Discutii despre garduri vii

miki70

Active Member
Doresc sa imbrac un gard metalic cu o planta care sa fie verde si iarna. Dupa lungi cautari m-am hotarat asupra platei Hedera helix arborescens despre care am citit ca are o crestere rapida. Stie cineva sa-mi spuna la ce distanta se plateaza ac iedera si cum se inmulteste. Doresc sa achizitionez 2-3 plante pe care sa le inmultesc.
 

victoria222

Active Member
Miki, eu pot sa-ti spun ca se inmulteste foarte usor din butasi in orice perioada a anului. Daca ai la dispozitie o planta matura, poti sa iei de la ea multi butasi lungi de 10cm (butasilor li se rup frunzele de pe jumatatea de jos) pe care ii plantezi in ghivece(in sol intra partea fara frunze, iar deasupra ramane partea cu frunze a butasului) (poti sa pui cate 4-5 butasi intr-un ghiveci) iar partea care ramane afara sa o acoperi cu o punga transparenta sau vre-o sticla de plastic transparenta. Daca e cald (10-25grade) va face radacini foarte repede (cateva saptamani) iar cand vezi ca incep sa faca frunzulite le scoti plasticul din cap si le mai lasi putin, dupa care le poti planta direct in gradina. Ideal ar fi sa le plantezi in gradina toamna sau primavara, in nici un caz vara decat daca nu umbli la radacina, adica daca plantezi cu tot cu pamantul din ghiveci.
Nu cunosc distanta de plantare potrivita.
 

miki70

Active Member
Victoria multumesc pt raspuns :rose: . Unde as putea sa o inmultesc acum iarna. In casa unde e f cald in special dc tin butasii pe pervaz (langa calorifere) sau in balcon unde am 5-12 gr C. In casa dc e asa cald mai pun PET? Am incercat anul trecut in casa tot in perioada asta si mi-au mucegait cu PET :( . Trecu un an si tot fara planta asta sunt :(
Dc faceam rost de o planta in ghiveci ii faceam marcotaje aeriene si sigur imi reusea metoda dar cu butasii dau gres :(
 

victoria222

Active Member
Categoric nu in casa. Cel mai bine pe balcon. Cu cat e mai cald cu atat e mai mare nevoie de PET. Rolul lui e sa pastreze umiditatea ca sa nu se deshidrateze frunzele pana fac radacini butasii.
N-ai cum sa dai gres cu iedera. Poate le-ai pus prea multa apa de au putrezit. Iti recomand cand pui pamant in ghivece sa-l uzi bine si sa-l lasi sa se scurga toata apa din el, si abia apoi sa pui butasii si PET-ul peste ei. Pe urma nu mai uzi decat cand vezi ca se usuca pamantul in ghiveci, dar daca pui PET si il tii la racoare, asta nu are cum sa se intample. Daca vrei sa inmultesti iedera acum, iti recomand sa pui doar cate 1 butas in ghiveci, ca sa aiba loc suficient pentru radacinile pe care le va face toata iarna pe balcon. Si inca un detaliu important-lumina. Trebuie sa aiba lumina neaparat.
Cu placere :D
 

miki70

Active Member
Off, complicat. In balcon nu am f multa lumina. O sa pun in pastila de turba cu clonex apoi infasor pastila in folie alimentara si o leg bine de tulpinita sa nu se evapore apa . Cum vad radacini o platez in ghivecel in balcon.
 

Neriya

Member
am cumparat si noi gard viu minune pentru 60 m de gard. Abia am inceput sa-l plantam, vremea nu tine deloc cu noi :((. L-am pus intercalat, pe doua randuri, si merge destul de greu, nu stiu cate zile o sa ne ia ca sa terminam.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E frumos asa dar cind va creste Lacramioaro???Sau chiar asta ati vrut voi sa faca perdea???
 

lacrimioara

Member
Da , noi l-am facut si speram ca in doi ani sa arate mai frumos, vreme avem destula :D , nici cel minune nu creste chiar asa cum i se face reclama. Nu va fi perdea dar ne va ascunde putin de ochii curiosilor si va tine putina umbra la pestisori
 

Neriya

Member
lacrimioara a spus:
nici cel minune nu creste chiar asa cum i se face reclama
eu am vazut la cineva ca a crescut exact ca la carte.Am inteles ca are nevoie de umezeala permanenta ca sa se dezvolte bine
 

nick1971

Active Member
eu am gardul viu pe 2 laturi de gard, o latura a crescut ca Fat-Frumos, cealalta nu. cel care a crescut a avut parte de irigatie de la vecini :) si difera si pamantul, partea crescuta rapid are un pamant mai bun, deci e ca-n reclama daca are parte de conditii
 

Neriya

Member
nick1971 a spus:
eu am gardul viu pe 2 laturi de gard, o latura a crescut ca Fat-Frumos, cealalta nu. cel care a crescut a avut parte de irigatie de la vecini :) si difera si pamantul, partea crescuta rapid are un pamant mai bun, deci e ca-n reclama daca are parte de conditii
noi am luat picurator si folie de mulcire, plus ingrasamant...sper sa-i mearga bine...in caz ca reusim sa-l plantam pe tot, ca vremea vad ca nu tine deloc cu noi :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
[quote="Neriya"in caz ca reusim sa-l plantam pe tot, ca vremea vad ca nu tine deloc cu noi :([/quote]

Pai ce are vreme, un pic de ploaie la plantare nu-i strica si nici voi nu patiti nimic daca va luati un fas :rofl:
 

Neriya

Member
claude a spus:
[quote="Neriya"in caz ca reusim sa-l plantam pe tot, ca vremea vad ca nu tine deloc cu noi :(
Pai ce are vreme, un pic de ploaie la plantare nu-i strica si nici voi nu patiti nimic daca va luati un fas :rofl:[/quote]

pamantul e argilos si cand e ud se face ca plastilina, nu se poate lucra cu el
 
Sus