Discutii despre garduri vii

claudia_s

Member
Ajutor :!: Doresc sa infiintez un gard viu dar vreau sa ajunga pana la 4 m inaltime dar sa nu fie foarte mare in diametru sau sa se preteze la taieri pe lateral si sa creasca repede.
 

claudia_s

Member
Thuja creste prea incet pentru ce doresc eu. De tuns nu ar fi foarte greu pentru ca la 2 m inaltime am o terasa si ideea era ca pe marginea terasei sa fac acest gard viu car m-ar feri de privirile indiscrete ale vecinului care are un balcon la 3 m inaltime si la 50 cm distanta fata de gardul curtii mele :roll:
 

claudia_s

Member
:rofl: Buna idee constantin.c. Oricum m-am hotarat si in toamna pun thuja dar am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa stiu mai multe despre sistemul radicular la thuja. Locul unde vine plantata e o fasie de pamant lata de 1m intre coltul casei care se continua cu terasa si gardul de caramida si nu vreau sa am probleme la fundatia casei sau a terasei din cauza radacinilor dar nici nu vreau sa ma trezesc ca ma muncesc sa plantez si apoi nu ii merge bine ca ulterior sa se mai si usuce. Va rog sa ma ajutati cu informatii :D
 

calin123

Member
aproximativ asa e si la mine unde am platat 3 tuia adica intre gard si casa 2 metrii iar intre gard si marginea trotuarului 1,4 metrii deci eu am plantat in acel spatiu de 1,4 m latime .Am plantat acum 4 ani 3 bucati care aveau atunci 1,3-1,5 m . Din cauza ca nu am udat cum trebuie dupa plantare ( !!!! dupa plantare cam 1 an uda din abundenta ) 1 bucata s-a uscat partial si am salvat-o dar avea doar 0, 4 m .Acum au 1,8-2m cele mari si 0,6 cea salvata.
In concluzie nu cresc foarte repede ( poatesi fiinca la mine sunt plantate spre n si sunt umbrite de casa , au soare 1 ora dimineata si 1 dupa masa ) , cred ca problema radacinilor se pune dupa 30-40 ani cind cresc mari dar in multe locuri le-am vazut plantate linga case , ma gindesc ca fiind un rasinos sistemul radicular nu este foarte dezvoltat in lateral .
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Intervin dupa o jumatate de an, dar poate mai sunt si altii interesati de gardurile vii cu inaltimi mari.
Este importanta si latimea pe care o poate avea gardul dorit, daca de exemplu e undeva intre casa si gardul de la strada.
Dintre cultivarurile de Thuja, din experienta mea, cel mai bine s-a pretat la gard viu Thuja occidentalis Brabant. Forma ei este putin mai larga si mai generoasa, nu piramidala si compacta precum altele, de exemplu Th. occ. Smaragd.
Daca locul si spatiu permite, se poate alege si o perdea de vegetatie, nu neaparat gard viu, din exemplare de Chamaecyparis. Exista varietati cu inaltimea intre 2-3m la maturitate pana la 8-10m
 

mymo

Active Member
Ruxi ce-mi recomanzi dintre conifere,care sa fie ca o perdea intre mine si vecini? acolo o sa fie in viitorul indepartat :) o piscinuta si vreau ceva care sa ne ofere intimitate si nu vreau placi de policarbonat :hug:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Pe ce lungime si cam pe ce distanta ar putea sa se extinda in latime perdeaua de vegetatie?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Mymo, iti voi recomanda cateva specii ce se gasesc prin magazinele de gen de la noi. Cum ziceam intr-un post de mai sus, pentru perdele eu recomad Chamaecyparis, respectiv urmatoarele cultivaruri:

-pentru o perdea cu inaltimea de maxim 7-8m, Chamaecyparis lawsoniana Columnaris Glauca. La baza va ajunge in timp la vreo 2-3m in diametru. Daca ii plantezi a 2-3m distanta lintre ei, la maturitate vor ajunge sa formeze un 'perete' verde-albastrui.
-pentru o perdea mai mica, cu inaltimea de vreo 3m, Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii, plantati la o distanta de ~ 1.5m, cat au in diametru la maturitate. Si acestia au un frunzis tot verde-albastrui.
 

The Gardener

New Member
Nu stiu daca ai reusit sa faci ceva, dar propunerea cea mai la indemana este Cupressocyparis leylandii. Creste ca nebuna si se preteaza ffbine pt. gard viu! Rezista relativ bine la seceta(totusi nu ti-as recomanda) dar daca primeste apa calumea, poate sa aiba o crestere anuala de cca. 65-80cm. Fara tundere, la varsta de 20 de ani, poate ajunge la 15m inaltime si 4-5m latime de o forma conica. Pt. gard viu se planteaza la o dist. de 70-120cm intre ele. Tunderea se efectueaza primavara prin martie, sau vara prin iulie. Deocamdata nu s-au semnalat boli sau daunatori la ele.(asta nu inseamna ca-s "invincibile")
Eu, unde s-a cerut perdea de protectie inalata, doar leylandii am folosit, si nu prea am avut probleme. Daca primeste apa..., creste ca nebuna.
Sper ca ti-am putut fi de folos, spor la plantat!
 

claudia_s

Member
claudia_s a scris:
"ruxitzika draga sper sa ma poti ajuta si pe mine. Vreau sa fac un gard viu din Thuja dar vreau ceva anume fiindca locul in care vreau sa existe acest gard e putin mai "delicat". in aceasta poza placa de beton pe care se vede banca este terasa mea neterminata, zidul acela de caramida cu tencuiala cazuta este gardul dintre terenul meu si casa aceea portocalie care e a vecinului cu terasa cu vizibilitate in toata curticica mea. Ei acum vine beleaua, intre terasa mea si acel gard e o distanta de 1 m iar terasa mea e pe piloni la o inaltime de 1.5 m. Eu vreau ca pe langa acel gard ( deci intre terasa si gard) sa pun thuja dar evident ca as vrea un soi care sa indeplineasca urmatoarele conditii:
-cat mai compact ( ca sa nu se vada prin frunzis, sa nu se labarteze peste gard sa il deranjeze pe vecin fiindca balustrada terasei lui e la 20 cm de gard si pentru ca nu vreau sa dea senzatia ca aceste plante sunt inghesuite in acest spatiu, as vrea sa arate cat mai naturala amplasarea, nu fortata de locul stramt si de necesitatea creerii unui paravan )
-sa aiba forma columnara
- sa aiba o creste cat mai rapida
-si sa suporte urmatoarele conditii : soare dimineata pana la ora 10 si de la ora 13 pana la apus
Sper ca nu am cerut imposibilul , cred ca daca ai avea un client ca mine ai avea insomnii. Imi cer scuze daca te-am zapacit cu descrierea prea amanuntita a locului dar sincer vreau sa fac ceva in acel spatiu si vreau sa o fac bine. Multumesc anticipat. Sper sa existe o solutie."
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... shH_ph.jpg

Astept cuminte :ingeras: ruxitzika.

The Gardener inca nu am facut nimic pentru ca nu am gasit solutia ideala. Ideea ta este mai mult decat buna dar am o problema cu latimea, 4-5 m in cazul meu este exagerat dat fiind faptul ca unde vreau eu sa infiintez acest gard este o fasie de pamant de 1 m latime pe 5 lungime, deci gardul viu pe care eu il vreau nu ar trebui sa depaseasca la maturitate 50 cm in latime. Eu vreau un gard viu gen perdea pentru ca atat imi permite spatiul. Dar daca ai alte idei astept propunerile cu mare interes.
 

The Gardener

New Member
The Gardener a spus:
Fara tundere, la varsta de 20 de ani, poate ajunge la 15m inaltime si 4-5m latime de o forma conica.
Daca-i musai, ma repet. FARA TUNDERE ajunge la 4-5m latime. Prin tundere, se poate mentine la o latime de 1-1.5m.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Claudia, varietatille care pot sa formeze un gard viu sunt foarte multe pana la urma. Eu iti sugerez aici trei specii, toate cu crestere columnara ce prezinta toleranta fata de umbra:

Taxus baccata Fastigiata
Juniperus communis Hibernica
Thuja occidentalis Columnaris

Intr-adevar prin tundere un gard viu poate fi mentinut la inaltimea si latimea pe care o doresti.
 

claudia_s

Member
Multumesc ruxitzika. Mai am o intrebare legat de aceste 3 specii: cat de periculoase sunt radacinile lor pentru fundatia casei avand in vedere ca vor fi plantate la 0.5 m de casa?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Partea aeriana a plantei este corelata cu sistemul de radacini. Cu cat planta este mai mare, si sistemul radicular e mai dezvolatat, el trebuind sa 'hraneasca' un numar mare de ramuri si frunze
Daca nu lasi exemplarele sa creasca la o inaltime foarte mare, ele nu vor avea nevoie de un sistem radicular foarte adanc si dezvoltat.
 
Sus