Discutii despre gazon

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
michaela a spus:
merci Popgeo eu speram sa gasesc ceva pe la noi.... dupa ce-am citit am zis ca-l prind pe D-zeu de mana si scap si eu mai lejer.... ca totusi am mult de lucru sincer si le scot si tund gazonul repede, repede cu masina sa nu se mai scuture pufii de papadie si totusi ele sunt mai tari..... :rofl: reusesc sa ma invinga in fiecare an.... :cry:
Scula aia care scoate si radacina cred ca se gaseste fara probleme si in Ro, si daca nu se gaseste ti-o face orice lacatus... Cu pirul e alta treaba, ala trebuei scos de mina dupa decopertare pt ca radacinile lui sint foarte persistente si de obicei la adincime.
 

michaela

Active Member
mie-mi zici lupt cu ele.... :roll:
papadia: stii si tu ca nu creste razlet ici colo cate una sa zic asa; sa fie simplu , intotdeauna se complica si am in unele locuri, asa cum ai zis "morcovi" de papadii :rofl: grupate... ei... asta e !.am inteles :ceea ce faceam, faceam bine deci tot mecanic le pot inlatura. Eu le-as lasa insa cresc cu mult peste nivelul ierbii si se vad destul de urat nu mai am uniformizarea aceea frumoasa.... de.......covoras verde.... :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
michaela a spus:
mie-mi zici lupt cu ele.... :roll:
papadia: stii si tu ca nu creste razlet ici colo cate una sa zic asa; sa fie simplu , intotdeauna se complica si am in unele locuri, asa cum ai zis "morcovi" de papadii :rofl: grupate... ei... asta e !.am inteles :ceea ce faceam, faceam bine deci tot mecanic le pot inlatura. Eu le-as lasa insa cresc cu mult peste nivelul ierbii si se vad destul de urat nu mai am uniformizarea aceea frumoasa.... de.......covoras verde.... :D
treaba cu papadia e ca daca nu scoti cum trebuie radacina pivotanta se ramnifica, de aia sint mai multe la un loc.. o scula din asta iti permite sa scoti radacina cum trebuie si sa nu aiba loc o inmultire prin ramnificare.
 

michaela

Active Member
aaaa...............am inteles :aoleu: deci in unele locuri chiar eu am ajutat la inmultirea ei... uffff!
- da, e super instrumentul ala ....
 

mirela06

Active Member
Of,greu mai este :roll: .M-am plimbat pe unde se tot vorbea de gazon . Am ajuns si aici si tare as vrea sa ma ajute cineva si sa ma sfatuiasca. Nu as vrea sa pun gazon ci mai bine o planta acoperitoare de sol. Credeti ca este buna verbina tiritoare? Nu as vrea sa deranjez plantele celelalte pt . ca am rododendroni, camelii, laurociresi, evonimusi,pieris , trandafiri de gardut si pomisori, ilexsi, juniperi, aucuba, cineraria si multe altele la care tin f.f.mult :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acoperitoare :? stiam de un fel de thymus.Este si parfumat,se intinde repede,isi revine dupa ce calci pe el si face si floricele.Dar trebuie sa gasesc exact unde am vazut :( ca nu mai stiu si nu scriu fara dovezi "citibile" :mrgreen:
 

IZA

Active Member
Mirela, la Vinca minor te-ai gandit? Este si iarna verde si acopera repede , face si flori frumoase......Daca vrei iti pot face rost :wink:
 

mirela06

Active Member
Te rooooog Gabiuta sa cauti si sa-mi spui si de unde s-ar putea procura ca sunt disperata :cry: Am niste problema si nu am voie sa stau aplecata f. mult.Ca sa-mi fac ”curat„ stau in genunchi si maini si smulg fir cu fir buruienile si am destul teren si zau canu mai pot :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
http://pisum.bionet.nsc.ru/kosterin/pla ... thymus.htm
thymus serpyllum
despre el vorbeam fiindca rezista si la tempertauri mult sub 0 , "alunga" buruienile,nu trebuie udat fiind rezistent la seceta,se inmulteste cu repeziciune si suporta atit soarele unde infloreste abundent cit si umbra.

Si vinca este o solutie fiind acoperitoare .Nu elimina insa problema buruienilor dar ramine verde tot timpul anului :D si florile de primavara sunt gingase si decorative.
 

mirela06

Active Member
Oau,am ametit de fericire :eek: si mii de multumiri, acum ca am facut rost de la draga de Iza de verbina, vreau si pe asta, dar deunde :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din seminte.Se gasesc (cred???) de cumparat.Uite chiar nu stiu .Poate ne ajuta cineva de pe forum ca m-ar interesa si pe mine :wink: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa inteleg ca iti este greu cu semintele?
Stiu ca din 6 radacinute se acopera un metru patrat.Dar pina la radacini trebuie de avut semintele :)
 
Sus