Discutii despre gazon

veretregn

Active Member
fisulix a spus:
Multumim pentru calificativul de nesimtiti ("afirmare are unui ego care depaseste limita bunului simt") si pentru calduroasele urari de bine ("Va doresc cartite!"). Esti un dulce.
Multumirile nu sunt acceptate. Directioneaza-le catre cei care se lupta sa faca economie la apa, energie si combustibil. De ce am face un pas mic inspre protejarea planetei si sa nu primim inimic in schimb, cand putem face un pas mic spre distrugerea ei cu inima plina de bucurie?!
 

taia

Active Member
veretregn a spus:
fisulix a spus:
Multumim pentru calificativul de nesimtiti ("afirmare are unui ego care depaseste limita bunului simt") si pentru calduroasele urari de bine ("Va doresc cartite!"). Esti un dulce.
Multumirile nu sunt acceptate. Directioneaza-le catre cei care se lupta sa faca economie la apa, energie si combustibil. De ce am face un pas mic inspre protejarea planetei si sa nu primim inimic in schimb, cand putem face un pas mic spre distrugerea ei cu inima plina de bucurie?!
Cred ca exagerezi...nepermis de mult, si in ceea ce priveste :economia la apa,si mai ales in privinta limbajului pe care-l folosesti.Chiar crezi ca udarea celor cativa mp de gazon din gradinile noastre ROMANESTI, vor duce la distrugerea planetei ?! Hai sa fim seriosi !!! Florile si legumele din gradini au nevoie mult mai mult de apa,in perioadele de seceta.Sau nici asta nu mai avem voie sa plantam aici in ROMANIA, ca daca o facem suntem nesimtiti si distrugem planeta ? Am avut sansa sa ma plimb ceva prin Europa,si vreau sa-ti spun ca am vazut prin parcurile si gradinile ( inclusiv din Belgia),mergand aspersoarele, cum nu prea vad pe aici,la nesimtiti.La voi se poate,si la noi NU, ca suntem ROMANI ? Ar trebui sa-ti aduci aminte ca si tu faci parte tot din aceasta natie NESIMTITA, chiar daca acum traiesti in alta parte.Niciodata nu vei fi altceva,decat roman...chiar daca-ti place sa te crezi altfel.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic sa nu va ambalati prea tare...din cate stiu despre Horea, cred ca reactia lui era generalizata, nu se referea doar la romani ci la toata lumea...modul in care si-a exprimat frustrarea fata de lipsa de grija generala a fost cam nefericit dar nu cred ca e un atac la romani.

Il rog pe Horia sa fie putin atent la exprimare...dezbaterile sunt minunate atata timp cat fiecare isi spune parerea si nimeni nu e jignit
 

taia

Active Member
"Daca ati fi trait intr-o zona umeda, ok, insa in Romania ultimilor ani, a creste gazon esta un act de profunda sfidare a naturii si afirmare are unui ego care depaseste limita bunului simt.

Eu ma bucur cand vad si aud povesti despre gazon distrus. Chiar si cei mai ignoranti dintre noi trebuie sa inteleaga ca exista scjimbari climatice si ca amprenta co2 a gazonului este mult prea mare pentru a nu a fi indrtatit sa o condamn. Oamenii buni si rai, Romania nu are climatul Marii Britanii, nu beneficiaza de Gulf Stream si nici de umiditatea necesara gazonului."

Se refera doar la Romania si la romani.
 

veretregn

Active Member
Vreau să generez discuții! Vreau ca oamenii să se gândească serios la problema aceasta. Vreau ca oamenii să aibă gradini frumoase, însă cu respect față de toată viața din jurul lor.

@Taia... deturnezi discuția! Nu am făcut o comparație între Romania și Belgia. Tu ai făcut-o! Te-ai îndepărtat de discuție și ai încercat să îmi pui cuvinte în gură. În plus, nu am spus nesimtit! Am spus folosit o sintagmă care ar fi trebuit înțeleasă ca a fi mult mai gravă decât un trivial "nesimțit".
Nici belgienii, nici românii și nimeni nu merită luxul de a avea un gazon. Sunt oameni care călătoresc kilometri întregi după apă, clima este în schimbare și asta din cauza activității umane.

Comparație: în Belgia există din ce în ce mai mulți oameni care renunță la gazon din motive ecologice.

@Claude Să stropești cu apă pe jos în timp ce sunt alții însetați?! Ce rost mai are o exprimare cizelată?

Fiecare dintre cei cu un bun simț au văzut dealuri care erau odinioară verzi, în vară pârjolite. Gazonul este o indulgență mult prea poluantă. Eu nu pot să înțeleg cum un om cu bun simț, conștient de faptul că în propria țară sunt zone aflate în deșertizare poate să dea drumul la un robinet și să nu simtă un nod în gât. Într-un sat din Hunedoara, bătrânici cărând apă dintr-o parte în alta a satului. Am cărat cu taică-meu cu un automobil 7000 l într-o zi la un amărât de cioban să își adape oile... Le era sete!!! Să vezi tu acolo simțire într-un animal însetat. Am fost în sudul țării și erau lanuri și lanuri de uscăciune. Înteaga ființă suferă într-o astfel de dezolare. (Asta am spus-o nu pentru că vreau să arăt cât de minunat sunt eu, ci că sunt conștient de efectele secetei în Romania. Dar voi care trăiți acolo?!)

Văzând toate acestea și încercând să ajut mă simt îndreptățit să am o opinie și dacă stau să mă gândesc mai bine... alături de lipsă bun simț, adaug lipsă de solidaritate, aroganță, agoism imediat și lipsă de respect față de ceilalți cetățeni aflați la nevoie.



Un gazon:
- necesită tăiere - consum de electricitate/ combustibil.
- necesită aerare - timp
- necesită fertilizări - consum chimicale
- necesită irigare (țara arde și baba aspersează)
- nu oferă umbră
- nu încurajează diversitatea, nu aduce albine, nu aduce fluturi
- este menit doar să fie verde, să arate bine și să fie călcat în picioare.
Eu consider că trebuie încurajate practicile sănătoase. La fel cum suntem atenți la alimentele pe care le consumăm, la fel trebuie să fim atenți la lucurile pe care le modelăm. Impactul acțiunilor noastre chiar dacă nu este imediat, va avea mereu un ecou.

P.S. Nu vreau să supăr pe nimeni, nici măcar pe Taia. Însă dacă noi nu facem, cine va face pentru noi? Întotdeauna o schimbare socială, culturală, politică a început cu voința unui singur om. Și întotdeauna au fost mai mulți cei care s-au împotrivit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu prea mai incerc sa ajut in felul acesta...consider ca cine are macar un neuron viabil poate si singur sa-si dea seama de niste lucruri de acest gen, cand vad cum oamenii isi construiesc si ei viluta, la campie si primele plante care apar acolo sunt un rand de conifere si gazonul, simt ca o iau cu capul si imi trece orice chef de a ajuta... :|
 

fisulix

Member
veretregn, in primul rand multumesc-ul era ironic, iar cat despre replica ta "@Claude Să stropești cu apă pe jos în timp ce sunt alții însetați?! Ce rost mai are o exprimare cizelată?"
Eu zic sa nu mai mananci nici tu nimic ca doar si in Africa sunt copii care mor de foame. E degenerata discutia care ai inceput-o si eu optez sa ma opresc aici. Succes la salvat lumea.
 

mg

Member
veretregn a spus:
Vreau să generez discuții! Vreau ca oamenii să se gândească serios la problema aceasta. Vreau ca oamenii să aibă gradini frumoase, însă cu respect față de toată viața din jurul lor.
.................
viewtopic.php?f=49&t=16953 ...si mandea spunea ca asa nu se mai poate , asa ca pt anul viitor , voi subtia mult si asa mica mea gradina .
 

veretregn

Active Member
fisulix a spus:
veretregn, in primul rand multumesc-ul era ironic, iar cat despre replica ta "@Claude Să stropești cu apă pe jos în timp ce sunt alții însetați?! Ce rost mai are o exprimare cizelată?"
Eu zic sa nu mai mananci nici tu nimic ca doar si in Africa sunt copii care mor de foame. E degenerata discutia care ai inceput-o si eu optez sa ma opresc aici. Succes la salvat lumea.
Eu doar îți propun să nu faci excese, nu să te înfometezi.

*

Și gata mă opresc și eu cu un citat al lui Hugo: "Nu exista nici plante rele, nici oameni rai. Nu exista decât prosti cultivatori. "
 

A I3 I

New Member
Avand in vededere intretinerea gazonului din iarba si riscul ca in lunile de vara sa ai doar pamant in curte as vrea sa aflu pareri despre gazon amestec de iarba si trifoi ? este mai rezistent? mai usor de intretinut?
 

A I3 I

New Member
am auzit ca se raspandeste peste tot , dar vroiam sa stiu daca voi avea curtea cu verdeata vara ? anul acesta am fost in concediu si dupa 10 zile tot gazonul cu iarba era uscat si distrus.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si iarba clasica se usuca daca e seceta puternica, si se usuca si trifoiul...diferenta fata de gazon este ca rezista mult mai bine, totusi, nu e nevoie sa o uzi zilnic si, daca se usuca, dupa prima ploaie zdravana isi revine, inverzeste instant :D

Gazonul are niste reguli: uda -tunde, uda-tunde. E mult mai pretentios si cand lipseste apa si cand aceasta e ste in exces.

Eu am in curte iarba si petece de trifoi care au aparut spontan si sunt foarte multumita asa.
Trifoiul...are un singur dezavantaj...primavara rasare ceva mai tarziu decat iarba, deci daca ai insule doar cu trifoi acolo va trebui sa ai grija la trafic, pana rasare. Daca in schimb e in amestec cu iarba eu zic ca e perfect
 

Roxana Peled

Active Member
Daca tot se vorbea de Romania ceva mai sus in topic nu ma pot abtine sa remarc o realitate trista legata de gradinaritul in tara noastra :(
Problema climei de la noi este ca nu este nici colo nici dincolo, e cald ca naiba si seceta vara si frig ca naiba si uneori seceta si iarna.
Uite de exemplu o planta inlocuitoare de gazon pe care eu am vazut-o raspandita prin tot Bangkokul, arata superb, sta in plin soare la temperaturi greu de descris si nici nu-o uda nimeni:
http://www.google.com/search?q=carabo+g ... 4ASy3oDICQ

Singura problema este ca nu prea vrea sa fie congelata :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine si tu, deja ma agitam vazand ceva care sta verde si fara apa si tu-mi dai cu gerul in cap :roll:
 

veretregn

Active Member
Re: cel mai bun gazon...??

violeta1910 a spus:
nu am suprafata mare...si de aceia as vrea ca acel loc ca sa nu mai stea gol ca sa pun ceva acolo...o sa incerc ce mi.ati recomandat....daca nu pe acea parte de pamant ceidee de flori mi.ati da ca sa pun daca nu gazon...eu la asta m.am gandit...
Care este dimensiunea? Poți face o fotografie?

Observație:

Eu înțeleg că dorești gazon, însă Brăila are un climat dificil pentru așa ceva. În primul rând precipitațiile sunt scăzute tot timpul anului cu excepția primăverii. Apoi temperaturile sunt ridicate. Iernile sunt mai blânde, însă bate crivățul care la rândul lui este un determinat de un curent uscat. Vara, pentru că aerul este uscat soarele are o intensitate mult mai mare decât în alte părți. Cu alte cuvinte este foarte dificil să menții un gazon de calitate, chiar și în condițiile în care l-ai uda zilnic. În ciuda prejudecăților, un gazon are nevoie de de mai mult decât umezeală. O temperatură prea ridicată a solului influențează foarte mult calitatatea lui. Ceea ce spun eu este că nu este imposibil să ai un gazon frumos, însă pentru aceasta va trebui să ai foarte multă grijă de el, o factură la apă, plus considerentele ecologice.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Roxana Peled a spus:
Uite de exemplu o planta inlocuitoare de gazon pe care eu am vazut-o raspandita prin tot Bangkokul, arata superb, sta in plin soare la temperaturi greu de descris si nici nu-o uda nimeni:
http://www.google.com/search?q=carabo+g ... 4ASy3oDICQ

Singura problema este ca nu prea vrea sa fie congelata :)
Ce nevoie are de udare in Bangkok cand acolo te simti sub dus imediat ce iesi afara dintr-o incinta? E atata umiditate in aer incat sa nu ai nevoie de udare. Gandeste-te si la orhidee care acolo traiesc bine mersi cu radacinile pe afara acumuland apa din atmosfera.
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, ai dreptate doar ca la gazon sa vezi ce bat si acolo aspersoarele toata ziua :)
Problema la noi in tara e ca vara-i desert, iarna-i Siberie.
 

Claudiavis

Active Member
Fratilor, si pina la urma ce facem daca vrem sa avem in gradina un covoras verde si fara buruieni? Troscotul o fi bun? Trifoiul elimina buruienile? Dar exista de cumparat seminte doar de trifoi, sau doar de troscot?
 
Sus