Dionaea muscipula

Edelweiss

Active Member
FAMILIA --- droseracee
ASPECT --- rozeta
INALTIME--- 20-25 cm
DIAMETRU---20-30 CM
EXPUNERE---lumina indirecta
UDARE---abundenta
CULTIVARE---dificila


Este originara din zonele calde si umede ale Carolinei de Sud, unde solul acid si lipsit de nutrimente a fortat aceasta planta sa isi dezvolte capacitatea de a se hrani cu insecte. Frunzele sale bicolore sunt prevazute in varf cu o capcana prevazuta cu niste prelungiri sub forma de gene care atunci cand se inchid formeaza un grilaj de netrecut. Capcana se inchide repede, planta se MISCA ! Glandele care sunt in aceasta "gura" secreta enzime capabile sa transforme insecta in nutrimente. Vara are nevoie de cateva muste, iarna deloc, fiind in repaus.

Cultivare
Trebuie atmosfera de sera, vara un balcon inchis sau daca nu avem, un miniterariu. Ca substrat se foloseste turba, nisip si muschi Sphagnum in parti egale. Amestecul nu trebuie sa se usuce niciodata, fapt pentru care sub ghiveci se aseaza o farfuriuta inalta plina cu apa. NUMAI APA DE PLOAIE SAU DISTILATA.
Toamna si iarna, temperatura minima trebuie sa fie de 7 grade si nu necesita ingrasamant deloc, fiind in repaus.

Inmultire
Se inmulteste prin divizarea plantei la inceput de martie sau prin seminte. Insamantarea va fi intotdeauna in martie-aprilie utilizand seminte nu mai vechi de 6 saptamani.

Pericole
Planta sufera din cauza calcarului care o omoara. De aceea nu trebuie udata decat cu apa de ploaie sau apa distilata. Daca se usuca, este numai din cauza uscaciunii si a tempoeraturilor joase in care este nevoita sa traiasca.
 

presco

Active Member
Am cumparat una la insistentele fiica-mii! Dupa ce am citit pe aici cred ca mi-am dat foc la palarie! :) Unde gasesc apa distilata? La farmacie?
 

Edelweiss

Active Member
e aia de turnat in motor la radiator
gasesti la orice magazin care vinde piese de masina, la bidoane de 1 sau 5 litri :wink:
 
Sus