din nou gradina

alfa

Active Member
Bogdan,

eu personal as scapa de gardul ala, de betele alea aruncate pe jos si de suportii de trandafirii si araci, ca nu e nevoie de ele. As smulge iarba si as asterne scoarta decorativa pe pamant. Pietrele pot sa ramana exact in pozitia care sunt ca arata bine. Si atat. Nu cred ca e nevoie mai mult :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Interesanta ideea cu scoarta decorativa, Alfa. Dar ar trebui dat cu ceva inainte sa nu mai creasca iarba pe dedesubt? Macar niste alei as marca asa, ca sa pun in toata gradina e cam mult, plus ca e in fata blocului, nu stiu daca ar rezista...
 

bogdan_g

Member
multumesc pt promptitudine.

gardul ... este temporar sau cel putin asta a fost titlul initial (am doi caini care nu iarta nimic) si inconjoara o suprafata a gradinii, in care mama nu prea vroia sa vada elefantii. de dat jos nu este nicio problema si deasemenea nu am nicio problema cu scoarta de copac (pe care am vazut-o destul de scumpa la magazinele de specialitate, dar oe care ma gandesc ca o pot achizitiona de undeva de la un gater ... muult mai ieftin).
sincer, ma gandeam ca pot inlocui gardul respectiv cu o 'bordura' de 'tufisuri' sau ceva ... :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu ma gandeam sa fur idei de la tine si cei care ti le dau pentru gradina mea din fata blocului :D
 

alfa

Active Member
Kerkyra, in principiu ne trebuie dat cu nimic sub scoarta. Tocmai ca ea are acest rol, de a innabusi buruienile. Cureti zona de buruieni, aplici scoarta si gata. Dar intradevar stratul trebuie sa fie destul de bunicel, ca altfel nu rezolvi nimic.

Scoarta poti lua si de la un gater, doar ca nu va fi colorata.
 

bogdan_g

Member
ok, am sa iau colorata ..., insa, numai asta sa fie cheia pentru o 'imagine' corecta ?
ps. ce inseamna 'bunicel' ?
 

Edelweiss

Active Member
"bunicel" inseamna "gros".
Sa nu patrunda lumina si sa nu aiba buruiana posibilitati sa iasa. Dar odata pusa, alta insamantare nu va merge. Vad ca nu e prea mare spatiul acolo...o sapaliga si o bere cat sapi...costa mai ieftin decat scoarta.
 

alfa

Active Member
Eu am spus scoarta, pentru ca asa, cu o scoarta colorata vei pune in valoare pietrele.

E clar insa ca acolo trebuia bagata o sapaliga pana una alta si nu cred ca-ti ia mai mult de cateva ore. Hai, putin curaj, asteptam poze cu zona curatata de buruieni :D
 

alfa

Active Member
Bogdan te rog sa nu mai pui poze asa mari, pentru ca decaleaza pagina. In photobucket exista si link pentru "clickable thumbnail". Te rog sa folosesti codul pentru acest mod de afisare a pozelor.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cred ca primele chestiuni care trebuie facute sunt, asa cum ti-a spus si Kinga, indepartarea aracilor de la trandafiri si a suportilor verzi ai acestora. Pe urma tunde bine iarba, inclusiv sub gardulet si gandeste-te cum vrei sa arate zona.
Daca pui pietricele decorative sau scoarta, te sfatuiesc calduros sa pui si folie pt ca altfel nu vei rezolva nimic cu buruienile, o sa rasara bine mersi.
Ai mai putea sa sapi si sa incerci sa insamantezi cu gazon cu crestere lenta...pt ca altfel va trebui sa tunzi iarba mai mereu si pare destul de dificil de relizat operatiunea asta, chiar si cu trimmer.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Bogdan, am rugamintea sa modifici rezolutia pozelor, in asa fel incat sa nu mai decaleze pagina!
A trebuit sa le inlocuiesc cu link, pentru a nu mai decala pagina de forum.
 
A

Anonymous

Guest
Ar fi interesant daca ai posta o fotografie cu toata zona, inclusiv aleea din pavele. Trebuie ca rezultatul sa se lege si de "vecini".
In general nu este recomnadata utilizarea scoartei de copac in amenajaile peisagere. In primul rind schimba PH-ul zonei, afectind cresterea plantelor. In al doilea rind, se va decolara de la soare, va fi purtata de vint in toata gradina. Sa mai descriu cum se face cind ploua? :)
Ai pe amenajare un juniperus, care arata bine. Ar trebui ca restul "constructiei" sa se conecteze la acea planta. Insa neaparat trebuie echilibrata "imaginea" si din punct de vedere vizual.
Evident nu trebuie neglijat faptul, ca amenajarea "delimiteaza" o alee de acces in imobil.Dupa mine, ea ar trebui sa transmita ceva celui care vine, intra.
Sa spuna ceva despre stapinii casei.
 

alfa

Active Member
Bogdan, ai facut modificari mari :eek: si investitii. Arata mult mai bine decat inainte. Bravo!
Si totusi, daca permiti insa un pic de critica, cred, ca ar fi aratat si mai bine, daca lasai cele 2 zone unite, cea cu trandafirii si cea de langa cu ienuparul.

Asa sincer am avut impresia ca ai intins o mocheta verde :oops:, 2x3 sau 3x4 :? Pietrele acelea erau bine acolo, de ce le-ai scos? :( Nu era nevoie neaparat de iarba. Puteai sa pui scoarta sau puteai sa plantezi niste plante care sa acopere repede toata suprafata, care nici nu necesita tundere. Gen sedum.
 
Sus