Dipladenia

albela

Active Member
Eu am o dipladenie cumparata in ghiveci fara gauri. De toanta ce sunt nu am observat asta decat atunci cand s-au albit frunzele, a stagnat cresterea si i-au cazut bobocii. Am tot udat-o desi am observat de ceva timp ca nu se mai usca pamantul ca la celelalte. Cand am vazut am schimbat ghiveciul, dar radacinile erau cam afectate. Am taiat ce era putezit la radecini si ce era mort la planta si acum supravietuieste, dar tot are frunzele albe. Asa ca s-ar putea sa fie de la prea multa apa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In afara de apa poate fi si soarele.In iulie cnd am constatat ca diplele mele incep sa aibe probleme la culoarea frunzelor le-am mutat mai la umbra cu soare numai dimineata.Si-au revenit total si acum sunt ok.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oana eu nu le-am mai mutat sa stii.Mai mult umbra au.Soare pina in 11 juma'..........Nu stiu ce sa zic...Nu le mai muta de colo-colo ca poate nu le-o place nici asta.Eu am vazut unde le merge bine si acolo le-am lasat.Dar ce am mai constatat este ca le plac ghivecele mai micute.Nu inghesuite dar nu mari :) .Fitze de-ale lor sau ........numai ale mele se comporta asa :?
 

albela

Active Member
Am eu una cumparata intr-un ghivecioi. Nu a facut nici o floricica, pe cnad cele mai inghesuite sunt pline de flori, asa ca subscriu.
 
A

Anonymous

Guest
[a mea e plina de boboci,are ceva soare dimineatza si dupaamiza de pe la 3-4
in schimb are multa lumina e orientata spre un nord-est
si ii merge de milioane si ei si azaleei
 

fixpix

Active Member
am reve cu poze... cu mica problema



is cam decolorate frunzele noi.
zic io, prea multa apa.... ca le puneam de numa...si e ditamai ghiveciul (de lut).

idei????
 

albela

Active Member
Scoasa din pamant, vazut ce e cu radacinile, schimbat pamantul si ghiveciul (cu unul de plastic ca e mai usor de controlat umiditatea). Si bineinteles udata mai putin.
 
D

dyayzh

Guest
Oare cand sa o tund: acuma sau in primavara :? Cea bicolora s-a marit prea mult, musai trebe frezata :evil:
 
A

Anonymous

Guest
a mea a inflorit!
si e minunata ,are siu un parfum delicat,si mai are bobocei....am bagat-o pe terasa acoperita sa aiba mai multa caldura
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dya ,ca de obicei din experienta glasui :) Tunsoarea acum toamna.Daca o tunzi la primavara nu o sa vezi flori prea curind de la ea.Florile dupa cum ai vazut le face pe noii lastari asa ca pina in primava viitoare tocmai bine lastareste si va face si flori.
Ce bine ca s-a marit cea bicolora si mai si trebuie tunsa :dans:
 

Fleur

Active Member
Si lastarii ramasi de la coafat cum se prind? Am si eu una si chiar nu stiam ce sa-i fac mai ales ca mi-e teama sa nu dea coltul :D
 

oana_oana

Member
Dya daca o coafezi si iti ramane un fir de pe la breton... :oops: m-as baga si eu sa incerc. Daca nu, tin pumnii celorlalti experimentatori.
 

Kati

Active Member
Haideti sa va spun ce am reusit sa inteleg din inradacinarea acestei frumoase plante pana acum (am de ani de zile Dipladenia si mi-a luat ceva timp s-o "cunosc"): se tunde doar vara. Adica pana pe la mijlocul lui august. Dupa aceea riscul este mare sa inradacineze, si apoi sa moara pe parcurs. :( De taiat, taiati doar unde vedeti ca sunt niste "moturi" mici pe lastar. Imi pare rau ca nu am o poza sa va arat, o sa caut, daca mai gasesc pe planta acele moturi, si o sa le fotografiez. Mie mi-au inradacinat doar lastarii care au avut "mot", adica inceput de radacina. Daca e cald afara, lastarii inradacineaza in apa in cca 1 saptamana. Dupa ce ati plantat lastarii (mai multi la un loc, altfel pare totul prea saracacios), si observati ca incep sa creasca, le puteti tunde varfurile, astfel incat sa lastareasca, si planta sa fie mai bogata mai tarziu. Am observat la a mea, ca de cand am bagat foarfeca in ea, incep sa-i creasca lastari noi, mult mai multi decat inainte si mult mai zdraveni, adica mai grosi, nu asa firavi. Cu toate ca nu mai infloreste de mult, am vazut in unele locuri niste chestii mici, sunt curioasa daca va reusi sa aiba boboci, sau este doar o ultima, si stearpa incercare pe anul acesta de a inflori.
Cand o tundeti, sa fiti atente/atenti la "laptele" care curge din planta, este otravitoare si deosebit de lipicioasa si greu de sters daca picura pe unde nu trebuie.
 

Luciana35

Member
Si eu am reusit sa prind lastarii de la dipladenie in pamant cu pet in cap. Am cumparat o planta matura pentru a o face cadou si nu m-am indurat sa nu iau 2 lastari, ca era prea frumoasa. I-am pus in pamant si le-am pus pet, pe pervazul de la bucatarie,si pentru ca eram intr-o perioada destul de aglomerata, nu m-am uitat la ei vreo 4-5 zile. Iar cand m-am uitat am constat ca au scos radacini amandoi mai de sus, exact de la un fel de mot, cum spune Kati. Am completat cu pamant pana la radacinute si au crescut foarte bine in vara asta.
 

Fleur

Active Member
Multumesc de raspunsuri! Maine o caut de moate :rofl: si purced la taiat ca am un loc cald pt ei.
 
Sus