Discutii depre Iazuri si constructia lor.

emundin

Member
Dragii mei, am si eu broaste cu duiumul si nici nu ma sinchisesc de ele am si serpi care mananca broastele am si pesti :) am si mormoloci am si mini soparle:) Asadar, de ce sa ma stresez... si in plus zgomotul broastelor este feng shui :) ma relaxeaza complet
 

emundin

Member
Citat PaulEstrada din data 12 Martie 2009 :

"Buna tuturor.In primul rand sa ma prezint,ma numesc Paul si sunt din Oradea.As avea nevoie de cam multe sfaturi de la voi si nu v-as uita toata viata daca ele mi-ar fi de folos.Eu sunt innebunit de natura de pescuit(nu mananc pesti:) ) si acum am ocazia sa imi indeplinesc visul in viata.As dori sa imi fac un lac destul de maricel parerea mea,fata de iazurile obisnuite...As dorii sa-l fac aproximativ de vreo 35-40 m lungime si 20 latime.As dorii sa bag in el pesti mari crapi de multe kg etc..Adancimea as vrea sa o fac cam pe la 2 metri.Eu va rog sa imi dati orice fel de sfaturi in construirea lui inafara de cele tipice gen "alege bine locul inainte..etc".De exemplu m-ar interesa foaaaarte mult cum sa pastrez apa in lac in afara de varianta cu folie care mi se pare si putin cam costisitoare si oricum e urata.Ce variante as mai avea?Sa betonez fundul lacului ?Si pe margini ce sa pun ?Problema e ca nici nu am vreun parau in zona care sa-mi alimenteze lacul cu apa...As dori sa stiu cum sa fac sa ramana apa in el
si nici sa nu fie prea costisitoare investitia.Va rog mult sa ma ajutati Multumesc anticipat ."

Raspuns Citat emundin din data 1 Aprilie 2009:

"Draga Paul daca vrei sa faci un iaz pentru pesti, trebuie sa te gandesti la o investite destul de mare!!!! Mai ales ca dimensiunile sunt destul de maricele. As dori sa stiu cu ce fel de pesti ai dori sa populezi iazul.
Abia apoi iti pot da niste sfaturi despre cum ai putea sa faci iazul."

Raspuns Citat mihai_c din data 2 Aprilie 2009:
"Iaz inseamna un lac format prin bararea unui curs de apa, daca nu ai parau nu poti face din start iaz.
Si daca nu ai parau cu ce o sa-l umplii, cu apa de robinet?"

Raspuns Citat emundin din data 2 Aprilie 2009:
"Mihai nu este obligatoriu sa ai curs de apa.

Conceptul este bazin principal si unul secundar in cel principal stau pestii iar in cel secundar care trebuie sa fie se 1/4 din marimea celui principal numai apa. Se merge pe filtrarea apei din bazinul principal in cel secundar si apoi se revine in cel principal prin o conducta de metal.

Se pot creste pesti si fara curs de apa numai ca apa trebuie controlata lunar."

Raspuns Citat mihai_c din data 2 Aprilie 2009 :

"Pai de putut se poate, da el vrea sa nici nu-l coste mult..."

Raspuns Citat emundin din data 2 Aprilie 2009 :
"aa si pt apa normal ca se foreaza put se baga pompa si se extrage apa. dupa ce se umple bazinul trebuie lasat 6-7 luni pentru a se forma flora mai ales ca o sa aiba alge. Niste plante in iaz vor regla ciclul iazului mai repede in 3-4 luni."

Raspuns Citat Sparow din data 8 Aprile 2009 :

"Sant un pic incurcat:Daca varianta cu folie e scumpa atunci care ar fi cea acceptabila?Fara misto.Am dat 650 de ron pe folie 7X8m si e din aia subtire de 0,5 ca nu mi-a permis bugetul mai buna.Acu la dimensiunile 35X20 m sa nu se surpe malurile....Cum e terenul?Argila?sau nisip?Ar fi o sansa sa fie argila.Daca e nisip nici o sansa sa iesi economic!Si cum spuneti voi sa mai faci un iaz secundar sa filtreze apa pentru primul asta innseamna...cati mp de lacuri?...Venetia e mic copil "
 

emundin

Member
Citat Orlovski din data 5 Mai 2009 :

" Cum sa izolezi un iaz? intrebarea este buna. Problema este ca multi au iaz cu pesti doar pentru ca aveau deja o balta in fundul gradinii. Nu au avut decat sa o curete si sa o adanceasca iar paraul din amonte rezolva treaba cu apa. De multe ori, in special la o asemenea investitie, este mai avantajos sa cumperi o parcela de pamant care pare sa poata mentine constant apa. Daca nu, ai trei posibilitati:
- Membrana Cauciuc (pvc nu va recomand de fel, mai ales la o asemenea investitie) Costa destul de mult dar, cu exceptia vandalismului, garanteaza o etansare perfecta pe decenii lungi inainte.
- Betonare - Cu costurile sale aferente - si cu riscul de fisurare plus problemele cu compusi nocivi ce se dizolva in apa.
- Bentonita - La care, drept sa spun, nu ma pricep
- Captuseala cu lut, ce am mai vazut in occident ca solutie "green". Acest lucru necesita echipament special de malaxare si de compactare.
Apoi mai este un alt ingredient: APA
- calitatea apei trebuie testata de la inceput pentru ca pot aparea probleme serioase pe parcurs
- cantitatea de apa este si ea foarte importanta. Am avut un client care a dorit sa construim un iaz de inot de 40X40 si 6 m adancime, sus pe deal. Cica avea apa, un izvor in vale si o fantana. Am facut pompari de testare si am ramas surprinsi sa aflam ca am golit fantana in 10 minute. Dupa calculele mele ar fi durat 6 luni sa umplem bazinul cu pompele functionand non stop, livrand apa la 15 m inaltime. Numai curentul ar fi costat mii de Euro.
Asa ca, inainte de a incepe o asemenea lucrare, trebuiesc gandite toate aspectele.
Ah, si uitam sa amintesc intrarea in legalitate. (autorizatie de constructie si aviz Apele Romane.)
De ex. de pe terenurile din albia Crisurilor au inceput extractia nechibzuita a nisipului (pentru lucrarile cu autostrada) Multi si-au vandut terenul drept balastiera si au ramas in urma lor balti imense - numai bun pt pestisori. Vecinii, in schimb au ramas cu tarlaua secata, apa freatica disparand din pamand, compromitand complet recolta. Rezultatul - procese"
 

emundin

Member
Citat Vladutzu din 15 Mai 2009 :

"Buna.De ceva timp caut persoane cunoscatoare care m-ar putea ajuta .As vrea sa stiu daca un iaz\balta\lac cum vreti sa-i spuneti de marime aproximativ 2-3ha si 2m adancime ar putea fi alimentat cu apa din foraj si tot odata sa mentina si pestii din el? Daca forez poate sa nu mai fie nevoie de pompa (in cazul in care la adancime mica dau de izvor)? imi poate asigura un debit de apa suficient de mare ?
Tin sa mentionez ca:
1.Lacul ar fi destinat pescuitului sportiv
2.specii de pesti:in special crap,caras si restul curatatori:somn ,stiuca etc
3.Vor fi adusi pesti odata la 3-4 luni,in functie de cum se goleste balta
4.dispun de un buget maxim de 25-30000 de euro (pamantul este cumparat)
Astept sfaturi,indrumari ,corectari ,intrebari etc
Multumesc anticipat. "
 

orlovszki

Member
Emundin! Nu am mai raspuns noi la aceasta cerere? Imi scapa


M-am prins. L-ai mutat discutia cu lacuri mari aici :eek:
 

emundin

Member
Raspuns Orlovszki

Vladutzu.
Cred ca idea cu forajul are sanse de 1% sa functioneze precum o doresti.
In primul rand este slaba sansa sa dai de un izvor care va salta din pamant precum petrolul in filmele cu vestul salbatic.
Apoi, proprietatile izolatoare ale pamantului ce va compune fundul si peretii lacului, sunt si ele importante. Va trebui un test amanuntit. De regula, daca acolo nu balteste apa, inseamna ca stratul de sol este relativ permeabil. Pentru alimentare se va cere un put, dar care sa fie in afara lacului, altfel nu vad cum va alimenta putul acel lac daca nu prin pompare. Ce se intampla daca lacul scapa mai multa apa decat poti sa suplinesti cu putul? Nu uita ca un iaz umplut va insemna o diferenta de nivel de apa in bazin / panza freatica, ce va induce o presiune puternica si o tendinta a apei de a se infiltra in sol (asta daca panza freatica este mai joasa decat nivelul apei.
Iti recomand sa faci investigatii inainte de a te apuca de lucrari cu costuri astronomice.
_________________
 

crisili

Member
Ce va mai fac iazurile? Inca hiberneaza? Al meu mai mai ca se trezeste. Saptamanile trecute vedeam pestisorii cum mai dadeau cate un ocol sa testeze atmosfera apoi intrau iar la "caldurica". Acum s-au ascuns iar si asteapta cuminti primavara adevarata.
Dar sa va povestesc in ce stadiu am ajuns cu iazul eu. Dupa ce mi-am insusit criticile pentru spartul bazinului :oops: si nu am reusit sa il lipesc cu nimic am optat pentru a reface iazul cu folie si iata ce a iesit: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... ROV_ph.jpg
Acum abia astept caldura ca sa ne apucam iar de treaba. Planul este ca pe langa curatarea si rearanjarea pietrelor de a planta cateva fire de iedera care cu timpul sa se intinda printre pietre si sa acopere marginile astfel incat sa nu se mai vada folia ca acum. Credeti ca va functiona? Din cate stiu eu iederei ii place umezeala dar nu imi amintesc sa o fi vazut crescand asa aproape de apa. Cred ca daca va fi si ea (iedera) de acord ar iesi tare bine mai ales ca este verde so iarna.
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragut iazul tau, Crisili :D
am vazut ca iazul tau e partial umbrit, asa ca zic ca va fi ok cu iedera, doar ca va trebui sa pui ceva pamant printre pietre, deoarece iedera dezvolta radacini aeriene cu care se prinde de suport (in cazul tau rosturile dintre pietrele)
 

crisili

Member
Multumesc frumos Aleynad. Asa ma gandisem si eu sa pun ceva pamant printre pietre ca sa se fixeze iedera. Abia astept sa se incalzeasca vremea sa ma apuc de treaba. Iarasi nu va mai putea nimeni sa ma ia de langa iaz :)
 

Sparow

Member
Nu trebuie sa iti faci prea multe probleme ca o sa se vada folia,praful din aer va depune o pelicula de mal peste toata suprafata.Daca te deranjeaza acum poti sa arunci ceva nisip sau pietricele marunte din balast.Eu as mai pune cateva maini de pietricele si nisip si pe langa iaz sa ascund si caramizile alea.Si iedera se va intinde sigur oriunde si oricum.Daca ai face un pic de loc pe acolo sigur ar merge bine si feriga salbatica.
 

baby_blues

Member
Crisili: Cred ca solutia cea ai simpla este placarea lateraleloor si-a marginii iazului cu pietre late de munte. Mi se pare ca se gasesc si pe la magazinele gen Praktiker, dedeman, etc.
Nu stiu cat de clar se vede la mine dar daca dai imaginea mare o sa-ti faci o idee. Nu cred ca iazul meu e stralucit dar cam asa mi-a venit mie cand l-am facut. Banuiesc ca sunt solutii si mai bune. :D



Caramizile pot fi acoperite cu pamant si pus gazon.
 

crisili

Member
Foarte frumos iazul tau baby_blues felicitari. Ar fi o idee cu pietrele acelea dar spune-mi te rog cum le-ai fixat ca sa stea pe verticala (peretii iazului meu sunt cam abrupti din lipsa de spatiu)? Daca ai putea sa imi dai si o idee referitoare la pret ti-as fi foarte recunoscatoare ...
In ceea ce priveste caramizile acela, cu mare drag le-as desfiinta eu dar din pacate partea aceea de curte nu imi apartine. Spre nenorocul meu avem o casa cu curte comuna :|
 

baby_blues

Member
crisili a spus:
Foarte frumos iazul tau baby_blues felicitari. Ar fi o idee cu pietrele acelea dar spune-mi te rog cum le-ai fixat ca sa stea pe verticala (peretii iazului meu sunt cam abrupti din lipsa de spatiu)? Daca ai putea sa imi dai si o idee referitoare la pret ti-as fi foarte recunoscatoare ...
In ceea ce priveste caramizile acela, cu mare drag le-as desfiinta eu dar din pacate partea aceea de curte nu imi apartine. Spre nenorocul meu avem o casa cu curte comuna :|
Fiind mai late stau si mai grele direct pe baza lacului . Nu stiu preturile de la magazine deoarece pietrele le-am luat de la munte. La noi costa cam 10- 13 lei mp de piatra la Nehoiu , Siriu. - DN 10 Buzau- Brasov.
 

Sparow

Member
La buget e scump sa iei piatra din magazine gen praktiker,sau mai stiu eu,Metro.Daca ai iaz mediu sau mare,e f scump.Eu am vazut un palet de piatra de 12mp la vreo 20 mil.Cel mai ieftin era vreo 16mil.Si sa nu crezi ca 12 mp e mult.Pitrele nu stau pe verticala de la sine cu timpul aluneca si ajung tot una peste alta mai mult sau mai putin.Eu am carat piatra de rau de pe marginea drumurilor de tara pietruite,am facut 5 drumuri la 15 km de era sa rup masina si deabia am acoperit marginile vizibile.Acu trebuie sa le rearanjez ca au alunecat in iaz de asta-toamna.
 

goodmans

Member
Sparow,tu ziceai ca ti-au murit niste crapoaice de koi dupa reproducere?
poti sa detaliezi putin ce probleme ai mai intampinat?
merci.
 

Sparow

Member
Pai in ce sens sa detailez?Am cumparat vreo 6 koy la inceput adusi de la unguri si vanduti in piata Iozefin Timisoara.Nu stiu cat erau de bine intretinuti la producator,dar chiar si daca erau super tari chiar si pestii de acvariu nu supravietuiesc toti.In plus stresul de a se obisnui la alt habitat mai ii slabeste.In plus erau vreo 3 femele si vreo 3 masculi.Si femelele nu depun in aceasi zi la aceasi ora.Asa ca femelele erau pe rand fugarite de 3 masculi 4-5 zile in continuu.Asa ca nu ma mir ca au murit vreo 2.Si probabil 1 mascul mai slab dpdv al sanatatii.Am mai cumparat dupa acea altii,asa ca acum am 6 Koy,[[+2carasi cometa,coada tripl]]a care au supravietuit 1 an in iaz,s-au acomodat si au supravietuit la -21celsius.Sper sa nu mai moara si anul asta cand depun.Am si din puii de anul trecut vreo 50 cel putin.Din astia peste vreun an cand primesc culoare am sa selectez pana ajung la max 12 maturi frumos colorati.Ce e in plus am sa eliberez in raul Bega Veche pentru ca e f putin poluat si sant f multe plante,deci au ce manca.
 

baby_blues

Member
Sparow a spus:
La buget e scump sa iei piatra din magazine gen praktiker,sau mai stiu eu,Metro.Daca ai iaz mediu sau mare,e f scump.Eu am vazut un palet de piatra de 12mp la vreo 20 mil.Cel mai ieftin era vreo 16mil.Si sa nu crezi ca 12 mp e mult.Pitrele nu stau pe verticala de la sine cu timpul aluneca si ajung tot una peste alta mai mult sau mai putin.Eu am carat piatra de rau de pe marginea drumurilor de tara pietruite,am facut 5 drumuri la 15 km de era sa rup masina si deabia am acoperit marginile vizibile.Acu trebuie sa le rearanjez ca au alunecat in iaz de asta-toamna.
Pietrele sunt destul de late si asa stau de vreun an de zile. Au aproape 5 cm.
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragilor, ne-am hotarat : anul asta facem iazul :D
ce ziceti? care e perioada propice de sapat?
in luna mai e ok?
am ales sa-l tapetam cu folie pentru iaz, iar pe margini sa punem pietre de calcar
deocamdata nu ne-am hotarat la adancime si la dimensiune :rofl:
eu il vreau de 4-5 m patrati si 1..2 - 1.5 m adancime :)
 

baby_blues

Member
aleynad a spus:
dragilor, ne-am hotarat : anul asta facem iazul :D
ce ziceti? care e perioada propice de sapat?
in luna mai e ok?
am ales sa-l tapetam cu folie pentru iaz, iar pe margini sa punem pietre de calcar
deocamdata nu ne-am hotarat la adancime si la dimensiune :rofl:
eu il vreau de 4-5 m patrati si 1..2 - 1.5 m adancime :)
Hoohoho! Nu este cam mare adancimea? :?
Ma gandesc ca 1m ar fi de ajuns chiar daca vrei sa pui si pesti. Al meu are doar vreo 60- 80 cm si mi-au trait toti pestii- carasi. Plus ca vei avea probleme in curatirea lui avand in vedere volumul mare de apa.
E usor de facut cu folie epdm. Cand te apuci efectiv de treaba sa ne intrebi ca sa-ti spunem unde am gresit noi si sa nu faci si tu. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) asa zis si sotul meu, ca e adancimea mare :rofl:
aveti dreptate, atunci ramane la 60 -80 cm, ar fi rezonabil asa, nu?
eu ma gandeam la pestisori si la plante sa aiba suficient spatiu :giggle: sa nu stea cu teama ca ma uit la ei :)
 
Sus