Diffenbachia

magda

Active Member
Moderator
Plante otravitoare sunt multe, de exemplu leandrul, ficusul au seva toxica, unii cactusi dar tot le cultivam.Nu este un motiv sa arunci o planta pentru ca este toxica; cel putin eu asa consider. Este suficient sa te speli bine pe maini dupa ce ai umblat cu ele si sa le feresti de copii.
 

Blitz

Active Member
Magda, sunt de aceeasi parere cu tine :D Pacat de Dieff...

Ale mele sunt foarte bine, puiutii s-au dezvoltat si fiecare mai face 1 puiuti, va fi o mica jungla, iar cea salvata este foarte recunoascatoare :D

Cei doi fosti "puiuti", intre ei este poisetia care are de gand sa devina pom de Craciun:


si cea salvata, care in curand va pleca la copii la Timisoara:

 

Roxana

Active Member
blitz, ai niste plantule foarte frumoase! sa-ti traiasca!

sunt de aceeasi parere cu fetele, nu trebuia sa arunci planta doar din cauza ca este toxica.....daca esti precaut nu are ce sa se intample rau. Dieffenbachia este o planta prea frumoasa ca sa mai tii cont ca e toxica si sa nu o ai.
 

Roxana

Active Member
nu stiu ce se intampla cu plantuta mea ca frunzele noi care apar sunt galben-maro. :( Ce sa nu-i placa?
 

Blitz

Active Member
Ciudat :eek: :eek: :eek:

Poate ar trebui sa-i dai ceva ingrasamant- sa nu fie saracit pamantul :?: Ale mele primesc cam la 2 saptamani un ingrasamant pentru plante fara flori si se pare ca le prieste :D
 

helisananca

Member
si ale mele stau totusi departe de geam ,mai exact langa usa si le merge bine,credc pe zi ce trece si oricum ar fi nu as arunca aceasta planta pt nimic ....mie mi se pare foarte deosebita :D
 

kriss

Member
trebuie sa o laud, ca nu mi-a mai inflorit niciodata pana acum:



si "sora" ei are 2 flori. stau in dreptul aceluiasi geam si nu au fost mutate de acolo de cel putin un an.
 

Roxana

Active Member
ingrasamant deocamdata nu i-am pus pentru ca debea a facut radacini (plantuta este obtinuta acum doua saptamani din butas pus la inradacinat)
si am crezut ca este prea devreme. O sa o mut totusi de acolo poate nu-i mai place. Ziceti sa-i pun totusi ingrasamant?

kriss, este foatrte frumoasa. sa te bucuri de ea.
 

helisananca

Member
eu pana in momentul de fata la nici o floare niciodata nu am pus ingrasamant :D cresc singure si natural si nu am avut probleme decat banale sau din motive banale ..apa,aer,,curent etc :D
 

anne`mary

Member
roxana eu stiam ca nu e bine sa dai cu ingrasamant o floare care pare ca e bolnava. Eu stiu ca o stresezi foarte tare daca o dai si cu ingrasamant. Iar daca zici ca abia a facut radacini, inseamna ca e in pamant proaspat si deci nu s-ar pune problema de pamant saracit ..parerea mea cel putin. Dar eu nu as da cu ingrasamant acum ...ca sa nu o supun la un efort si mai mare. Poate totusi nu avea suficiente radacini? Zic si eu :roll:
 

Roxana

Active Member
pai da, de asta nici nu i-am pus ingrasamant....debea am plantat-o. poate la anul sa incep sa o fertilizez.
 

Blitz

Active Member
Roxana, scuze, nu am stiut ca abia ai plantat-o :oops: , precis iar nu am fost atenta :oops: . Atunci clar ca nu ii trebuie ingrasamant :D
 

Roxana

Active Member
no problem 8) mi-am dat seama ca nu ai stiut.
i-am rupt frunzele afectate si vad ca face alta acum. sper sa fie ok de acum incolo.
multumesc pentru sfaturi. :*
 

cris_tkp

Member
Din cate stiu eu Dieffbachia nu este o planta care sa iti faca probleme. Mama mea are cateva....nu prea are grija de ele decat sa le ude si cresc mari si foarte frumoase.
Eu am cumparat prin decembrie un ghiveci cu vreo 5 in el. La inceput se ofileau frunzele de la baza, una cate una. Le-am scos din ghiveci si le-am separat. Apoi le-a atacat paianjenul rosu......Le-am stropit....frunzele atacate nu isi mai revin. De crescut....nu cresc deloc. Am pus care un ghiveci prin toata casa sa vad daca ii ghicesc conditiile ......tot degeaba.
:|
 

Roxana

Active Member
la mine vad ca multe din acele portiuni de tulpina fac deja a doua frunza. doar varful pe care l-am pus in pamant nu este prea bine....toate frunzele s-au uscat. mai astept sa vad poate face altele.
 

Timy

Member
La mine cresc ca si cum le-as trage. Si nu sunt alungite, ci compacte si cu frunze apropriate. Pacat ca nu gasesc camera, dar o sa va arat. E in fereastra de nord, o spulberizez in fiecare zi. :) Il ador :indragostit:
 

Roxana

Active Member
Deocamdata, la mine cele micute stagneaza :( Sper ca o data cu venirea anotimpului mai cald sa-si dea si ele drumul la.....crescut.:D
In schimb, cea mare face frunze in continuu. :)
 
Sus