Discutii despre garduri vii

ionut2017

New Member
Eu personal m-as uita sau la Euonymus, photinia (Photinia x fraseri ‘Red Robin’,) , Ilex sau mahonia (asta e mai greu de gasit una foarte reusita care e buna si de gard viu) . Trebuie alese varietati care nu cresc prea viguros si care sint si rezistente la frig , si se preteaza la tundere. Iata mai jos o varietate de Euonymus din gradina mea care e variegat, nu isi pierde frunzele peste iarna si creste sigur la 2-2.5 m fara sa aiba nevoie de suport ... dar dureaza pina creste la inaltimea aia cam 5-6 ani. NU e deloc pretentios si e foarte rezistent. Eu as intercala Euonymus cu Photinia 'Red Robin' daca vreau sa fac ceva spectaculos... dar nu stiu cit de bine merg impreuna.

Atentie la varietati insa, unii euonymus sint invazivi... si daca dau de un suport pe care se pot catzara...se catzara cu repeziciune pe el si isi infig radaciniel in el... pot si omori un pom mai putin viguros vartietatile de euonimus invazive.

Multumesc frumos pentru raspuns!
Am citit despre Euonymus, intradevar e o planta frumoasa dar se pare ca ar avea probleme la temperaturi sub -15c, eu sunt din Suceava, iar aici sunt temperaturi mai scazute, daca mi ai putea recomanda altceva care s ar adapta mai bine la temperaturile din zona..Multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Sint multe varietati de euonymus, unele rezista bine si la -20 de grade.... cea prezentata in poza e un exemplu, iarna asta au fost -21. Toata chestia e sa stii sa faci selectia varietati si sa o gasesti pe cea care trebuie.
 

ionut2017

New Member
Sint multe varietati de euonymus, unele rezista bine si la -20 de grade.... cea prezentata in poza e un exemplu, iarna asta au fost -21. Toata chestia e sa stii sa faci selectia varietati si sa o gasesti pe cea care trebuie.
Ai putea sa mi recomanzi ceva conifere care s ar potrivi la ceea ce doresc eu, gen tuia. Multumesc!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu sint foarte placut impresionat de platycladus orientalis . Nu cred insa ca e cea mai buna planta pt gard viu, cu toate ca am vazut gard viu facut din ea... nu stiu insa care varietate exact. Indiferent de solutia la care te hotarast , trebuie sa stii cracteristicile varietatilor foarte bine si e necesar sa ai o sursa de incredere care garanteaza ca varietatea livrata este corecta.

Iata ce am eu... platycladus orientalis aurea nana, e o versiune pitica.... (o sa postez mai tarziu poza)
 
Ultima editare:

silviiu

New Member
Buna!
Apropo de Leyland sau Leylandii..intr-adevar cred foooarte repede! 1-1.5m pe an si sunt mereu verzi, rezistenti indifirent de vreme. Mi-am plantat la gradina acesti copacei si sunt foarte multumit pt ca nu stiu cand au crescut asa repede. Eu nu i-am transformat in gard viu ci i-am lasat sa creasca in voia lor fara sa ii tund. Pun si o poza atasat. 19105021_1584073081604773_2085561953_o.jpg
 

Bambus79

New Member
Pentru gard, de la unul care a facut incercari si a citit timp de doi ani, tot ce a gasit in materie de gard vesnic verde, pentru zona Ilfov.
Salcia creata a avut o crestere de 1-1.5 m pe an, trebuie udata abundent, ca sa isi traga apa din adancime, altfel se inradacineaza la suprafata.
Tuia smaragd, pus in pamant lutos, mare greseala, trebuie inlocuit pamantul pus cu turba, mranita si pamant vegetal. Am pus in toamna lui 2016, 5 buc, s-au prins toti, dar nu au crescut mai mult de 10 cm. Incepusera daunatorii prin el, adica se uscau din interior, i-am tratat si si-au revenit. In primul an are loc inradacinarea, in cazul in care pamantul nu este bun, valabil pentru toti arborii si arbustii.
Chiparosul albastru "van Pelt's Blue", pus in toamna lui 2016, 4 buc, s-au uscat, unul abia da semne de revenire, aceeasi poveste cu pamantul, plus mulcire in primul an.
Caprifoiul de 3 ani, a crescut la 3 m inaltime si 3 m latime, plus inca 14 plantati, din care s-au prins 8, cu o crestere de 0,8-1,5 m, dar am inlocuit pamantul.
Voi incerca in aceasta toamna cu molidul sarbesc, picea omorika, din cate m-am documentat, are o crestere buna. Tuia smaragd voi cumpara in continuare, sa vad, daca ii plantez ca la carte ce va iesi. In primavara voi planta luleaua turcului, din seminte, am vazut multe garduri imbracate complet de aceasta lulea.
In concluzie, orice plantez, trebuie inlocuit pamantul din groapa sapata, abia asta se numeste plantare. De ceva vreme pun zat de cafea la radacinile plantelor si a arborilor, pentru a se infiltra apa mai repede. Fertilizare, mai ales pentru conifere, ceea ce am facut, altfel cred ca nu mai aveam nimic. Tratamente la orice tip de daunator, cu o sfanta respectare a instructiunilor si muuulta munca.
 

Ariana

Member
M-am documentat si eu toata vara pentru a alege planta potrivita pentru gard. Gardul de sarma l-am facut anul trecut pe o lungime de 400 ml, dar trebuie dublat prin unele zone. Optiunea mea finala este Leylandii asa ca daca terminam de inchis peretii cabanei, trecem la plantarea gardului acum in toamna. Am gasit si pret bun la o firma din Zalau, Gradina Amurg se numesc. I-am fasit pe facebook. Plantele sunt micute la pret de 5 lei/bucata dar eu cred ca merita, eu vreau perdea verde permanent. Sunt la munte si cea mai apropiata casa de cabana mea este o vila nelocuita, lasata in paragina, asa ca cel mai bine ar fi sa o acopar incat sa nu o vad.
 

silviiu

New Member
Cand i-ai plantat si de unde i-ai luat? Multumesc
Salutare. Scuze de raspunsul greu, faceam curat prin mail si am vazut thread-ul. I-am plantat prin anul 2005-2006. Ei au ajuns de mult timp la maturitate si asta este inaltimea maxima. Cam in 4 ani poti zice ca ii vei avea de 4-5m. Singura chestie e ca nu stiu de ce leylandii de la drum (din capat cum se vede in poza) au crescut mult mai mari decat cei de pe laturi. I-a achizitionat tatal meu la vremea respectiva din Grecia pt ca nu se gaseau in Ro. Am luat aceasta vara vreo cativa si pt soacra mea de la Dedeman Roman. Gasisem doar vreo 4 bucati. I-am rugat atunci cand mai aduc leyland sa ma anunte.....si...nu m-au mai sunat :) Singura problema am avut acum vreo 3 ani cu o invazie de afide care se extindea de la un copac la altul. Au fost stropiti si si-au revenit.
 

R4zv4n

New Member
Salutare , Am plantate niste tuia pe toata lungimea gardului cresc frumos dar vreau sa le fac mai dese , nu le-am tuns niciodata doar le-am curatat de uscaturi . Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi

Multumesc
 

adrianam

Well-Known Member
Ar fi utile ceva informatii in plus.
Spre exemplu ce soi de tuia sunt, exista sute de soiuri cu cresteri din cele mai diverse. Unele suporta tunderi, altele mai putin sau chiar deloc.
La ce distanta sunt plantate? Poate indesirea va insemna plantarea altor exemplare printre cele existente.
O poza ar fi si ea utila- cateodata face mai mult decat o mie de cuvinte.
 

adrianam

Well-Known Member
Mie imi par ca sunt un soi care nu creste prea mare si cred ca singura modalitate de indesire este plantarea intre ei.
 

adrianam

Well-Known Member
Nu mi se pare ca au crescut prea mult in 4 ani. Cred ca au crestere inceata si s-ar putea ca inaltimea maxima sa fie in jur de 2 metri.
 

Ariana

Member
Leylandii se tunde primavara sau in lunile de vara.
  • In cazul plantelor tinere, care nu au ajuns la inaltimea dorita (sa o pastrati definitiv), se tunde 1/3 din crengile laterale pentru a stimula indesirea plantei. Varful se tunde doar daca a ajuns la inaltimea dorita.
  • Daca planta este deja inalta se taie mai intai varful, pentru a stabili inaltimea gardului, dupa care se tund parile lateale. La baza, cregile se lasa mai lungi, iar spre varful gardului mai scurte in forma de piramida.
  • In prima faza gardul nu va avea un aspect foarte placut pentru ca se vor vedea cioturile crengilor tunse, dar intr-o perioada scurta, gardul va capata un aspect proaspat, verde crud. Din acest motiv este preferata tunderea in perioada de vegetatie.
Mentionez ca, despre subiect, citesc de ceva timp dar nu va scriu din experienta. Totusi sper ca raspunsul meu sa va fie de ajutor.

Mult succes si poate ne trimiteti niste poze, INAINTE si DUPA tundere!
 

Didi Adeline

New Member
Buna!
Apropo de Leyland sau Leylandii..intr-adevar cred foooarte repede! 1-1.5m pe an si sunt mereu verzi, rezistenti indifirent de vreme. Mi-am plantat la gradina acesti copacei si sunt foarte multumit pt ca nu stiu cand au crescut asa repede. Eu nu i-am transformat in gard viu ci i-am lasat sa creasca in voia lor fara sa ii tund. Pun si o poza atasat. Vezi atașament 6576
Supeeeeerb arată leylandii!!! Eu sunt membru nou pe forum și abia acum am văzut poza asta. Și eu am împrejmuit grădina cu leylandii, încă sunt destul de mici, dar eu i-am tot ciupit și îi formez gard viu...mi-ar fi plăcut mult să îi las așa ca tine, dar terenul meu e foarte îngust și nu ar fi mers modelul. Oricum, superb arată acolo la tine!!! Le-ai făcut ceva în mod special, gen îngrășământ de conifere sau alte trucuri? Mersi! Am atașat 2 poze: în cea cu ghiveciul de lemn, leylandii sunt în linie, pe stânga (am si 3 buc mai mari pe dreapta)-nu e foarte inspirată poza asta :p, iar în poza 2 sunt pe dreapta, în linie.
 

Atașamente

zgubyro

New Member
Supeeeeerb arată leylandii!!! Eu sunt membru nou pe forum și abia acum am văzut poza asta. Și eu am împrejmuit grădina cu leylandii, încă sunt destul de mici, dar eu i-am tot ciupit și îi formez gard viu...mi-ar fi plăcut mult să îi las așa ca tine, dar terenul meu e foarte îngust și nu ar fi mers modelul. Oricum, superb arată acolo la tine!!! Le-ai făcut ceva în mod special, gen îngrășământ de conifere sau alte trucuri? Mersi! Am atașat 2 poze: în cea cu ghiveciul de lemn, leylandii sunt în linie, pe stânga (am si 3 buc mai mari pe dreapta)-nu e foarte inspirată poza asta :p, iar în poza 2 sunt pe dreapta, în linie.
Buna, cum arata cei 3 leylandii acum, sunt chiar curioasa. Eu am pus pe marginea gradinii tuia chiparos amestecate de toate felurile, nu stiu cum o sa arate cand cresc. Am pus si niste leylandii insa numai dupa ce i-am plantat am citit ca se fac foarte mari. Daca nu te deranjeaza te rog pune-mi o poza cu cei 3 leylandii mai marisa vad cum s-au facut in 3 ani. Multumesc,
 
Sus