Discutii despre gazon

gildi1

New Member
einsteinitza a spus:
Sa va spun cum am facut eu "gazon japonez", din lipsa de timp pentru "gazon englezesc".
felicitari!m-am gindit si eu la "gazonul japo"care de altfel la cutie costa scumpulet de tot 50ron pe jum.kg, pt o portiune mica de teren aflat in jurul casutei n.de vacanta unde am incercat mai multe feluri de ierburi (gazon umbra,sport,trifoi) si din cauza ca nu prea am dat pe acolo ne-au aspteptat intotdeauna catastrofe de 1 metru.desigur nici urma de iarba de calitate,iar am inceput sa sap si sa scot radacini.........merge greu,noroc ca terenul e f mic.acum arata jalnic,chiar acum citeva zile cind ne aflam acolo si filozofam cu sotul la fumul unui gratarel,a trecut in fata portii un rrom cu palarie care vazindu-ne a facut cruce si a mers mai departe.... :?
oricum,a fost relaxant sa lucrez cu pamintul (metoda japonezilor de relaxare functioneaza) dar pacat ca mainile nu prea rezista (ziua urmatorare parca erau din cauciuc dur),deci poate trebuie sa ma orientez si eu mai spre gazoanele orientale(cei drept nu prea am vazut asa ceva in japonia) ,caci oricum imi plac f mult florile de cimp.daca ai niste seminte poate facem schimb.?
 

disperat

Member
Se usuca! Desi il ud cate 3 ore seara sau dimineata tot se usuca. Iarba aia urata din el n-are nimica, in 3 zile face seminte, dar gazonul nu creste deloc. Zic eu e cald, normal, dar la vecinul meu nu e cald? La el e verde si frumos. Acum e adevarat, el l-a pus de 2 ani, are radacina, al meu nu prea cred ca a apucat sa faca prea adanca. Sper sa-si mai revina la toamna. Tot atunci voi incepe operatiunea: Smuls iarba urata - turnat seminte de gazon in locul ei...
Deci, in zonele caniculare (ca tot e la moda cuvantul asta) gazonul se pune toamna si nu primavara devreme. (nu va luati dupa cutie ca se poate planta si in iulie ca nu e asa)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Disperat dar poate trebuia sa-ti alegi alt tip de gazon. Vecinul tau ce tip de gazon si-a pus? Ca sunt o gramada: pentru umbra, pentru soare, gazon inalt sau pitic, gazon pentru pamant fertil sau pentru pamant mai nisipos, pentru pH de nu stiu care ...

Dupa mine e important sa alegi tipul potrivit de gazon.
 

disperat

Member
Mi-am luat gazon sport. E bun, pentru ca am mai pus si anul trecut pe portiuni mai mici si a fost (si este) ok. Daca stiam ca va fi asa de cald luam pentru terenuri aride.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai mai bine, pentru ca se pare ca si verile urmatoare vor fi tot cam asa. Cel putin asa zic oamenii cu previziunile... :|
 

ghia_don

Active Member
Angelinna wrote: 19 mai 2007
salutare tuturor
am in curte o bucata de gazon de vreo 300 mp, l-am pus pe la sfarsitul lui martie. este gazon tip sport de la Vilmorin. am fost foarte incantata de el, a iesit peste tot foare des si arata foarte bine. de aproximativ o saptamana, (cam la a 3-a 4-a tundere) a inceput sa se ingalbeneasca prin unele zone. nu inteleg de ce, pentru ca nu am schimbat nimic in programul de ingrijire. il udam mereu cand incepe pamantul sa se usuce. este oare posibil sa se ingalbeneasca de la prea multa apa ? pur si simplu dintr-un gazon foarte frumos acum ne uitam la el si culegem smocuri de fire uscate de peste tot. cum am putea sa oprim acest proces ??? nu inteleg ce se intampla cu el ... prima data am crezut ca este de vina trimmerul pe care l-am cumparat pentru finisarea marginilor, mi se parea ca pe margini, pe unde l-aretezat guta, e mai deteriorat ca in mijoc. acum, au aparut pete de ingalbenire si in zonele centrale.
trebuie sa va mai spun ca acum vreo 3 saptamani l-am stropit pentru buruieni, cu o substanta cumparata de la piata Rosetti, pentru ierburile cu frunza lata. buruienile au murit si ierbicidul si-a facut treaba. este posibil ca acum la mai bine de trei sapatamani gazonul sa fie afectat de substantele astea?

schlucky wrote:
eu nu sunt mare experta....ceea ce stiu am invatat si eu de pe forum, caci s-a mai discutat destul despre gazon, dar ca si probleme ar putea fi: apa prea putina, am inteles ca in ro. este acum destul de cald sau chiar cald => seceta => cerinta de apa mare, daca gazonul e tanar cel putin de 2 ori pe zi, iar daca a fost cald si udat putin si tuns prea scurt .... atunci toate impreuna pot sa fie o cauza
stiu ca in perioada de seceta nu se tunde prea scurt .....

Angelinna wrote:
uufff... atunci cred ca banuiesc de ce s-a stricat dar.... stie cineva cum sa il repar ? ati cumparat din Romania ingrasaminte pentru gazon? eu am vazut ieri intr-un magazin o sticluta de la Substral care era pt flori dar pe spate scria ca poate fi folosit si pentru gazon. era un aport de minerale cred, in special fier, ce prevenea ingalbenirea. problema e ca la mine deja s-a ingalbenit. am mai vazut o cutiuta mica, denumirea era italieneasca dar parea productie romaneaca si continea niste bobite ce trebuiau imprasitiate pe gazon. am mai auzit de niste produse "Wolf" cred...
voi ce ma sfatuiti sa ii fac ??? problema e ca se tot extind petele de ingalbeneala

Donatella wrote:
Si eu am avut aceeasi problema cu gazonul, vara trecuta. Am avut mici insulite unde s-a uscat de tot. In acele locuri am semanat din nou. Acum nu il tai scurt, iar toamna si primavara l-am stropit cu Bionat (ingrasamant foliar cu extract natural din plante). Se gaseste la sticla de 1 litru si se face o solutie din 100ml/20 litri de apa. Am stropit gazonul cu spritul si am repetat inca o data dupa 2 saptamani. Am dat si pe flori, nu numai pe gazon. Asta fac in fiecare primavara si toamna.
Gazonul este sanatos, dar inca mai sunt cateva locuri in care trebuie sa arunc samanta, dar la toamna.
Sper sa te ajute si pe tine.

schlucky wrote:
asemenea bobite folosesc si eu ca ingrasamant..... sunt marci multe si preturi de la mici (5€ pt. o cutie de 2,5kg - si ajunge la cca 100m²) la 25€ pe aceasi cantitate ...
si aceste ingrasamante sunt care au o activitate de 6 luni, de 3 luni .... scrie pe ele ce si cum
ce ai putea face? daca nu e uscat de tot, adica sa vezi numai pamant, uzi bine si arunci ingrasamant (ingrasamantul se pune pe pamantul ud, si apoi se uda iar bine), mai poti atunca putina samanta in locurile afectate si apoi racai putin pamantul cu o grebla si uzi bine
eu prefer sa arunc ingrasamant si chiar si seminte noi de iarba atunci cand ploua afara, ori intre pauzele de ploaie ori cand ploua moderat, ma salveaza de udat si ploaia isi face treaba mai bine ca mine
apoi pt. un gazon frumos eu stiu ca e bine sa folosesti intotdeauna cca 3 soriuri de iarba: de ex: de joaca / de umbra si de gazon estetic, combinate in proportii egale sau dupa folosinta gazonului
eu arunc ingrasaamnt ieftin tot la 2-3 luni, iar vecina mea arunca seminte de iarba in fiecare primavara de 2 ori sa se indeseasca bine ...si intradevar al ei arata f. bine
spor la treaba!

disperat wrote:
si eu am pus gazon in luna martie. A iesit destul de bine, mai am de smuls niste buruieni (rapita salbatica, se smulge destul de usor). Avand in vedere ca de cand l-am pus a plouat doar de doua ori (prin martie si zilele trecute) am incercat sa pastrez pamantul umed (udam si dimineata si seara cate o ora doua) Cu toate astea caldura de peste zi usca pamantul. In zonele in care nu a ajuns stropitoarea (aproape de gard) gazonul s-a uscat. Cand e tanara, iarba are radacina foarte mica, nu cred ca ajunge sa uzi cand s-a uscat pamantul. Eu nu l-am tuns decat o singura data, la inaltimea maxima a masinii de tuns (asa scria pe cutie ca prima data se lasa mai inalt, a doua oara il voi tunde ma scurt).
Sfatul meu este sa-l uzi mai des.

ruxitzika wrote:
daca tot se discuta despre gazon am si eu o mare nelamurire: am adus pamat (molitura de rau) si am intins pe o suprafata de aproximativ 100 mp, am plantat arbusti, flori, o adevarata amenajare. ceea ce nu stiu este daca ar trebui sa erbicidez mai intai solul asternut (pe care deocamdata nu au crescut buruieni) si apoi sa insamantez sau sa insamantez fara a mai erbicida.

gildi1 wrote:
am si eu putinica experienta in legatura cu gazonul(e matura ,de doi ani si cu toate ca a avut saraca mult de suferit-eram in mare avint de demolari de cotete etc si aproape pe toata suprafata ei erau asternute placi de lemn cu diverse materiale de constructie care in momentul in care si-au gasit loc prin curte m-a facut sa-mi pling iarba de cum arata-acum arata bine.)am facut si eu gresala s-o tund mai scurta de o luna si am patit la fel ca si voi,s-a uscat si e plina de goluri.noroc ca acest "tratament" l-am aplicat doar unei mici bucati,parca banuiam ceva.....iar restul arat de la bine in sus.
o greblez (am o grebla speciala din praktiker)des in special in locurile cu uscacinuni mari iar din cind in cind o "aerisesc" cu o furca care nici macar coada nu are.am cumparat-o special pt acest scop.astfel,aerisind-o veti scapa si de muschii
desigur chestia cu furca n-o puteti aplica la o suprafata mare de gazon....
sotul meu a fost tare mirat,dar m-a inteles,cind m-a vazut cu o foarfeca obisnuita in mina taind prima oara iarba de 10 zile....m-am relaxat de minune.................cica una dintre metodele de relaxare a japonezilor este smulsul ierbii cu mina ,este ceva,incercati si voi,dar nu cu iarba tinara

mihai_c wrote:
Eu vreau sa-mi fac un gazon rustic, adica multe feluri de graminee cu flori printre ele si am inceput sa adun seminte. Am acum o nelamurire: spicele de iarba cat de uscate trebuie sa fie ca sa fie cu seminte viabile, stie cineva? Multumesc!

schlucky wrote:
mihai, o vecina a pus samanta de iarba in curte, care a ajuns si in prin rocarie, acolo le-a lasat mari, caci sotului ei ii placeau cum arata, saptamana trecuta cand am fost la ea spicul de iarba "coapta" arata oarecum ca cel de grau, adica nu mai stateau "lipite" si putin "aplecate", iar cand dadeai cu mana picau f. usor, de asemenea tot manunchiul de iarba avea o culoare f. diferita fata de iarba din gazon care era verde viu...asta mi se parea mai mult un verde-gri cu reflectii argintii pe ea

mihai_c wrote: 15 iun 2007
Merci.
Eu am adunat de pe camp spicele care mi-au placut cum arata, dar erau verzi si nu se desprindeau semintele, ma tem ca nu sunt coapte. O sa fac un mic experiment mai incolo, sa pun cateva sa vad daca incoltesc...
Eventual o sa mai merg sa adun peste o luna si intre timp sper ca se maturizeaza...
 

ghia_don

Active Member
Blitz a spus:
Dragii mei,

Tot va sacai, dar zau ca nu am pe cine sa intreb :wink: . Dupa recentele ploi, gazonul meu a mai crescut, ar trebui tuns.

Cine are experienta: mai pot/trebuie sa il tund? Apoi sa il fertilizez, daca da, atunci cu ce?

Rog AJUTOOOOR!

Multumesc anticipat!
Leanna a spus:
Draga Blitz, noi nu fertilizam gazonu, cu toate ca presupun ca ar trebui fertilizat.
De tuns trebuie. Al nostru a crescut mult si are acum un aspect destul de "salbatic", nu prea am avut timp pentru ingrijiri. Anul trecut am facut greseala de a-l lasa in voia soartei, l-am tuns abia primavara si a suferit nitel. Deci parerea mea sa-l tunzi, cu fertilizatu asteptam si alte pareri :wink:
mirelush a spus:
Eu procedez in felul urmator :

- tund gazonul o data pe saptamana ( de primavara pana toamna )
- primavara il scarific ( este nevoie pt. ca altfel se sufoca )
- fertilizez de primavara pana toamna o data la 2-3 luni ( dar mi s-a recomandat lunar )
- ultima fertilizare in an o fac acum inainte de inghet sfarsit de septembrie- pana in mijlocul lunii octombrie
- prima fertilizare in an - prin februarie ( undeva pe la ultima zapada - imprastii ingrasamantul NPK 15-15-15 pe zapada depusa pe gazon )
- il ud zilnic ( mai putin cand ploua , bineinteles ) - de primavara pana toamna
- mai aplic din cand in cand erbicid de frunza lata pentru buruienutele ce mai apar in gazon
v.cristina a spus:
inainte sa vina inghetul gazul trebuie tuns cat mai scurt si daca se poate trebuie ajutat cu niscai ingrasaminte pentru a rezista eroic peste iarna mai ales daca este tanar :oops:
Blitz a spus:
Multumesc pentru raspunsuri! Eu l-am tuns saptamana trecuta, inainte de noul val de ploi si creste frumos in continuare.

Totusi, in afara de fertilizantul pentru zapada, ce as putea folosi acum?
v.cristina a spus:
foarte multe nu stiu nici eu sa iti spun
in iulie trebuie dat ingrasamant care sa il pregateasca pentru toamna, ingrasamantul pe care l-a dat la mine in curte este granulat de culoare alba iar dupa aceea l-a udat foarte bine
la fel trebuie procedat si in toamna cica atunci sunt se pregateste pentru iarna
daca este o sa citesc pe galeata si o sa revin cu denumirea ingrasamantului
mirelush a spus:
Blitz , tot NPK 15-15-15 . Daca nu gasesti e bun si NPK 16-16-16 . :D
 

isabella

Active Member
Acum 2 ani am plantat gazon care s-a dovedit a fi iarba cu balarii :( Sotul meu si-a luat ''inima in dinti'' si vrea sa decoperteze si sa puna altul de calitate. Stie cineva cum se face? Ce tip erbicid se pune dupa decopertare si cam timp se asteapta pana la plantarea gazonului? Ma gandesc ca si aici exista o tehnologie aparte...
 

ghia_don

Active Member
De ce sa mai decoperteze daca da cu ierbicid? Parerea mea este ca cel mai bine e sa ierbicidezi cu un ierbicid total, astepti pina iarba se usuca, sapi, nivelezi si semeni alt gazon.
Daca folosesti un ierbicid sistemic, de ex Roundup http://www.redoxim.ro/roundup.html, iarba ar trebui sa aiba vreo 8-10 cm.
Poti semana imediat dupa aceea, dar in cazul tau trebuie sa astepti sa moara buruienile ca sa poti curata terenul.
 

andrateodora

New Member
-Gazonul nu se tunde pt prima oara inainte ca lungimea firului sa depaseasca 10 cm.
-niciodata nu se tunde prima para gazonul cu trimerul.Este prea dura taierea,radacinile fiind extrem de firave.
-niciodata nu se tunde cu trimerul,deoarece acesta "traumatizeaza" gazonul.
-trimerul nu poate oferi o tundere a gazonului care sa se obtina pe toata suprafata aceeasi inaltime
-pt colturi se foloseste o foarfeca de mina,atunci cind nu avem o masina de tuns gazonul prevazuta si cu dispozitiv pt. colturi.
-in primele sase luni nu se ebicizeaza,nu se fertilizeza.
-erbicizarea se executa cu substate speciale,dedicate pt. gazon.
-fertilizarea se executa tot cu substante speciale,care au efectul pe durata lunga ,4-6 luni.(va voi indica un link).
-aerarea gazonului se executa dupa trei ani de la plantare
-in general dupa prima tundere(alte tunderi) apare o ingalbenire fireasca a gazonului.N-ar trebui sa ingrijoreze.
-gazonul Vilmorin este unul de duzina,firma respectiva neavind traditie in acest domeniu.
Voi continuua,acum trebuie sa fug la scoala.
Ma indoiesc serios ca "practica bate teoria" deoarece gazonul este mult mai mult decit cresterea unei banale rosii.
Eu am lucrat 3 luni (in cadrul programului special pt. studenti:"lucreaza si calatoreste") in S.U.A la compania Scott.Cred ca este cel mai mare producator de fertilizanti si echipament pt gazon din lume.Poate am sa postez citeva fotografii cu echipamentele pe care mi le-am adus de acolo.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Andra,cred ca gazonul tau e foarte bine ingrijit!Nu ne arati si poze cu el?
De fapt,cred ca toata gradina ta arata bine,hai incanta-ne privirile si pune si tu niste poze!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu am sa pun un pic de provocare, rog sa ma scuze cei pe ii deranjez cu afirmatiile mele dar as dori un pic de feedback fara sa generez tensiuni.

Care camp nu are flori ?

Raspuns, gazonul.


Treaba cu intretinerea gazonului cu ierbicide si alte chestii chimice mi se pare oarecum trasa de par. Plantele sint facuta sa creasca impreuna intr-o "societate complexa", cam ca si oamenii, nu putem fi toti de-un fel fara un cost major si de aceea o monocultura are nevoie de tratamente speciale. O industrie chimica uriasa este dezvoltata pe tratamentele pt gazon pt a intretine o chestie care a fost creeata impotriva unei legi elementare a naturii, diversitatea. Aceasta industrie chimica aplica zeci tone de otrava pe an de la terenurile de golf pina la pajistile si bucatzele mici care trebuie tinute la un standard nenatural.
Nu zic ca gazonul arata rau, dar cred ca inaiinte de a incepe cu N tratamente pt o cultura ar trebui sa vedem daca respectiva cultura are niste baza naturale sanatoase si apoi sa discutam si ce efecte are.
In termenii mentali omul devine ceea ce gindeste, in termeni materiali corpul devine ceea ce maninca, sau mai clar spus, supus unui mediu tratat chimic devine mai vulnerabil si mai putin robust. Eu spun ca atunci cind mergi impotriva legilor naturii este de pierdut foarte mult. Asa ca treaba cu gazonul e cu cintec si cu cit e mai "profesional" (a se citi chimicalizat ) facut cu atit mai grava treaba.

Aici e o referintza destul de buna la Roundup pt cei care stiu engleza
http://www.holisticmed.com/ge/roundup.html
Eu as fugi de el ca de ciuma. In ceea ce priveste producatorul, Monsanto ala are niste tinichele asa mari de coada ca nu are rost sa povestesc.

Exista si iarba pitica care nu necesita tunsa decit de 2-3 pe an. Gazonul zic eu nu se poate clasa cu adevarat ca mediocru sau bun sau grozav decit punind in prim plan SANATATEA. Daca e un gazon care nu necesita tratament chimic ala e cel mai de dorit.

Si am sa inchei cu o intrebare mai simpla:
De ce cauta oamenii sa stirpeasca atitea plante cu chimicale ?

Pt ca nu le percep ca pe niste fiinte vii cu tota atita drept sa exista pe pamint ca si orice om, dar mai ales pt ca au fost invatzati sa nu respecte viatza de la cel mai mica samintza abia vizibila la cea mai mare padure tropicala. Noi existam pt ca plantele ne dau cu generozitate din viatza si materia lor, nu inseamna ca nu trebuie sa le tratam cu infinita grija pt ca la fel cu noi traiesc, simt, comunica si se perpetueaza. Noi sintem cei limitati pt ca nu stim si nu percepem cum putem comunica cu ele.
Daca sint offtopic putem deschide un thread pe tema asta..
 

andrateodora

New Member
Domnule Popgeo este foarte interesanta scrierea dumneavoastra.M-a pus pe ginduri.Va felicit.
Totusi,judecid dupa experienta din State,ar fi multe de discutat.Ramine ca fiecare sa decida daca doreste sa aiba o peluza perfecta sau altceva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Aici e o referintza destul de buna la Roundup pt cei care stiu engleza
http://www.holisticmed.com/ge/roundup.html
Eu as fugi de el ca de ciuma. In ceea ce priveste producatorul, Monsanto ala are niste tinichele asa mari de coada ca nu are rost sa povestesc.

Exista si iarba pitica care nu necesita tunsa decit de 2-3 pe an. Gazonul zic eu nu se poate clasa cu adevarat ca mediocru sau bun sau grozav decit punind in prim plan SANATATEA. Daca e un gazon care nu necesita tratament chimic ala e cel mai de dorit.

Si am sa inchei cu o intrebare mai simpla:
De ce cauta oamenii sa stirpeasca atitea plante cu chimicale ?

Pt ca nu le percep ca pe niste fiinte vii cu tota atita drept sa exista pe pamint ca si orice om, dar mai ales pt ca au fost invatzati sa nu respecte viatza de la cel mai mica samintza abia vizibila la cea mai mare padure tropicala. Noi existam pt ca plantele ne dau cu generozitate din viatza si materia lor, nu inseamna ca nu trebuie sa le tratam cu infinita grija pt ca la fel cu noi traiesc, simt, comunica si se perpetueaza. Noi sintem cei limitati pt ca nu stim si nu percepem cum putem comunica cu ele.
Daca sint offtopic putem deschide un thread pe tema asta..

Suntem putin off :rofl: (chiar mai mult cu ce vreau eu sa spun :) ) dar in privinta acelui Rondoup sunt atit de multe pareri... :? Totusi cu ce se pot stirpi buruienile?
Vreau sa stiu neaparat parerea ta.

Si doi:te felicit pentru felul in care ai descris plantele ca fiinte si nu ca niste simple........ plante ce ne impodobesc balcoanele si terasele in oricare anotimp.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
"Buruienile" e o notiune legata de lipsa de intelegere a oamenilor fata de interrelationarea si utilitatea plantelor mai ales relativ la standardul de uniformitate produs de o "monocultura".
In cazul gazonului radacinile unor plante diferite (ca de exemplu papadia)pot sa creeze o variabilitate extrem de binevenita la nivelul stratului de radacini . Plus ca papadia e o planta medicinala de exceptie.
Diversitatea tipului de radacini intr-o cultura poate in mod cert sa ajute pt ca diversele resurse sint la diverse adincimi si diverse plante aduc la suprafatza prin radacin mai puternice alti nutrienti. Noi sintem cei care nu stiu cum se impaca plantele intre ele...da albastreaua din lanul de grau are un rol importanta asupra graului.....
Eu spun ca practic nici o planta nu este buruiana, nici macar pirul sau costreiul pt ca in mod cert au rolul lor foarte important in natura si in relatie cu celelalte plante. Acuma daca unele plante sint mai agresive prin natura lor putem interveni ca sa nu le omoare pe celelate dar sa nu intervenim in detrimentul nostru.
Pt a "stirpi" plantele nedorite, sau e vorba de lucru manual... dar asa cum am spus poate nu e necesar sa fie stirpite, sau lucru automatizat (cu freza). Stiu ca nu e foarte convenabil dar pe termen mediu/lung e de o mie de ori mai sanatos si convenabil. Folosirea pesticidelor si ierbicidelor sau altor chimicale pt "gazon" chiar in curtea sau proximitatea familiei e de evitat la EXTREM.
O alta metoda de stirpire ar fi plantarea unui ingrasamint verde pt jumatate de an... ca de exemplu ovaz sau orz...care are tendinta sa eradice concurenta cind e plantat in masa. Apoi sapi pamintul cit cultura respectiva e verde si in mod cert 98% din posibilele plante nedorite au disparut...plus ai ingrasat pamintul cu un ingrasamint foarte valoros. Ideea e ca diversitate e necesara.... si si dupa sapare vintul poate aduce semintze noi. Nu trebuie insistat foarte mult pe lipsa de diversitate chiar si la gazon pt ca uniformitatea vine cu un cost...



Gabiuta a spus:
popgeo a spus:
Aici e o referintza destul de buna la Roundup pt cei care stiu engleza
http://www.holisticmed.com/ge/roundup.html
Eu as fugi de el ca de ciuma. In ceea ce priveste producatorul, Monsanto ala are niste tinichele asa mari de coada ca nu are rost sa povestesc.

Exista si iarba pitica care nu necesita tunsa decit de 2-3 pe an. Gazonul zic eu nu se poate clasa cu adevarat ca mediocru sau bun sau grozav decit punind in prim plan SANATATEA. Daca e un gazon care nu necesita tratament chimic ala e cel mai de dorit.

Si am sa inchei cu o intrebare mai simpla:
De ce cauta oamenii sa stirpeasca atitea plante cu chimicale ?

Pt ca nu le percep ca pe niste fiinte vii cu tota atita drept sa exista pe pamint ca si orice om, dar mai ales pt ca au fost invatzati sa nu respecte viatza de la cel mai mica samintza abia vizibila la cea mai mare padure tropicala. Noi existam pt ca plantele ne dau cu generozitate din viatza si materia lor, nu inseamna ca nu trebuie sa le tratam cu infinita grija pt ca la fel cu noi traiesc, simt, comunica si se perpetueaza. Noi sintem cei limitati pt ca nu stim si nu percepem cum putem comunica cu ele.
Daca sint offtopic putem deschide un thread pe tema asta..

Suntem putin off :rofl: (chiar mai mult cu ce vreau eu sa spun :) ) dar in privinta acelui Rondoup sunt atit de multe pareri... :? Totusi cu ce se pot stirpi buruienile?
Vreau sa stiu neaparat parerea ta.

Si doi:te felicit pentru felul in care ai descris plantele ca fiinte si nu ca niste simple........ plante ce ne impodobesc balcoanele si terasele in oricare anotimp.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
andrateodora a spus:
Domnule Popgeo este foarte interesanta scrierea dumneavoastra.M-a pus pe ginduri.Va felicit.
Totusi,judecid dupa experienta din State,ar fi multe de discutat.Ramine ca fiecare sa decida daca doreste sa aiba o peluza perfecta sau altceva.
Eu iti recomand o carte care se numeste "Viata secreta a plantelor", cred ca pt orice gradinar incepator sau profesionist o sa fie o incintare.
Cred ca poate fi gasita in comertz fara prea mare dificultate...
http://www.jovis.ro/Cartea-Viata-secret ... rd-358.htm
Daca o firma de renume are o anumita tehnologie nu inseamna ca tehnologia respectiva e si foarte sanatoasa sau ca urmareste legile naturii indeaproape. Inseamana doar ca e mai eficienta la nivel comercial si ceea ce inseamna comertz nu tine neaparat seama de foarte multe principii sanatoase ci promoveaza mai degraba un standard ce tine de eficienta financiara.
Peluza perfecta e mai degraba dupa mine o limitare de conceptie decit un rezultat reusit, plantele si mai ales iarba in mod natural au un ciclu si un mod firesc de a creste si a imbatrini si mai ales a se asocia cu alte plante.... in momentul in care vrem sa modifcicam ciclurile naturale e bine sa o facem cu foarte mare grija si mai ales nu cu actiuni care fortzeaza lucrurile. Eu cred ca gazonul asa cum e conceput acum este unul din lucrurile care este fortzat si mai ales este nesanatos si pt plante si pt oameni in favoarea aspectului estetic si in defavoarea aspectului mai important care este sanatatea si viatza buna a plantei....cumpatare e la fel de importanta si in lumea plantelor ca si in lumea noastra cred....Cind faci hibridizari si incercari de modificare a plantelor a altceva, dar in rest sa tii cont de ciclul natural e destul de necesar. In virtutea conceptului peluzei perfecte a aparut si iarba artificiala, care dupa mine iti poate da cu adevarat o peluza perfecta..dar ia viatza din ea. In virtutea sandwitchului perfect se incearca cresterea de rosii cubice si in vederea transportului usor se doreste realizarea de pepeni cubici...ei bine aici se vede unde dorintele si imaginatia umana nu respecta legile naturii. Daca doresti putem continua discutia pe pm...cred ca incep sa fiu foarte mult offtopic.
 

michaela

Active Member
andrateodora a spus:
- -erbicizarea se executa cu substate speciale,dedicate pt. gazon.
.
Sincer vreau si eu sa stiu cu ce anume, incerc sa gasesc asa ceva de foarte multa vreme.
Gazonul meu se deterioreaza datorita pirului sau a papadiei care e destul de dificil de inlaturat :cry: fara a face gauri mari in gazon....... :)
in ceea ce priveste folosirea trimmerului... hmm pe o suprafata mica, merge cu trimmerul insa sa fie inlaturata bine iarba taiata, eu la colturi si pe langa borduri il pun pe sotul meu cu motocoasa.... :rofl: avad fir de guta tunde foarte bine...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
michaela a spus:
andrateodora a spus:
- -erbicizarea se executa cu substate speciale,dedicate pt. gazon.
.
Sincer vreau si eu sa stiu cu ce anume, incerc sa gasesc asa ceva de foarte multa vreme.
Gazonul meu se deterioreaza datorita pirului sau a papadiei care e destul de dificil de inlaturat :cry: fara a face gauri mari in gazon....... :)
in ceea ce priveste folosirea trimmerului... hmm pe o suprafata mica, merge cu trimmerul insa sa fie inlaturata bine iarba taiata, eu la colturi si pe langa borduri il pun pe sotul meu cu motocoasa.... :rofl: avad fir de guta tunde foarte bine...
Practica bate teoria..se confirma cu succes. Pt papadie exista scule care scot cu o gaura mica intreaga radacina....
Similar cu astea..
http://www.leevalley.com/garden/page.as ... cat=2,2160
http://www.amazon.com/gp/product/B0000D ... _k2a_2_txt

Aici citeva variante mai ecologice in engleza..
http://www.grinningplanet.com/2006/03-1 ... rticle.htm
Pt pir inca nu stiu, dar cred ca de mina se scoate mai greu pt ca radacinile se intind in mai toate directiile.
 

michaela

Active Member
merci Popgeo eu speram sa gasesc ceva pe la noi.... dupa ce-am citit am zis ca-l prind pe D-zeu de mana si scap si eu mai lejer.... ca totusi am mult de lucru sincer si le scot si tund gazonul repede, repede cu masina sa nu se mai scuture pufii de papadie si totusi ele sunt mai tari..... :rofl: reusesc sa ma invinga in fiecare an.... :cry:
 
Sus