Dipladenia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Confirm si eu. Nu am trecut de iarna o dipladenia mai mult de doi ani consecutiv. Dar nu ma dau batuta. Mereu incerc. Udatul iarna e calcaiul lui Achile. Daca nu uzi deloc, risti sa se usuce. Daca uzi prea des sau scapi prea multa apa iar e de rau: putrezesc radacinile. Cum planta se defoliaza iarna e si mai greu de observat starea ei. Cand da semne de uscare e deja prea tarziu sa mai faci ceva.
 

LadyBug

Well-Known Member
uf-uf, eu tot am nelamuriri: la noi de ce trebuie sa intre in repaus dipladeniile, plumeriile, trandafirii, etc... in tarile calde ele ce fac, daca nu au iarna? Nu e putem tine inauntru la caldura cu suplimente de lumina ca sa nu simta ca a venit iarna?
 

adrianam

Well-Known Member
Eu cred ca intr-o sera sau o incapere foarte bine luminata ar avea mai multe sanse de supravietuire.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am unit cele doua subiecte despre dipladenia, ca toate informatiile sa fie vizibile laolata si cred ca locul ei este printre plantele de terasa/ balcon.
 

LadyBug

Well-Known Member
Avem un spatiu destinat frumusetilor cataratoare/climbers? Ca ar fi multe... O alta minune cataratoare-i lapageria rosea, am luat seminte dar nu am avut succes (inca), astept sa fac rost cumva de o plantuta, este foarte rara si frumoasa.
 
Sus