Discutii despre garduri vii

Cum mai creste gardul viu minune? In toamna vreau si eu sa fac o incercare, pare promitator ce spun ei pe site. Este si un nene din Suceava, poate ii fac o vizita sa il vad "live".
 

Neriya

Member
Andreea, in iulie si-a dat drumul, creste binisor, eu l-am scurtat de mai multe ori pentru indesire. Cred ca i-ar merge si mai bine daca as apuca sa-l plivesc mai des - nu am pus folia de mulcire de la inceput si n-am mai putut dupa aceea- si sa-i torn niscai chimicale la radacina :) , adica ingrasamant.
vezi ca am in album, niste poze, o sa mai adaug zilele astea .Nu e foarte inalt fiindca l-am tuns destul de des la 10 cm, creanga cu creanga. In schimb s-a indesit


Lacrimioara, topsinul a dat rezultate in unele parti, dar in altele gardul mi se pare cam galbejit, cred ca o sa-l mai stropesc o tura
 
Vai, ce frumos creste...imi iau si eu toamna asta. Folia aia nu poate fi inlocuita cu scoarta de copac? Nu-mi place deloc cum arata, iar scoarta face cam acelasi lucru, impiedica cresterea buruienilor si mentine solul umed....si arata foarte bine.
Ai cumparat si furtun de ala gaurit, tot de la ei?
 

Neriya

Member
da, furtun am luat tot de la ei, dar poti sa cauti si in alta parte. In august a crescut aproape 1 m, fara sa-l ud sau ceva, ca n-am avut deloc timp de el. Ieri l-am tuns scurt, cam de 50 cm inaltime, si sunt multumita de cum arata.
 

lacrimioara

Member
Nu stiu ce sunt si eu am aceeasi problema dar la mine nu au crescut atat de mari. Am sa duc o frunza maine la un prieten care are un magazin de insecticide sa vedem ce zice.
 

Neriya

Member
lacrimioara a spus:
Nu stiu ce sunt si eu am aceeasi problema dar la mine nu au crescut atat de mari. Am sa duc o frunza maine la un prieten care are un magazin de insecticide sa vedem ce zice.
am si mai mici, astea mi-au sarit in ochi, altfel nu cred ca le observam. Am cautat peste tot- pe net, prin carti, dar n-am vazut nimic asemanator. Chiar sunt curioasa ce o sa afli.
 

lacrimioara

Member
Din pacate mare lucru nu am aflat doar ca are lipsa de microelemente ce o fi insemnand nu stiu dar sfatul este sa il stropesc cu fungicid si insecticid . La mine frunzele noi nu sunt bolnave, poate a fost ceva in ploile trecute.
 

Neriya

Member
lipsa de microelemente- inseamna ca ii trebuie un ingrasamant

eu l-am stropit cu cropmax si i-am pus ceva ingrasamant si la radacina

cu ce fungicid si insecticid il dtropesti?eu as da cu topsin
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Un insecticid sistemic de preferat. Am si eu exact aceeasi afida pe un copac, un ulm, zilele trecute am descoperit.
 

Neriya

Member
gradinar1 a spus:
Un insecticid sistemic de preferat. Am si eu exact aceeasi afida pe un copac, un ulm, zilele trecute am descoperit.
ce anume?m-am uitat intr-un magazin cu chimicale si n-am avut idee ce sa aleg
 

zi_inflorata

Member
Moderator
are cineva gard viu minune din asta plantat pe nord?
http://www.gardviu.ro/index.htm
Situatia mea: Am cam 1,5 metri latime de pamant din gard pana la trotuarul casei - fasia asta nu ar primi mare lucru de soare, pentru ca e gard inalt din BCA de 2 m, urat de tot. Gardul monstruos din BCA de fapt vreau sa nu-l mai vad. Si casa este expusa vanturilor: e camp deschis pe 3 laturi. Si in curand probabil va deveni plin santier pentru restul caselor ce se vor construi, deci praf si zgomot la greu...
Daca nu merge ulmus pumila celer, aveti vreo alta recomandare?
 

DanielaP

New Member
Buna. Doresc sa plantez gard viu din tuia pe o distanța de 20m. M-a ajuta cineva cu ce specia de tuia pot face acest gard. Vreau sa i-l las pana in 2 metri înălțime si sa fie des. Si la ce lățime trebe plantat. Zona este in Cluj unde va fi gardul. Aștept sfaturile voastre. Se rentează sa pun tuia deja mari 120 sau la 70-80 înălțime?
 

Cati

New Member
Buna ziua,
Sunt o noua membra a acestei comunitati si as fi interesata sa aflu cateva informatii vis-a-vis de plantarea unui gard viu. Casa este localizata undeva langa Campulung Muscel, deci zona de dealuri muscelene.
As dori sa stiu care dintre cele 2 specii la care ne-am si decis s-ar preta mai bine pentru aceasta zona si ar creste si frumos in timp: chiparosul Leyland sau tuia...sau poate alternate...astept sfaturi de la cei care le-au incercat deja...mentionez ca vreau ca acest gard sa fie verde tot timpul.
Multumesc anticipat.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am Cupressocyparis leylandii, de vre-o 6-7 ani.
Creste foarte mare daca il lasi in voia lui.
Eu deja ar trebui sa il tund. Nu stiu daca este bine sa-l alternezi cu tuia sau cu altceva care creste mai lent, este posibil sa-l sufoce.
 
Sus