Dipladenia

mymo

Active Member
Tare frumusica eroina ta.Spune-mi te rog il al patrulea ghiveci de la stanga spre dreapta,e adenium? :)
 

angela draganoiu

Active Member
mai Gabiuta cum le vrajesti tu pe toate de infloresc la tine ! ? a mea a crescut ca nebuna dar flori ioc, ce ma fac eu cu ea ? da-mi un sfat.
 
D

dyayzh

Guest
La a mea i-am oferit: apa, soare si cam atat. A fost inflorita toata vara. Acuma isi lungeste lastarii si eu din urma hat cu foarfecul, caci creste prea tare :wink:
 

albela

Active Member
Eu am pus-o la racoare si parca arata mai obosita, s-au mai ingalbenit unele frunze dar, tot mai face cate o floricica.
 

angela draganoiu

Active Member
Dya o tunzi ? a mea, cum spusei, nu face decit sa creasca ca nebuna si nu-i arde de flori. s-o tund si eu acum ?
a stat la soare, a avut apa si ingrasamint dar tot n-a inflorit. cred ca pt faptul ca o tin in balcon, unde e aer destul dar nu ca afara, poate o face sa nu faca flori. voi ce ziceti ?
 
D

dyayzh

Guest
A mea tot in balcon este Angela :oops: Ii tund mereu lastarii noi caci nu o pot lasa sa creasca precum nebuna. O sa o las de la primavara incolo sa-si faca mendrele :D
 

ghia_don

Active Member
Si a mea are inca floricele si boboci, am pus-o sa stea mindra in balcon la fereastra, s-o vada toti vecinii si sa moara de ciuda :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Albela,dipla ta mai are flori?Sunt curioasa ; a mea cea rozalie are si boboci si flori.Sincer nu ma asteptam sa fie asa florifera si atit de viguroasa :D
 

albela

Active Member
Gabiuta, cand am bagat-o in casa a incetat pentru putin timp sa mai faca flori, dar acum are boboci. Frunzele noi sunt mai micute si nu mai e asa verde ca vara dar arata bine si creste neincetat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Albela ,a mea este cheala.Are frunzute noi, micute de tot,dupa ce i-au trecut florile de care ziceam nu a mai dat altele si nici bobocii nu s-au mai deschis.Banuiesc ca acolo unde o tin este mai racoare si a intrat vrind-nevrind in repaus.Ma bucura insa ca da virfuri noi :D
 

albela

Active Member
Gabiuta, la mine sunt cam 16-17 grade si vad ca ii merge destul de bine. Crezi ca ar trebui sa o mut mai la frig? E musai sa ii cada frunzele iarna? Eu nu am experienta cu iernatul asa ca tu sigur stii mai bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La planta asta nici eu nu stiu "pe viu" ca nu am avut pina anul asta.Doar ce am citit.Insa ,am eu o teorie a mea: una este cititul si una experienta.Asa ca.............. :D
Nu, las-o acolo unde este.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fetelor, am nevoie de niste sfaturi pentru dipladenia mea rosie. O am din vara si mi-a facut o multime de flori. E o planta superba! Prin noiembrie i-au cazut insa toate frunzele si nu stiu ce sa ii mai fac. Tot citesc pe ici pe colo ca e bine sa intre in repaos. Am mutat-o deci la o fereastra care nu are calorifer, deci sta putintel la racoare. Dar e cam uscata. Doar varfurile mai sunt verzi. Cum ii da o frunzulita (mica) cum se usuca. Nu apuca sa se faca mare. Sfatuiti-ma ce sa-i fac? Mi-e teama sa nu o pierd daca o mai las mult la "racoare". :nu-mi_place: Sa o mut la caldurica si umezeala?
 

elenafles

Active Member
Caramell a spus:
Fetelor, am nevoie de niste sfaturi pentru dipladenia mea rosie. O am din vara si mi-a facut o multime de flori. E o planta superba! Prin noiembrie i-au cazut insa toate frunzele si nu stiu ce sa ii mai fac. Tot citesc pe ici pe colo ca e bine sa intre in repaos. Am mutat-o deci la o fereastra care nu are calorifer, deci sta putintel la racoare. Dar e cam uscata. Doar varfurile mai sunt verzi. Cum ii da o frunzulita (mica) cum se usuca. Nu apuca sa se faca mare. Sfatuiti-ma ce sa-i fac? Mi-e teama sa nu o pierd daca o mai las mult la "racoare". :nu-mi_place: Sa o mut la caldurica si umezeala?
Dipladenia mea cam dupa o luna dupa ce am bagat-o in casa i se tot ingalbenea cate o frunza si apoi cadea iar lastarii cruzi se uscau .Era amplasata in fata ferestrei din camera de zi.La Craciun am mutat-o in bucatarie pe fereastra si a inceput sa-i dea frunzulite noi si chiar mladite. Asa ca eu am tras concluzia ca iarna ii place cam la 17 - 18 grade dar nu mai putin (anul trecut mi s-a uscat una ce am tinut-o cam la 1o grade).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Caramell,acum am citit postarea ta :oops: .
Ce sa zic ? eu am trei doamnisoare :) intr-o camera cu 10 grade si au frunzulite noi in virf.Pamintul insa este permanent umed.
Tu ai uda-to suficient pe a ta?

Aceeasi intrebare si pentru Elena.Oare nu din cauza lipsei d eapa sau a uscaciunii s-a comportat astfel?
Chiar asa rece cum este eu tot le ud cind vad ca la suprafata pamintul se usuca.
 
Sus