Discutii despre amenajarea unui solar

clematite

Well-Known Member
Nu am mai scris, dar tunelul a rezistat foarte bine, pana in acest an. S-a cam copt policarbonatul si s-a mai crapat, asa ca am hotarat sa ii mai punem un rand de placi, pe exterior, dar cu despartitoare de 2 cm intre placile vechi si cele noi. Acum am o camera de aer, intermediara, sper sa nu mai scada temperatura sub 0 grade, doar ca o sa fie cam intuneric; am pus placi maronii si am lasat si plasa de umbrire intre placi. Cum sera nu este decat pentru protectie de iarna, cred ca nu afecteaza plantele.
 

Sandu2018

New Member
salut, sunt nou pe aici si as vrea o parere de la un cunoscator. As vrea sa-mi fac o sera sau un solar subteran. Este o tehnologie noua la noi, dar ea exista prin diferite tari de foarte multa vreme. Am inteles ca un chinez si-a facut o asemenea sera subterana undeva pe la Buzau. Oare functioneaza? Si daca da, se pot cultiva legumele iarna fara incalzire? Nu stiu exact care este mersul si din cauza asta am intrat in formul acesta. Sper sa ma poata ajuta cineva cu sfaturi.
Am gasit ceva documentatie pe internet, de exemplu aici ( Cum să construiești o seră subterană?) dar nu stiu ce sa cred. Voi ce ziceti?
 
Sus