Discutii depre Iazuri si constructia lor.

rosebud

New Member
Am o mica fantana si as vrea sa stiu ce plante (iubitoare de apa si care sa fie rezistente iarna) as putea sa pun. As vrea si un nufar ,dar imi poate spune cineva unde se gaseste ?Daca as gasi chiar la Timisoara, ar fi super. Am sa pun si poza fantanii ca sa va faceti o idee, dar pana atunci astept sfaturi. Multumesc.
 

sicamin

Member
Rosebud chiar azi am vazut la Metro 2 (Torontalului) plante de apa si erau si nuferi de mai multe culori . Nu stiu pretul ca nu ma interesat inca , pana termin casa.
 

nae

Member
iaz

E superb Mihai...inspirational pentru mine. E primul meu post aici si asa s-a nimerit sa fie despre iaz, ca deh, ma 'doare' subiectul :)

Eu am facut un mic alpinariu si la baza lui am un mic iaz, cu folie pe sub el. Are o pompa care duce apa sus pe alpinariu si de acolo cade usor intr-o mini-cascada catre iaz. Toate bune si frumoase, insa nu m-am priceput si daca nu citeam acum ce ai facut tu cu iazul tau, probabil ca desfiintam iazul cu totul in citeva saptamini. Pina acum am incercat sa tin apa curata si am tot bagat clor in ea( granule de la Bricostore ) ...insa nu tine mult, trebuie facuta operatiunea periodic, in plus se dilueaza apa cu cea provenita de la irigatie ( aspersoarele uda peste tot si cade ceva si peste iaz in fiecare noapte ).
Cum nu am grija de el a saptamina cum apar broaste imense ( nu stiu de unde ), apoi apare verzitura tipica si un miros deosebit de rau. Dupa care ma chinui cam o ora si ceva sa il golesc cu galeata, sa curat de mizerie, umplu iar cu furtunul si o luam de la capat fara folos.
Acum incep insa sa cred ca se poate rezolva si pe cale naturala, cu plante si eventual 3-5 pestisori.
O sa postez poze cu iazul, poate imi dati sugestii de amenajare.

Succes mai departe cu iazul tau !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista si alte substante de limpezire la Brico-Baneasa.Si tot acolo gasesti si nuferi si irisi galbeni de apa.
 

mihai_c

Member
nae a spus:
Mmmm, "scheletul" nu arata rau deloc ! :mrgreen:
Ca sa-l transformi insa intr-un iaz viu trebuie sa renunti la pastilele de clor si alte chimicale si sa schimbi apa cu una curata.

Faptul ca ai o minicascada este benefic pentru ca ajuta la oxigenarea apei si la descompunerea resturilor organice din bazin. Ar fi bine sa inserezi undeva pe circuit si un filtru simplu de burete (exista tot felul de filtre sofisticate dar nu cred ca e necaesar) pe care sa-l scoti si sa-l speli periodic.

Plantele pentru iaz le putem grupa in 4 categorii: oxigenatori, marginale, de adancime si plutitoare. Toate sunt importante si ar fi bine sa ai macar o specie din fiecare categorie.
Oxigenatorii imbogatesc apa in oxigen si in plus concureaza algele folosing aceleasi substante nutritive ca si acestea si inhibandu-le cresterea. Dintre oxigenatori iti recomand ciuma apelor (Elodea canadensis) pe care o gasesti in magazinele de acvaristica si care in iaz infloreste (niste flori albe ca si cele ale pomilor fructiferi). Nu-mi dau exact seama din foto cat e de mare bazinul dar cred ca 3-4 manunchiuri de Elodea va rezolva in mare parte problema algelor.
Marginale iti poti procura de pe lacuri, balti: rogoz, papura, trestie etc. sau poti folosi papirusul (Cyperus) mare iubitor de radacini ude. Marginalele le asezi in partea mai putin adanca a bazinului.
Dintre cele de adacime nelipsiti ar trebui sa fie nuferii pe care acum ii gasesti relativ usor si sunt destul de ieftini. Nufarul nu prea apreciaza curentul de apa si are nevoie de apa relativ adanca, in consecinta ar trebui sa-l plasezi in partea cea mai adanca si in extremitatea opusa minicascadei.
Plutitoarele cela mai cunoscute si mai usor de procurat sunt zambila de apa (Eichornia crassipes) si salata de Nil (Pistia stratiotes)

Animale ar fi pesti, broaste si melci. Eu mi-am luat o pereche de carasi Commet care teoretic traiesc peste iarna afara daca bazinul este destul de mare (1,5 m adancime minim) si care sunt foarte decorativi si vizibili in apa. Broastele sunt si ele o parte din iaz, daca vin singure considera-te norocos si lasa-le in pace.

Ca si lucrari de intretinere nu trebui sa faci aproape nimic, doar sa cureti periodic plantele uscate si frunzele cazute in bazin. In plus trebuie sa completezi apa atunci cand nu ploua si nivelul scade; de exemplu in foto nivelul apei este cam scazut si ar fi bine sa adaugi apa.

Bafta!
 

nae

Member
Mersi de sfaturi mihai !!

Am o problema insa cu adincimea maxima - nu e asa mare, iar iazul nu e uniform in adincime. Cel mai adinc e in jurul pompei pentru cascada, in rest urca in inca 2 etape.

Apoi cu nivelul apei e interesant, acum era mic ca special il lasasem asa, insa in mod normal e prea multa apa si chiar da pe afara, din cauza surplusului provenit de la irigatie mai ales. E ok daca e tot timpul la maxim si mai si da pe afara ? Nu prea as zice...pleaca pestii :-)

Ca dimensiuni nu e mare... poate 2-3mp sa aiba, suprafata e neregulata.

O sa iti urmez sfaturile la primavara cel mai probabil, acum e prea tirziu deja. Oare sa il mai maresc putin sa stea bine nuferii ?
 
A

Anonymous

Guest
Bravo Mihai,explicatie excelenta .Acesta e un adevarat microsistem.
 

mihai_c

Member
Adancimea e chiar bine sa nu fie uniforma, astfel poti sa plasezi diferite plante la diferite adancimi in functie de preferintele fiecareia.
Nu cred ca pleaca pestii nicaieri daca bazinul e plin!
Daca are 2-3 mp e destul de mare, al meu are 0,4 mp sau ceva asemanator.
Nuferii in functie de soi au nevoie de adancimi de la 30-40 cm pana la 1,5 metri si suprafete de apa intre cativa zeci de cmp pana la cativa mp. Daca te hotarasti sa-l maresti doar bine poate sa fie: teoretic cu cat bazinul este mai mare cu atat se echilibreaza mai bine si mai durabil.

nae a spus:
Mersi de sfaturi mihai !!
Am o problema insa cu adincimea maxima - nu e asa mare, iar iazul nu e uniform in adincime. Cel mai adinc e in jurul pompei pentru cascada, in rest urca in inca 2 etape.
Apoi cu nivelul apei e interesant, acum era mic ca special il lasasem asa, insa in mod normal e prea multa apa si chiar da pe afara, din cauza surplusului provenit de la irigatie mai ales. E ok daca e tot timpul la maxim si mai si da pe afara ? Nu prea as zice...pleaca pestii :-)
Ca dimensiuni nu e mare... poate 2-3mp sa aiba, suprafata e neregulata.
O sa iti urmez sfaturile la primavara cel mai probabil, acum e prea tirziu deja. Oare sa il mai maresc putin sa stea bine nuferii ?
 

mihai_c

Member
einsteinitza a spus:
Tu de unde ai luat pestii aceia frumosi?Vreau doi pesti care sa ramana afara,am adancime suficienta.
De la un magazin de acvaristica din Cluj, am vazut si acum cateva zile ca aveau, costa cam 20-25 de roni unul. Ar trebui sa se gaseasca si la B. Eu am luat 2 ca am bazinul mic, daca as avea unul mai mare nu m-as putea abtine... :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
Ai foarte mare dreptate,de-abia pot sa nu ma gandesc la mai multi pesti,
 
Sus