Discutii despre garduri vii

taia

Active Member
Miki, cumpara iedera putin mai mare si mai deasa ( chiar daca e mai scumpa),planteaz-o la 1 m distanta una de alta si trage lastari care sa aiba radacini aeriene, stanga -dreapta din fiecare,si marcoteaza-i.Eu asa am facut, s-au prins si au crescut repede si frumos.
 

miki70

Active Member
Taia multumesc pt raspuns, mi-a trimis Bebeiris un coletzoi cu iedera :) careia ii multumesc inca odata :* .
Multi lastari au avut radacini aeriene. Sper sa vad gardul ala verde si iarna cat mai curand.
 

taia

Active Member
E frumos, dar daca-l vrei des,des trabuie sa-ti calci pe inima si sa bagi foarfeca in el.Se taie fiecare ramura pana la jumatate ( eu n-am avut puterea sa o fac,am taiat cam 30 % ).
 

taia

Active Member
Trebuie tuns in primul an,vara cel putin o data ,pana la jumatate, iar toamna tot la fel.El creste foarte repede si ca sa-i dai desime, taie-l.Altfel cresc mladite foarte lungi,dar nu sunt dese.Taiate,ele se ramifica.
 

Neriya

Member
cineva spunea ca l-a tuns in primul an cam la 2 saptamani pentru indesire.AL meu merge f greu, sambata l- am tuns prima oara de indesire, am scurtat ramurile la 10 cm.I-am pus furtun cu picurator, dar folia nu, asa ca plivesc intruna, dar deocamdata nu a luat cine stie ce avant.Cred ca e si bolnav pe alocuri, unii copacei au niste punctulete maro pe frunze si par cam galbejiti.Pare a fi antracnoza, asa ca le-am dat la toti o stropire cu topsin, sper sa le treaca.
 

maxie

Member
Eu zic sa-l tundeti des in primul an.Unul din cei doi vecini ai mei are pe o latura a gardului acest gard viu-minune (de 4 ani ) si intradevar e ..........minune.In primul an il tundea o data la 2 saptamini si acum mai rar, cam prin mai-iunie,drastic si septembrie-octombrie). Acum e absolut necesar,pentru ca altfel ar trebui sa mut eu casa.Oricum trece prin 2 randuri de gard (al lui,din scanduri si al meu din plasa de Buzau ) si mereu il tai si arunc cel putin o roaba de crengi.Acolo unde am taiat , crengile s-au ingrosat si pare ca in curand va rupe cele 2 randuri de gard.Tai in fiecare luna tot ce ajunge la mine..Creste ca in povestea "Frumoasa din padurea adormita ". :)
 

Neriya

Member
Lacramioara, incerc sa-mi pastrez optimismul, sper sa-si ia avant cat mai curand

Maxie, suna bine ce zici tu acolo, abia astept sa fie si al meu mai marisor. Am vazut gard-minune pe strada la un vecin, cred ca are vreo 3 m inaltime, dar nu l-a mai tuns, creste asa, spontan. Eu vreau sa-l indesesc, ca sa fie o perdea contra vantului care bate zdravan aici.

atasez niste foto,ca sa vedeti in ce stadiu e (pozele sunt de azi dimineata)
poate imi spune cineva daca petele alea de pe frunze sunt sau nu antracnoza



 

nick1971

Active Member
maxie a spus:
Eu zic sa-l tundeti des in primul an.Unul din cei doi vecini ai mei are pe o latura a gardului acest gard viu-minune (de 4 ani ) si intradevar e ..........minune.In primul an il tundea o data la 2 saptamini si acum mai rar, cam prin mai-iunie,drastic si septembrie-octombrie). Acum e absolut necesar,pentru ca altfel ar trebui sa mut eu casa.Oricum trece prin 2 randuri de gard (al lui,din scanduri si al meu din plasa de Buzau ) si mereu il tai si arunc cel putin o roaba de crengi.Acolo unde am taiat , crengile s-au ingrosat si pare ca in curand va rupe cele 2 randuri de gard.Tai in fiecare luna tot ce ajunge la mine..Creste ca in povestea "Frumoasa din padurea adormita ". :)
si mie mi-l tunde vecinu' pe partea lui si se plange ca-i umbreste gradina :(
 

maxie

Member
Neriya,cred ca vecinul meu are aceeasi specie de gard viu.Seamana la frunze.Conditiile principale:tunsul si udatul constant.
Uda-l bine,ca sa creasca ,mai ales in perioada de canicula .Trebuie sa-ti calci pe inima in primii ani si sa-l tunzi ,ca sa se indeseasca de jos.Am sa-i fac o poza ,ca sa vezi cat a ajuns in 4 ani.
Nu ma plang ca-mi umbreste gradina,ci ma bucur foarte tare ca-mi aduce umbra.De fapt,curtile sunt foste terenuri in camp si.......noi incercam sa plantam cate ceva,pentru umbra.
Eu tai tot ce trece prin garduri,ca sa nu le rupa,altfel,in sus poata sa mearga linistit,acest gard minunat.E foarte bun si vara (pt umbra ),dar si toamna-iarna (opreste vanturile din camp ).
Nu stiu cu ce ai putea stropi frunzele pentru acele pete.Citeste ce mai recomanda pe site,cei ce se ocupa de producerea gardului viu-minune.
 

Neriya

Member
Maxie, poate ne pui o poza. Si noi suntem inconjurati de camp pe trei laturi, vajaie vantul de ne zapaceste uneori. De asta am vrut gard viu, sa-i mai taie din avant.
A inceput si gardul nostru sa-si mai dea drumul, aseara l-am tuns a doua oara, si incepe sa se indeseasca. Il ud, i-am pus ingrasamant, l-am stropit si cu topsin, de-acum rabdare, fara tutun :)
 
Sus