Discutii despre garduri vii

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu o dilema pe care nu prea stiu cum s-o apuc.

Se da urmatoarea situatie: un om cumpara 2 ani la rand cate 25 de plante de lemn cainesc. Le planteaza unde are nevoie, cresc, mai mult sau mai putin si ... vine iarna. Cei din prima serie nu au frunze pe ei, desi se spune ca plantele isi pastreaza frunzisul si iarna (macar intr-o masura oarecare). Cei din seria a doua au frunze, bine-merci. Omul se intreaba de ce unii au frunze si altii nu. :astept:

Merci.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Cornelia e posibil sa fie 2 tipuri diferite de lemn cainesc.
De exemplu cel care creste spontan, pe la marginea padurilor de deal, nu are frunze pe timp de iarna. :|
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am gandit si eu la asta dar nu prea e posibil. Omul le-a cumparat de la aceeasi sursa care vinde un singur fel de lemn cainesc.
 
eu am plantat in toamna lui 2008, mai exact noiembrie 2008 100ml de gard viu minune. L-am fotografiat in diferite etape de crestere.
Am fost foarte multumita.

Anul trecut am mai cumparat pentru latura cealalta de gard, inca pentru 100ml si i-am plantat, de abia astept sa il vad si pe asta crescand.

Va arat poze cu gardutul meu de care sunt foarte foarte mandra si la care am muncit mult sa ii pun folia aia jos si sa scot fiecare plantuta prin ochiurile taiate de la folie.

Apoi nu mai spun ca la 2 sapamani trebuia sa tund la el ca la chinezi :) crenguta cu crenguta pana se indeseste.

http://picasaweb.google.com/mirelalucia ... directlink
 
pai aia recomandau una speciala dar am luat una ieftina anticondens lata de 1,5m la sul de 50ml. Am taiat-o in 3 la latime de 50cm si am asezat-o in asa fel incat sa lase sa intre vaporii de apa dar sa nu lase sa iasa asa repede.

Folia are rol de a tine umezeala si de a innabusii buruienile. Oricum recomand ca la gard viu sa se puna banda cu picurator pentru udare. este cea mai eficienta udare. Nu uzi planta, uzi incet, fara sa tasezi pamantul, se absoarbe zonal toata apa si nu face soc plantei ( planta calda-apa rece)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci nu e o folie impermeabila...intra prin ea ploaia, de exemplu, nu? da' faza cu picurator pentru udat...Uf, complicat...nici nu stiu care-i sistemul, de fapt :oops: Desi cred ca e tare utila, cand ma gandesc la seceta de anul trecut
 
Pai sistemul e simplu. Exista o banda cu picurator , asa i se spune, o gasesti la magazinele care comercializeaza accesorii pentru sere, gradini mari etc.... banda este de diferite grosimi debite etc.../ Ei vand de regula la roti intregi( adica mii de ml). mai desfac cate o rola si o vand si la metru pentru noi astia mai amarasteni. Eu am luat aul trecut de pe DN1 de la iesire din Puchenii mari parca, exact inainte de intrare in padurea de la Romanesti, acolo unde sunt camerele, pe drepata in sensul de mers spre Ploiesti. M-a costat 100ml de banda si fitingaraiele aferente 47 ron !!!.

banda are din 10 in 10 cm niste crestaturi pe unde scapa apa controlat ca picaturile la chiuveta. Astfel consumi mai putina apa decat daca uzi ca innecatul cu furtunul, nu daunezi plantei si e si mai eficient pentru tine ca dai drumul la robinetul de la pompa din gradina si o lasi sa mearga. tu te duci prin casa, sau faci altceva.

Eu am un sistem cu picurator gen fantana arteziana si la pomi. Dupa 20 min de udat gardul viu comut la pomii fructiferi ( sunt plantati ca de cat in linie si e mai simplu) si mai las 20 min si gata. ntre timp m-am schimbat, am facut altele prin casa sau curte.

uite la gard viu

http://picasaweb.google.com/lh/photo/y7 ... directlink
si uite la pomi
http://picasaweb.google.com/lh/photo/w9 ... directlink

nu e asa greu, nu te speria.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ar fi grozav pentru mine un astfel de sistem, mi-ar usura munca grozav,dar pot folosi pompa de irigat pentru asta? O sa merg oricum la un magazin de profil, sa ma informez! :D
 
eu cuplez sistemul la robinetul de gradina cu apa care vine din hidrofor. Si benzile aste au niste limite de presiune. depinde cu ce presiune vine apa care vrei sa o folosesti, sa nu fie de presiune mai mare decat suporta banda, altfel banda in timp crapa prin diverse locuri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
eu cuplez sistemul la robinetul de gradina cu apa care vine din hidrofor. Si benzile aste au niste limite de presiune. depinde cu ce presiune vine apa care vrei sa o folosesti, sa nu fie de presiune mai mare decat suporta banda, altfel banda in timp crapa prin diverse locuri.
Mersi de informatie! Eu afara am doar pompa de irigat, hidroforul imi duce apa doar in casa, nu am conectat la el si robinet pentru gradina! :( O sa vad care ar fi posibilitatile pentru ceea ce am eu......
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Te cred! :) :) :) cred ca in zilele calde cand am mult de lucru si sunt murdara si transpirata m-as baga asub dusul ala cu hainele pe mine! La fiecare ora, pauza de dus 5 minute :)
 

nick1971

Active Member
Mirela, si eu am luat in toamna gard viu minune si chiar vroiam sa vad daca a mai luat cineva. si al tau cand l-ai primit, arata ca niste maturi cum erau ei legati cate 50? :rofl: eu l-am pus doar la un rand, daca vad ca nu face fata mai cumpar. acum e momentul sa fac prima taiere, la 20 cm de la sol, da?
 
vezi ca pe site-ul lor am scris eu comentarii la rubrica " scriu clienti mai vechi" sau cam asa :)
da, la prima vedere zici ca ti-au luat teapa :). Eu in primul am nu i-am plantat pe toti ( ca sa spun sincer nici asta toamna nu i-am plantat pe toti) , si i-am lasat in apa in galeti, apa care a inghetat si in primavara ducandu-ma cica sa aleg ceva viu de acolo, am constata ca totul era viu!!!

Iarna asta m-am boierit. N-am plantat special toate firele caci mai am de completat pamant intr-o anumita zona si de aia.

Da. prima tundere acum la inceput de martie la 20cm. Musai folie si banda cu picurator daca vrei sa creasca intensiv, altfel te chinui.

Daca nu ai mult gard e mai usor dar la mine 100ml si anul asta alti 100ml noi....
 

diana999

Active Member
Aproape de mine este o gradina saraca si neingrijita.O "ingrijesc" doar cei care vin cu cainii pt....a-si face nevoile.M-am gandit ca ar fi frumos un gard viu.Gradina are un gard mic din bare de fier, doar pe 3 laturi.M-am gandit sa pun semintze de Cohia.[pe plic arata bine :D ]N-as vrea sa fie prea inalt.Ar fi ideal sa creasca repede si sa nu trebuiasca sa-l tund. :)
Ce ma sfatuitzi?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acel gard viu minune l-am vazut si eu la cineva si chiar arata bine.
Pentru a face o separatie asa cum vrei tu Diana crd ca este ideal.Nici nu trebuie intretinut cine stie ce si creste si foarte repede.
 

adela

New Member
Eu am plantat in toamna lui 2008 gard viu, 100 de bucati pentru test. I-am tuns conform indicatiilor primite o data cu coletul de la ei si au format doua ramuri laterale cam de 10 cm fiecare. Asta a tinut tot anul 2009. Acum astept sa vina caldura sa vad cat vor creste anul acesta. Am vorbit cu ei si mi-au spus ca nu sunt singura careia nu i-au crescut si din aceasta cauza au facut un ingrasamant special pentru aceasta varietate de ulm. Acum vreau s-o comand pentru ca solul pe care il am (lutos) nu le este favorabil si din experienta pe care o am cu plantele din gradina mea stiu ca ar trebui sa mai astept vreo 2 ani ca sa arate la fel de bine ca ale MireleiLucia daca nu le stimulez cresterea.
 
Sus