Din strabuni si mai noi - intrebari

Kiryll

New Member
Buna seara

M-am trezit si eu in prag de vara ca ar trebui sa fac pun ceva in pamant :dans: . Tocmai am cercetat si m-am documentat apropo de fazele lunii, se pare ca saptamana viitoare este excelenta pentru a ma pune pe treaba.

Citisem undeva despre faptul ca bunicii si strabunicii nostri aveau o abordare mai in armonie cu natura in ceea ce privestea agricultura. M-ar interesa in special informatiile referitoare la "vecinatatile" benefice dintre plantele de diferite specii, combaterea bio-organico-naturala a posibililor daunatori (printre altele am auzit de ceaiuri de plante - frunze de nuc sau catei de usturoi de exemplu) si orice altceva ar mai putea fi inclus in categoria asta.

Apropo de categoria mai nou, orice sugestie referitoare la metodele de producere a compostului care dau cele mai bune rezultate in cazul vostru este binevenita.

Va multumesc pentru amabilitate :rose: :rose: :rose:
 

geodezia

Well-Known Member
Buna Kiryill
pai nu stiu de unde sa incpe ca e mult de spus
eu de ex pun ceapa in gradina cam la juma de m distanta rindurile intre ele ca sa pot intra cu motosapa prin rinduri sa sap ceapa mai usor iar pe marginea tarlalei pun salata
inainte de sf Petre cam cu 2 saptamini se pune printre razoarele de ceapa varza de toamna
eu nu prea am pamintul bun asa ca varza o pun intercalata prin rindurile de ceapa si o pun cum apare varza pe piata sau cum am rasadu mai bun de pus in pamint
de asemena ridichiile de luna le poti intercala cu fasolea ca ridichiile le scoti si ramine fasolea in continuare eu pun fasole oloaga sau pitica asa-zisa fasuita
rosiile sunt cam singure pe rind ca astea trebuie aracite stropite legate si copilite asa ca mai pun ici colea pe marginea tarlalei niste telina sau cite un rind de verdeata adica patrunfel de radacina ca ala de frunze il pun unde am pamintul mai reavan
de stropit eu rosiile le stropesc intercalat cu diphtane sau daca vreau sa se coaca mai tirziu rosiile le dau cu zeama bordeleza
pentru solutii naturale folosesti macerat de urzica adica culegi asa vreo plasa de urzici cam vreo 2 -3kile si le pui la macerat intr-un butoi de 60 l de apa lasi sa se macereze cam 1 luna de zile (e bine sa pui de acum sa ai gata macerat cind trebuie stropit) sau macerat pe baza de frunze de nuca si am mai auzit pe un prieten ca e bun si maceratul de frunze de dud
ardeii trebuie pusi aproape unu de altu nu mai mult de 20 cm ca sa se sustina unii de alti
eu pina acum am ridicat castravetii pe plasa de aia verde cu 1l/m da anu asta am pus castraveti intr-un loc unde nu mai vreau sa pun plasa sa ii las pe jos ..stropesc si castarvetii ca si ei se manesc ..acum am incercat sa ii pun mai la umbra ..cei mai multi castraveti am vazut la o doamna sub vie pusi adica legati in sus pe bolta de vie intercalati prin butasii de vie .. mie nu mi-a reusit ..
da la doamna aceea era topenie
daca vrei produse ceva mai ieftine de stropit iti recomand BIOS Cluj eu de acolo ma aprovizionez ..iti vor trimtie tot felul de conspecte
acum am pus in gradina dolomita cam putina dar asta este am pus cit am avut adica 20 kile mi-ar mai trebui vreo 30 de kile da sa vad ce si cum ca am inteles ca e foarte buna
eu am invatat un lucru pe linga vinete fie pun dovlecei fie bostani de dovleac de copt cite un rind de-a lungu tarlalei cu vinete ( vezi ca eu tarla numesc o suprafata de pamint lunga max de 15 m si lata de 5m )
cica dovleacul adica frunzele sde dovleac ar secreta nu stiu ce substanta care nu le place la gindacii de colorado
sincer am mai si stropit cu decis nu m-am lasat in nadejdea dovlecilor
morcovii te tin lunga adica au perioada mare de vegetatie asa ca pun cite un rind intercalat fie cu ardei fie cu patrunjel .. pastrinacu vezi ca ocupa spatiu mare are frunzele carnoase si face multe seminte .. e gustos la ciorbe chiar foarte gustos ..
ce iti pot spune ca am folosit atit gainat de gaina cit si balega de proc .. sunt bune puse la radacina fie macerate adica la 60l de apa pui 10-15 kile de gainat lasta sa se macereze vreo lunadupa aia diluat in apa 1l de macerat la 10 l de apa pentru flori si pe urma pus la radaciana sau mai concentrat 1l macerat la 5 l de apa pentru legume
nu il pui chair pe radacina asa mai la distanta la 5 -10 cm ca arde radacina
e mai sunt multe mai intreaba poate ne mai aducem aminte
spor la gradina
 

Kiryll

New Member
Sarut mainile,

Multumesc foarte frumos pentru sugestii. Sunt idei foarte bune ce mi-ati scris. De la anu o sa le si pun in practica. Anul asta, ca prima oara, am mers dupa ureche si fara sa ma interesez prea mult. Am luat niste seminte din piata, le-am pus in pamant si mi-am zis sa-l las sa-si faca treaba singur ca tot a stat parloaga cativa ani.

S-auzim numai de bine!
 

geodezia

Well-Known Member
spor la treaba
sa stii ca indiferent de cum incepi cind vei obitne acolo citeva rosiute o mina de patrunjel sau de marar e munca ta si te vei bucura mult de tot
greu este sa incepi pe urma te vei bucura usor usor de fiecare reusita ..aici pe forum sunt multe ideii de la oameni care se pricep mai bine decit mine care au ani de agricultura in spate si experienta multa cu caru ..
eu asa agricultura mai pentru mine sa ma bucur si eu de ce am prin gradina...
citeste pe aici si iti garantez ca fiecare care a experimentat cite ceva spune aici si e ceva bun de impartasit ..si acolo unde nu intelegi ii poti intrerba in detaliu
:marfa:
 
Sus