pusi intr-un loc de 1m juma pe 1 m juma max 2 m deci ap 4 m patrati va dati seama ce inghesuiala o sa fie
Va inteb se vor corcii ?
o sa fie tare ciudat toate felurile de crini inghesuiti acolo
idea pt mine este sa nu ma mai bag a fost invataminte de minte
cu toate asta ca sa vedeti oamenii
colega mea de servici e mai asa mai suparata nu ma vir in viata personala a nimanui
si I-am dat cite un bulb de pomana ca I-am zis ma fata eu am iubit florile pe pamintul asa mult sa am si pe lumea ailalta ca nu imi da nimeni flori pe acolo
acum m-a sunat super multumita si ea si sotul ei ca I-au inflorit lalelele date
uite cum am eu parte de flori dincolo
e ce parere aveti voi?
eu zic sa mai facem comenzi la poloneze macar de frtitilarii
au inceput sa faca cupe lalelele si la mine or sa infloreasca cam intr-o saptamina
si asa e pelerinaj pe la poarta sa vada narcisle alea batute
ca vin chipurile sa se intereseze de mine
si se uimesc cit sunt de frumoase
asa sa mi le deoache
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinii nu se vor corci..... numai daca te apuci sa plantezi semintzele rezultate..... si atunci e cam cu cintec... ca multi nu sint fertili si unii nu sint compatibili intre ei.

Ei o sa ai o mica padure de ei..... suficient sa iti ia ochii in primii ani..... problema apare doar cind unii incep sa se inmultzeasca.... si vor deveni prea desi ca sa o duca bine. 1-2 ani cred ca esti ok... apoi trebuie sa cauti sa ii distribui pe suprafatza mai mare.....

Singurul risc semnificativ e ca daca unii sint bolnavi ii vor imbolnavi si pe ceilalti.... si ca unii care sint mai pretentiosi nu vor spori in vigoare daca nu au suficient spatiu.
Toata chestia e sa le placa pamintul si locul unde i-ai pus.....
 

geodezia

Well-Known Member
mulumesc este o bucata artificala facuta adica pe ciment am pus pamint ingradiata cu pietre acolo sunt grosime pamint max 20 cm dar vad ca le prieste la toate cite am pus zambilele au iesit si sunt super frumoase lalelele la fel acum si crini au rasarit padure
cu semintele de crini inca nu m-am apucat am incercat cu gladiolele si m-am lasat pagubasa
inca odata multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
hmmm... la crini la trebuie mai mult... macar 40 de cm de pamint.. preferabil 60 . La toamna va trebui sa le maresti grosimea stratului..... altfel posibil sa nu reziste peste iarna.
 

geodezia

Well-Known Member
m-am gindit si eu ca mai trebuie pamint am sa vad ce si cum pina la toamna poate mai pun acolo niste pamint
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In perioada aceasta e ok, dar la vara nu le va fi bine in stratul acela. Pamantul se va usca rapid.
 
Sus