Discutii depre Iazuri si constructia lor.

orlovszki

Member
Intr-un bazinas mic puteti pune plante acvatice jur - imprejurul ei, caci oricum are un sant special destinat acestui scop. Un nufar de marimi mici se preteaza dar, atentie, daca aveti o fantana arteziana, dupa cum se vede in poza, nufarul nu agreaza sa fie stropit si sa simta agitatia apei in jur. Altfel nu prea va dori sa infloreasca.
Referitor la pesti - forget it! Intr-o punga de apa nu poti tine pesti. Vei avea nevoie de un sistem de filtrare performant, pestii, daca nu vor fi exterminati de pisica vecinului sau cainele casei, vor avea de indurat atat arsita verii cat si frigul iernii care, intr-un bazin mic, se simte foarte tare. Nu spun ca nu functioneaza ci doar ca va lipsi satisfactia pe termen lung.
 

MONIS

Member
orlovszki a spus:
Intr-un bazinas mic puteti pune plante acvatice jur - imprejurul ei, caci oricum are un sant special destinat acestui scop. Un nufar de marimi mici se preteaza dar, atentie, daca aveti o fantana arteziana, dupa cum se vede in poza, nufarul nu agreaza sa fie stropit si sa simta agitatia apei in jur. Altfel nu prea va dori sa infloreasca.
Referitor la pesti - forget it! Intr-o punga de apa nu poti tine pesti. Vei avea nevoie de un sistem de filtrare performant, pestii, daca nu vor fi exterminati de pisica vecinului sau cainele casei, vor avea de indurat atat arsita verii cat si frigul iernii care, intr-un bazin mic, se simte foarte tare. Nu spun ca nu functioneaza ci doar ca va lipsi satisfactia pe termen lung.
asa cred si eu....ciorba de peste pentru pranzul pisicilor din cartier.. :)
 

mihai_c

Member
Eu am pesti intr-un bazin de 90 l (0.33 mp) si iarna ii duc in casa, in acveriu sau anul asta i-am tinut pur si simplu intr-un lighean acoperit cu sticla si cu un filtru de acvariu. De prins nu a reusit inca sa-i prinda nici pisica nici cainele si au incercat vreo 50 de pisici si cel putin 2 caini :wink:.
 

orlovszki

Member
Sa fiti bucurosi, dar acesta este doar exceptia de la regula.
Pe de alta parte pastrarea pestilor de iaz intr-un lighean pe timpul iernii este deja un caz extrem (pe Animal Planet este considerat infractiune capitala.) :twisted:
 

mihai_c

Member
Sa inteleg ca acvaristica a devenit ilegala, chiar infractiune? :) Glumesc... Nu vad diferenta intre a tine pestii in acvariu sau in lighean. In plus e cumva normal pentru pestii in clima noastra sa duca o viata cu 2 sezoane, cu o perioada in care hiberneaza.
Probabil ca intr-adevar eu si carasii mei suntem foarte norocosi... nu incercati asa ceva acasa. 8)
 

orlovszki

Member
Adevarul este ca eu consider acvaristica, la fel ca si tinerea animalelor in zoo, un fel de a chinui animalele. Bine-nteles sunt cazuri in care aceste vietuitoare traiesc in conditii cumsecade. Am o cunostinta care a tinut un caine Malamut toata viata pe un lat de 2 metri. Culmea ca mai era si preot. Eram suparat foc pe el. :eek:f:
La fel nu agreez nici vanatorii si nici pescarii. (Cica-i sport. Pe dracu!) Cred ca acum am suparat jumatate din tara :rusine:
Este greu sa ne decidem ca dorim pesti doar pentru orgoliul nostru sau avem in vedere si ce simte acel peste amarat.
Ca sa schimb idea in :D doresc din tot sufletul ca macar noi, cei de pe acest forum, sa incercam sa ne integram in natura. Daca l-am distrus aproape complet, macar la noi in gradina sa fim cu inima impacata ca exista conditii ideale pentru plante si vietuitoare. Suna un pic GreenPeace dar am sange verde si nu ma pot abtine.
 

orlovszki

Member
Mai am ceva de spus despre iernarea pestilor. Aici ma refer la Koi si carasi. Acestia rezista destul de bine schimbarile climatice din iazul nostru. Am vazut caras care a supravietuit intr-un ochi de apa inghetat de doar 30 cm adancime, fiind blocat complet in apa. Pe deasupra nu au nevoie de hrana toata iarna (eventual hrana fara proteine - ca sa-i facem de plac la producatorii si distribuitorii de hrana de pesti). In multe cazuri chinuim pestii tocmai din cauza ingrijirii excesive. Baga-i mancare toata iarna si vei vedea ca daca nu a murit in timpul iernii va fi dus in primavara de prima boala ce s-a ivit in zona.
Asa ca, fratilor, mai cititi, mai intrebati, ca macar nu costa bani. :!:
Cu bine tuturor.
 

crisili

Member
Multumesc pentru sfaturi am sa incerc si cu poxipol si cu kitul acela din tub ca de silicon, am folosit asa ceva pentru prinderea plintei de parchet si a functionat foarte bine.
Referitor la pestii tinuti in bazine mici, si eu avut mari indoieli in privinta lor considerand ca locul este mult prea mic insa am indraznit sa ma incumet la asa ceva dupa ce am citit destul de mult despre hibernarea lor. M-am temut si eu ca ii voi chinui in balta mea dar pana acum mie imi par fericiti. Vara temperatura apei nu a trecut de 25 - 27 de grade in zilele cele mai calduroase si pestisorii mei se zbenguiau toata ziua prin bazin iar in iarna aceasta au hibernat cuminti apa avand intre 3 si 5 grade. Am avut cate ceva de furca cu gheata pe care incercam sa o curatam in fiecare zi (asa am reusit sa spargem si bazinul din exces de zel cu un bat cam ascutit) dar acum apa incepe sa se incalzeasca si in curand cred ca voi putea incepe sa le dau iar de mancare.
Ce m-a incurajat cel mai mult a fost faptul ca la cateva luni dupa ce i-am pus in bazin m-am trezit cu puiuti. Eu cred ca acesta este cel mai bun semn ca sunt fericiti.
 

orlovszki

Member
Azi ne-am apucat sa facem curat in iaz. Se afla la intrarea in centrul nostru de gradinarit si, din acest motiv, este un fel de carte de vizita. Are in jur de 10 m3 si o groaza de pesti. Nu am facut curatenie generala de mai mult de 2 ani si juma'. Acum apa arata ca o groapa cu rahat. Am scos o parte din apa (cca 2 m3 intr-un rezervor, in care sa tin pestii. Am extras namolul gros de la fund si am spalat toate pietrele, pe rand. Erau negre si pline de matasea broastei. Apoi am lasat inapoi pestii si o parte din apa - pentru inseminare bacteriana. A fost o treaba de o zi pentru doua persoane. De azi dau drumul la filtre si uv-uri, cu becuri noi ce se schimba obligatoriu primavara, pentru ca, in sfarsit, s-a incalzit vremea.
A fost o iarna urata de tot.
Acum imi dau seama ca am uitat sa fac poze despre procesul de curatare. Puteam sa o folosesc cu scop didactic (in special la capitolul cum sa nu....)
Incepem si cu hrana de pesti: cu grija si usurel si daca se poate, cu hrana usoara.
Stati cu ochii pe pesti. Acum va fi momentul sa apara eventualele semnale de boli. Anul trecut a fost prapad, cel putin la noi in Oradea. Aproape peste tot au existat pierderi semnificative bruste in colonia de pesti.
Ref. la spargerea foliei: am spus-o de mai multe ori sa nu spargeti copca de gheata. Nu numai folia poate avea de suferit dar si pestii vor fi stresati si risca sa se imbolnaveasca pe fondul agitarii bruste in apa rece. Folositi o pompita de aer montat la marginea iazului si eventual, o copca de polistiren, daca este ger pe perioada indelungata. Acum, vremea s-a ameliorat si nu mai este cazul sa ne batem capul cu aceste probleme.
Lasati pompa de aer sa functioneze in continuare. Daca apa se incalzeste, inevitabil se va produce inflorirea algelor. Inverzirea apei este un efect normal avand in vedere ca algele se prolifereaza mult mai rapid in timp ce zoo-planctonii si plantele acvatice abia daca se misca inca. Aceasta inverzire ar trebui sa tina nu mai mult de 2-3 saptamani. O inverzire puternica inseamna si o dezoxigenare accentuata in timpul noptii si ca sa nu va treziti dimineata cu pestii care stau cu burta la soare va recomand sa aerati apa
 

byby_anka_w

Member
am si eu o intrebare.la cabana surorii mele avem o portiune de teren unde balteste apa.vecinii spun ca sunt izvoare dedesupt.intrebarea mea este:pot face iaz in acest loc?
 

emundin

Member
byby_anka_w a spus:
am si eu o intrebare.la cabana surorii mele avem o portiune de teren unde balteste apa.vecinii spun ca sunt izvoare dedesupt.intrebarea mea este:pot face iaz in acest loc?
Poti face un iaz fara fund. Depinde cat are ph-ul apa sa nu fie mai mult de 6
 

Sparow

Member
Am avut la sat la capatul gradinii o balta care primavara avea apa de 30-40 cm.Uneori ramanea si 2 ani dar ajungea la 3-10cm vara alteori seca de tot.Ce vreau sa spun e ca nu ai nici un control asupra ei.Sa nu mai vorbesc de diferitii copii si sateni care daca vad o coada de peste sau un nufar au si aparut cu undite,plase noaptea etc.Nu ai cum sa te intelegi cu ei..... :x
 

emundin

Member
depinde daca este in orgada proprie :) si in plus are apa din subteran pt un mic iaz e ok numai sa lase fundul bazinului liber altfel efectul catapilar al pamantului va absorbi apa prin peretii iazului
 

orlovszki

Member
Merita o incercare. Nu neaparat un iaz cu pesti ci doar unul plin cu plante marginale. De ce nu? Mai bine decat o balta imputita.
 

orlovszki

Member
George a spus:
Priviti ce am surprins pe un bolovan de la margina iazului, se pare ca a iesit sa se bronzeze :)
Este uimitor sa vezi ce creaturi apar in locuri unde nu te astepti.
By the Way. Acum vine perioada concerturilor de broaste. Deja primesc o gramada de telefoane care cer insistent sa le ajut sa scape de broaste.

Nu uitati. Broastele sunt senzorii iazului. Daca apa este OK atunci veti avea broaste in ele, daca este otravitoare atunci nu. In plus ele aduna tantarii si o gramada de vietuitoare nedorite din lac. Va trebui sa suferim o perioada muzica lor, dar va trece in curand. Va recomandam sa verificati periodic si sa adunati icrele inainte de a fi prea tarziu.
 

mihai_c

Member
Brotacul nu traieste in iaz, in apa, ci in locuri umede si cu multa vegetatie.

George este foarte norocos ca ii apar brotacei si tritoni spontan in/pe langa iaz, il invidiez :mrgreen: ...
 
Sus