Discutii despre gazon

Claudiavis

Active Member
Ma bag si eu in vorba, ca sint patita cu gazonul si cu trifoiul :D

Si eu recomand tot semintele de gazon Everris, asa cum a spus si domnul Barsan Octavian. Sint super, incoltesc pina in noiembrie tirziu. La temperaturi mai ridicate deja dupa 4-5 zile se vad firisoarele de iarba.
 

Claudiavis

Active Member
Ce sa patesc cu trifoiul... Am luat de buna ce scria pe net, ca ar putea inlocui cu succes gazonul (si ca n-are nevoie de ingrijire).... asa ca mi-am pus in toata gradina :D.

Intr-adevar, n-are nevoie de ingrijiri, dar nici nu e frumos, saracu'... si saracii de noi, ca acum sapam iar, intoarcem brazdele si punem gazon. De la Everris! Arata frumos ce am pus in toamna, probabil ca in final va fi un amestec de gazon cu trifoiul care va mai supravietui. Iese si foarte repede gazonelul asta - intr-o saptamina, daca temperatura noaptea e in jur de 5 grade. Posibil si mai repede, daca o sa fie mai cald. Anul trecut noi puneam gazon pe la sfirsitul lui noiembrie, si-a iesit pina sa dea zapada.
 

elianna

Well-Known Member
Mda! Nu prea seamana a trifoi. Se poate sa fi iesit din semintele existente in pamant care au germinat mai repede?
 

elianna

Well-Known Member
Nu stiu ce sa spun. Eu il tund mai scurt, max 3 cm cand e foarte cald. E inca tanar si nu este destul de des.
 

Claudiavis

Active Member
Dupa studii indelungi pe net, am ajuns la concluzia ca Gazonel e bolnavior - se pare ca vremea umeda si nici prea calda, nici prea rece a favorizat dezvoltarea fungilor. Asa ca l-am stropit cu un fungicid sistemic, care ofera si protectie pt vreo 3 saptamini, in care am adaugat Cropmax.

Solul meu e cam nasol, argilos, se intareste pe radacini foarte repede, si in unele zone eu il suspectez ca: sau a fost un sol secatuit de substante nutritive (am adus pamint cind am facut gradina), sau a fost tratat cu cine stie ce minuni, ca pina la gazon, si buruienile cresteau greu pe el. Asa ca trebuie sa muncesc un pic mai mult sa aiba Gazonel ce minca si sa aiba conditii bune pt radacini. OOOOOF, in ce m-am bagat.....

Acum chiar iau foarte in serios tunsul regulat, scarificarea, aerisirea solului.... chiar nu vreau sa mai sapam inca o data tot!!!!
 

elianna

Well-Known Member
Am tras mult si eu cu gazonul si tot nu e foarte in regula. E mai usor si prefer sa ma ocup de trandafiri sau alte plante decat de gazon. Dar acum ca-l am, ma ocup si de el.
 

Claudiavis

Active Member
Dupa ce l-am stropit cu fungicid + Cropmax, la citeva zile i-am pus si ingrasamint cu eliberare lenta. Cred ca asta a fost buba - solul e foarte sarac. Chiar si unele plante decorative cresc cam ciudat (cu frunze decolorate, cu nervuri evidente..... brrr). La vreo saptamina dupa ce i-am pus ingrasamintul, gazonul si-a schimbat total aspectul: a devenit mai verde (pina atunci era un verde galbui, bolnavicios), a crescut parca dintr-o data, cu fire mai groase si mai matasoase (pina atunci avea fire subtirele si tepoase) si s-a indesit. L-am tuns ieri si de atunci sint in extaz. In sfirsit am si eu un gazon frumos! :D Ma rog, mai are prin el oarece balarii, dar per ansamblu e frumos, minca-l-ar mama! Nici nu tin neaparat sa fie gazon "aseptic", fara alte plante.
 

Claudiavis

Active Member
Ca bine zici, de cind zic sa fac o poza - comparatie intre gazon si trifoi. Ca mai am si trifoi in juma' de curte :-D...
 

alex mentea

New Member
Eu am cumparat rulouri de gazon de la o firma inscrisa pe afacerist.ro Am fost foarte multumit, pret, livrare si montaj.
 
Ultima editare de un moderator:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
@alex mentea, nu facem promovarea unor firme pe forum asa ca am sters linkul. Cu totii stim ca se poate si sa punem rulouri de gazon...majoritatea insa preferam metode mai traditionale din diverse ratiuni.
 

efi

New Member
Rog sa ma sfatuiti ce sa fac cu ciupercile crescute in gazon. E insamantat asta primavara, si acum cateva zile, dupa tuns, l-am greblat sa scot uscaciunea de la radacini. Dar si dupa greblare au aparut. Il ud cu instalatie automata cu aspersoare spray, o singura data pe zi, noaptea. Este in soare gazonul. Pun si poze. Multumesc.
 

Atașamente

Gigi

New Member
Nou in ale gazonului deranjez cu o intrebare ... am plantat gazon rulou ... are deja 3 luni de la montare
si pana ieri arata bine .
Un neiubitor de gradini a intors un Mercedes AMG pe el si m-am ales cu cateva adancituri si inestestice
dar care vor incurca la tundere ... pana voi monta niste stalpi antiparcare ( bordura are dar a urcat si peste
ea ) ma gandeam sa amestec nisip cu pamant/mranita ( nisip mai putin ) si incet, incet ( adica repetat la cateva zile ) sa
incerc sa presar peste zonele adancite fara a acoperii TOTAL din prima nivelul firelor de gazon in incercarea de a
aduce adancitura la nivelul terenului din jur ... e ceva de munca caci suprafata e maricica ca lungime ..

Ma tem ca acoperit gazonul sa nu reuseasca sa iasa prin adaosul de pamant ... sau sa faca asta in iarna ?

Exista si alte solutii ? afara de aceea de a decoperta ruloul pe zonele rspective si de a relua operatiunea de montare
a unui rulou nou .. adaus pamant, nivelare, tasare , montare ..

Multumesc anticipat pentru un sfat util ..
 

Claudiavis

Active Member
Nou in ale gazonului deranjez cu o intrebare ... am plantat gazon rulou ... are deja 3 luni de la montare
si pana ieri arata bine .
Un neiubitor de gradini a intors un Mercedes AMG pe el si m-am ales cu cateva adancituri si inestestice
dar care vor incurca la tundere ... pana voi monta niste stalpi antiparcare ( bordura are dar a urcat si peste
ea ) ma gandeam sa amestec nisip cu pamant/mranita ( nisip mai putin ) si incet, incet ( adica repetat la cateva zile ) sa
incerc sa presar peste zonele adancite fara a acoperii TOTAL din prima nivelul firelor de gazon in incercarea de a
aduce adancitura la nivelul terenului din jur ... e ceva de munca caci suprafata e maricica ca lungime ..

Ma tem ca acoperit gazonul sa nu reuseasca sa iasa prin adaosul de pamant ... sau sa faca asta in iarna ?

Exista si alte solutii ? afara de aceea de a decoperta ruloul pe zonele rspective si de a relua operatiunea de montare
a unui rulou nou .. adaus pamant, nivelare, tasare , montare ..

Multumesc anticipat pentru un sfat util ..
E buna ideea ta. Cred ca merge chiar mai mult nisip - nisipul nu face rau gazonului, si nu se taseaza asa usor ca mranita.
 

cristi-m

New Member
Salut,

Vin si eu o problema pe care o am de multa vreme cu gazonul, si am incercat tot felul de rezolvari, insa nu am reusit.

Mai intai putina istorie, pt intelegerea contextului (incerc sa fiu cat mai concis, fara sa dau explicatii acolo unde cred ca nu e relevant).
In scopul amenajarii terenului, am bagat umplutura de pamant vreo 30-40 cm. Pamantul adaugat este mai galben, dar nisipos (cel existent era lutos si compact, se sapa cu tarnacopul, foarte nasol pamant...).

Pt amenajarea gazonului, mai intai am montat sistemul de irigatii automat, am montat plasa anti-cartite peste care am asezat vreo 10 cm de pamant negru (gradinarul l-a reperat pe unul care aducea in zona si mi-a zis ca e bun), dar si acesta este nisipos, se usca repede si dreneaza bine. Mi se pare ca nu e tocmai bun, dar ma rog...
A urmat insamantarea, iar anul trecut s-a dezvoltat destul de ok, desi deja se intrezarea o problema:
Poza din 3 sept 2016 cu primele fire:
20160903_130405.jpg

Poze din 4 oct:
20161004_081524.jpg 20161004_081627.jpg

Anul acesta in primavara, am facut o greseala, si anume cred ca l-am taiat prea scurt. A inceput sa se ingalbeneasca candva dupa. Cand s-a mai pus caldura, nu era inca ok, si am crezut ca il ud prea rar, asadar am setat programatorul pt udare zilnica. Nici atunci nu a fost bine, ba in plus, mi-au aparut si ciupercile (din alea ca in padure). Atunci am citit ca ar trebui udare dimineata, ceea ce am si facut. In continuare nu a fost ok. Am incercat si udare la 2 zile, s-a ingalbenit dupa prima zi fara apa (cred ca e si pamantul care dreneaza bine si nu retine umezeala, in plus stau intr-o zona cu vanturi frecvente care usca gazonul).
Pe la sfarsitul verii mi-am luat si un scarificator, si am trecut la treaba. Acesta are vreo 6 randuri de cutite, cu care aduna iarba moarta si eventual zgarie superficial pamantul (cred ca patrunde max 2 cm in pamant). La 2-3 sdaptamani dupa operatie, gazonul nu era mai ok decat inainte.
Poza din 24 aug 2017, cu una din zonele cu probleme:
20170824_085408.jpg

Intre timp, am mai dat si cu azot de 2 ori, iar in octombrie i-am dat ingrasamant complex.
La inceputul toamnei, si-a mai revenit in mare, insa am ramas cu cateva zone unde este rar si cam galben. Mi-a fost clar ca bajbai, pana ce mi-a traznit o idee, si poate ca sunt pe calea cea buna :-)
Poze din 13 sept 2017:
20170913_080140.jpg 20170913_080149.jpg 20170913_080207.jpg

Daca ne uitam pe poza de la insamantare, se poate vedea ca zonele ingalbenite si rare de acum coincid oarecum cu zonele in care se aduna apa la momentul insamantarii. Ceea ce inseamna ca apa care nu este absorbita de gazon din celelalte zone mai inalte, se aduna inspre zonele mai joase facand ca radacinile ierbii sa putrezeasca. Este posibil? va rog pareri.

Daca se confirma asta, ce solutie mai inteligenta am acum?
1) In zonele mai joase, sa presar pamant incetul cu incetul, in vreo 2-3 randuri, astfel incat sa nu omor iarba aia care mai e. Apoi insamantez in locurile unde nu mai creste deloc.
2) Sa vin o singura data cu un covor de pamant in zonele mai joase, si sa-l aduc la nivel dintr-un foc. Diferenta fata de 1, ar fi ca va trebui sa insamantez mai mult, si uniform etc etc
3) Sa presar nisip incetul cu incetul?
4) Sa presar nisip dintr-o data?
5) Alta?

Multumesc pt eventualele sfaturi calificate.

Cristi
 

Dobre Bogdan

New Member
Se usuca! Desi il ud cate 3 ore seara sau dimineata tot se usuca. Iarba aia urata din el n-are nimica, in 3 zile face seminte, dar gazonul nu creste deloc. Zic eu e cald, normal, dar la vecinul meu nu e cald? La el e verde si frumos. Acum e adevarat, el l-a pus de 2 ani, are radacina, al meu nu prea cred ca a apucat sa faca prea adanca. Sper sa-si mai revina la toamna. Tot atunci voi incepe operatiunea: Smuls iarba urata - turnat seminte de gazon in locul ei...
Deci, in zonele caniculare (ca tot e la moda cuvantul asta) gazonul se pune toamna si nu primavara devreme. (nu va luati dupa cutie ca se poate planta si in iulie ca nu e asa)
Eu am pus gazonul vara in iulie unde erau 45 grade in soare și îl udam din ora in ora și acum după 3 ani am un gazon extraordinar. Îl ud in fiecare seara și când pot dimineața. Îngrășământ mraniță.
 
Sus