Discutii despre gazon

taia

Active Member


Asa arata.Se schimba capetele de taiat : unul pentru gard viu,celalalt pentru iarba.Este cu acumulatori .Eu sunt tare multumita de ea.
 

elianna

Well-Known Member
Arata foarte bine, mica si usor de manevrat. Nu pot sa maresc poza dar parca e Bosch.
Multumim pentru informatii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Presupun ca are si coada, nu? :? Ca sa nu stai in patru labe :rofl: Foarte tare, cred ca e perfecta ca sa tai pe sub arbusti si in jurul lor
 

taia

Active Member
Eu am ales o poza la intamplare,ca sa vedeti cum arata.Asta din poza e Bosch,dar se gasesc si alte marci.Nu are coada lunga,dar avantajul fata de cele manuale, este ca doar o dirijezi pe unde vrei sa tunzi,fara sa faci "scurta" la maini si bineanteles ca randamentul este mult mai mare .
 

elianna

Well-Known Member
Mumtumim inca odata. Nu ma gandisem deloc la varianta asta dar sigur am sa-mi regandesc investitiile pe anul asta.
 

lalbinel

New Member
buna!am pus gazon an fata casei acum 2 ani.problema e ca pe strada avem asfalt si binenteles si borduri.pe partea unde este asfaltul probabil se prea ancalzeste pamantul an timpul zilelor de vara si gazonul se arde pe o latime de cca 20 cm dealungul bordurii de la caldura excesiva emisa de asfaltul ancins.la primavara as dorii sa refac an totalitate gazonul.ami da cineva o idee cum pot sa fac sa izolez pamantul unde este gazonul de caldura betonului si asfaltului aflat an vecinatate?ms anticipat :nu stiu:
 

elianna

Well-Known Member
claude a spus:
Presupun ca are si coada, nu? :? Ca sa nu stai in patru labe :rofl: Foarte tare, cred ca e perfecta ca sa tai pe sub arbusti si in jurul lor
Am facut un mini studiu de piata. Se gasesc foarfeci la mai multe firme: Bosch, Skil, IKRA, la preturi intre 160 ron (SKIL) si 359 si peste 500 ron (la Bosch). SKIL este cumparata de Bosch, deci este buna calitativ iar la pret era 170 ron dar nu are coada. Una singura am gasit cu coada, IKRA GS 12, la 190 ron, insa numai on line.
 

elianna

Well-Known Member
Pai d'aia am facut studiul ca nici eu n-aveam in plan achizitia asta care va intra desigur in sacul mare cu "neplanificate" dar necesare :)
 

cistele1

Member
Imi plac gradinile englezesti in care linia dintre gazon si stratul de flori nu este dreapta, ci curgatoare. Oare cum se face delimitarea aia perfecta intre gazon si strat? Nu se vede nimic in poze...

Am vazut separatoare de gazon gen cele de la Gardena dar alea sunt vizibile, am auzit de idei cu bucati din placi de policarbonat transparent ... Are cineva vreo idee?
 

cistele1

Member
Sau a incercat/vazut instalate bordurile de gazon a celor de la OASE Gmbh Germania? Se pare ca exista un importator in Oradea dar eu pana acum nu am vazut produse de la ei.
 

dalailana

Member
Buna gradinari: voi ce seminte de gazon ati plantat, mai tineti minte? Am o problema am cumparat seminte de la starsem gazon sport, am facut proba de germinare si din pacate dupa 9 zile au germinat sub 40% . trebuie sa ma orientez spre altceva. ati avut succes cu altceva?
 

elianna

Well-Known Member
Mi-am cumparat foarfeca electrica de tuns gazonul marca SKIL. Arata aprox la fel ca cea Bosch dar e mult mai ieftina. Are si acumulator de rezerva. Acumulatorul tine cam pentru 10mp de gazon. Are viteza si se manevreaza usor chiar daca n-are coada. Mi s-a parut foarte distractiv chiar daca am mers in 4 labe. Dupa cateva ore am simtit si efectele :rofl: :cry:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: :tavalit:
Spune-mi si mie te rog de unde si cu cat ca tare mi-ar placea si mie una.
La vara planuiesc si eu un peticutz-doua de gazon :D
 
Sus